منو

 2014-08-09_08-24-11_sanat 04 -final 002

 

 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: من با اصل قرارداد مشکل دارم و وظیفه خود می‌دانم با وزیر نفت همکاری کرده و مشکلات را رفع کنیم اما اگر به تفاهم نرسیدیم به مردم اعلام می‌کنیم.

احمد توکلی در نشست یاران امین که در کتابخانه امیرکبیر کرمانشاه برگزار شد اظهار داشت: قراردادهای نفتی نه‌ تنها قرارداد نیستند بلکه تنها الگویی از قرارداد نفتی به شمار می‌‌‌آیند که من از مخالفان آن هستم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه با تعدادی از همکاران در حال مذاکره با وزارت نفت درباره موضوع قراردادهای نفتی هستیم، عنوان کرد: وزیر نفت بعد از جلسه‌ای اعلام کرد که پذیرای هر گونه انتقاد از قرارداد و ارائه راهکار برای رفع نواقص است.

توکلی با بیان اینکه قراردادهای نفتی اصلا خوب نیستند، گفت: من با اصل قرارداد مشکل دارم و وظیفه خود می‌دانم با وزیر نفت همکاری کرده و مشکلات را رفع کنیم اما اگر به تفاهم نرسیدیم به مردم اعلام می‌کنیم.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به اینکه بی‌عدالتی سبب هلاکت جامعه می‌شود، بیان کرد: یکی از مهم‌ترین ریشه‌های فساد بی‌عدالتی است به این معنا که اگر مسئولی با نادیده گرفتن منافع مردم فرصت‌های شغلی و منافع را تنها در اختیار اطرافیان خود قرار دهد علاوه بر دشمنی مردم و خداوند با او، به طور قطع نفوذ کلام او نیز از بین می‌رود.

وی اظهار کرد: از نظر علمی فساد سبب تخصیص نادرست منابع، کاهش سرمایه‌گذاری، ناکارایی اقتصادی، فقر مطلق، افزایش بیکاری، شکاف طبقاتی و نقض آزادی منابع انسانی می‌شود و استقلال کشور را به خطر می‌اندازد.

توکلی با بیان اینکه انعقاد قراردادهای فاسد ناشی از نادیده گرفتن منافع ملی است، گفت: در محاکمه این افراد اگرچه جریمه می‌شوند اما خسارتی که به منافع ملی وارد می‌شود قابل محاسبه نیست و رقم آن صدها برابر جریمه پرداخت شده است.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه علم از اقدامات این افراد با عنوان سوءاستفاده از منافع عمومی برای مقاصد خصوصی تعبیر می‌کند، گفت: این‌گونه اقدامات و قراردادها سبب بدبینی مردم نسبت به دین می‌شود، با وجود اینکه این استنتاج صحیحی نیست اما این اقدامات اخلاق و اتحاد مردم را تضعیف می‌کند.

افزایش تجارت نفوذ در انتخابات

توکلی با اشاره به اینکه عدم رعایت شایسته سالاری فساد را برمی‌انگیزد، گفت: رفیق‌بازی، تبارگرایی، ویژه‌خواری، حمایت ویژه و تجارت نفوذ از نتایج فساد هستند و تجارت نفوذ در ایام انتخابات بسیار فعال می‌شود، به این معنی که عده‌ای هزینه تبلیغات انتخاباتی را به امید نفوذ در مجلس پرداخت می‌کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تجارت نفوذ بسیار متفاوت و در کشور کم نیست، اظهار کرد: صاحبان قدرت در انتخابات مجلس به دلیل ابتلا به ناپاک دستی رد صلاحیت شدند و این افراد عامل تجارت نفوذ هستند.

وی شفافیت را مانع از ایجاد فساد در جامعه دانست و اظهار کرد: اگر سیاستمداران با شفافیت رفتار کنند و محاسبه‌پذیر و قابل تشخیص باشند به طور قطع مردم با آن‌ها بهتر رابطه برقرار کرده و درباره رأی و گرایش آن‌ها راحت‌تر تصمیم می‌گیرند.

توکلی با اشاره به اینکه در اقتصاد شیشه‌ای یا شفاف حداکثر مطلوبیت و تحکم ایجاد می‌شود، گفت: فساد زمانی رخ می‌دهد که تنها جمع اندک و برگزیده‌ای دسترسی به اطلاعات مهم دارند و شفافیت از قیمت‌های متفاوت برای یک محصول می‌کاهد زیرا تمام عوامل بازار به همه اطلاعات به طور یکسان دسترسی دارند.

عدم شفافیت دولت سبب افزایش فساد می‌شود

توکلی گفت: در صورت عدم دسترسی مردم به اطلاعات زمینه لابی پنهان برای تأمین منافع گروه‌های خاص تقویت می‌شود، رانت اطلاعاتی برای دسته خاصی فراهم می‌شود و امکان نقد تصمیمات دولتی را سلب می‌کند که هر سه مورد سبب ناکارایی سیستم می‌شود.

وی با اشاره به اینکه یکی از اقدامات مثبت امام خمینی(ره) تأکید بر قانون اعلام ثروت رهبر و رئیس جمهور قبل و بعد از مسئولیت بود که در صورت افزایش ناحق بعد از مسئولیت تعقیب شود، بیان کرد: یکی از امکانات مهم برای برقراری شفافیت آگاهی از قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات است در حالی که عدم آشنایی به حقوق سبب ایجاد صدمات بسیاری می‌شود.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه فساد به دو دسته قانونی و غیرقانونی تقسیم می‌شود، گفت: هنگامی که افراد فاسد در مجاری تصمیم‌گیری نفوذ می‌کنند فساد قانونی یا سیستماتیک رخ می‌دهد به طور مثال تعرفه واردات خودرو را به نفع عده‌ای تغییر می‌دهند.

توکلی افزود: نوع دیگری از فساد سیستماتیک این است که دستگاه‌های جلوگیری کننده از فساد همچون دادگاه‌ها، نیروی انتظامی و مجلس خود آلوده شوند و بدترین مرحله فساد سیستماتیک این مرحله است زیرا با دستمال کثیف نمی‌توان قسمت آلوده را تمیز کرد.

وی با بیان اینکه در دنیا راه‌های جا افتاده‌ای برای شفاف‌سازی وجود دارد، اظهار کرد: در بسیاری از کشورها به منظور شفاف‌سازی قوانینی همچون شفافیت با محدودیت‌ درآمدها، شفافیت و محدودیت شغل‌ها و فعالیت‌ها، شفافیت منابع اقتصادی یا تعارض با منافع و شفافیت با ممنوعیت دریافت هدایا به طور الزامی یا داوطلبانه وجود دارد.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه گرمای انقلاب سبب ایجاد امنیت در کشور شده و به سرما کشیده شدن آن سبب افزایش فساد می‌شود، اظهار کرد: در این شرایط دو راهکار برای مبارزه با فساد وجود دارد که یکی از آنها این است که ستادی از طرف مقام معظم رهبری برای جلوگیری از آن تشکیل شود و به دنبال آن سازمان‌های مردم نهاد و افراد دارای اعتبار در این زمینه فعال می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه با همکاری ۱۰ نفر از نمایندگان و افراد دیگر سازمان مردم نهادی با عنوان «دیده بان شفافیت و عدالت» در راستای مبارزه با فساد تشکیل داده‌ایم، عنوان کرد: فعالیت‌های انجام شده در طول هفت ماه تشکیل این سازمان مردم نهاد تاکنون مؤثر بوده و کار جمعی و حمایت جوانان در این راستا دارای اهمیت است.

توکلی از راه‌اندازی سایتی به نام مجلس نما یا مجلس شفاف به منظور افشای دارایی‌های نامزدهای مجلس توسط خود آن‌ها خبر داد و گفت: در این سایت نامزدها دارایی‌ها و منابع درآمدی خود را به منظور شفاف‌سازی اعلام می‌کنند.

لزوم آگاهی نسبت به تغییرات جدی اقتصادی قبل از انتخابات

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه به نمایندگانی که هزینه‌های هنگفتی برای تبلیغات انجام می‌دهند نباید رأی داد، افزود: دولت‌های مذکور بعد از انتخابات عقلایی رفتار می‌کنند و این چرخه سیاسی متأسفانه وجود دارد و وظیفه همه این است که در شرف انتخابات اگر اتفاقات چشمگیری رخ داد شک کرده و بیشتر دقت کنیم.

وی با اشاره به اینکه آزادی، امنیت و سلامتی نعمت‌هایی هستند که در صورت نبود آنها ارزششان مشخص می‌شود، گفت: دهه فجر سبب حفظ این نعمت‌ها شد البته این به آن معنا نیست که اکنون از نظر حفظ آزادی و حقوق شهروندی مشکلی وجود ندارد اما قابل قیاس با گذشته نیست.

توکلی با اشاره به اینکه اکنون ارکان حکومت از خانواده‌های متوسط به پایین تشکیل شده و این مایه افتخار است، عنوان کرد: اکنون افرادی بدون سابقه آن چنانی نیز می‌توانند به عنوان نماینده مجلس فعالیت و حتی وزیری را استیضاح کنند در صورتی که در گذشته شرایط به این صورت نبود.

وی با بیان اینکه در دهه فجر اتفاقاتی رخ داد که اتفاق افتادن دوباره آن بعید است اظهار کرد: دهه فجر یادآور انسان‌های فداکار، شهدا و خانواده‌های آن‌ها است و خیلی باارزش است و در تمام منطقه و دنیا منشأ اثر شده است و نباید گرمای آن از بین برود.

منبع: خبرآنلاین

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0