منو

n00057768-b

 

پودمان آموزشی اداره مبارزه با پولشویی با موضوع تشریح سیاست های مبارزه با پولشویی در ایران باحضور جناب آقای فروتن قائم مقام مدیرعامل ر سالن همایش‌های بانک‌انصار واقع در ساختمان نارنجستان برگزار شد.

پودمان آموزشی اداره مبارزه با پولشویی با موضوع تشریح سیاست های مبارزه با پولشویی در ایران  باحضور جناب آقای فروتن قائم مقام مدیرعامل، آقای محمدی معاون نظارت و بازرسی و جمعی از مدیران و کارشناسان حوزه مرکزی ، مسئولین دوایر مدیریت شعب استان تهران و مسئولین ادارات مبارزه با پولشویی برخی بانک های کشور و با سخنرانی دکترمسعود پوراحمد مدیرکل اداره مبارزه با پولشویی وزارت اطلاعات، روز سه‌شنبه در سالن همایش‌های بانک‌انصار واقع در ساختمان نارنجستان برگزار شد.

در ابتدای این همایش ، دکتر شریعتی‌فر رییس اداره مبارزه با پولشویی بانک‌انصار گزارشی از اقدامات بانک را در حوزه وظایف مربوطه ارایه داد و ضمن اشاره به ایجاد و راه اندازی سامانه فرانام برای احراز هویت مشتریان داخلی و خارجی و سامانه هوش تجاری(داشبورد گزارش گیری اطلاعات ناقص مشتریان) برای تکمیل اطلاعات ناقص مشتریان ، از برنامه های آموزشی ،  تدوین دستورالعمل ها و اقدامات گسترده صورت گرفته برای بهبود عملیات بانک در مبارزه با پولشویی سخن گفت.
پس از آن، دکترمسعود پوراحمد مدیرکل مبارزه با پولشویی وزارت اطلاعات با تأکید بر مبارزه قطعی با پولشویی در جامعه با همه توان مادی، قانونی، انسانی، مدیریتی، تجربی و علمی به ایراد سخن پرداخت و در ابتدا ضمن اشاره به موضوع امنیت و ابعاد گوناگون آن و تک بُعدی بودن امنیت اتحاد جماهیر شوروی سابق که به سقوط آن ابرقدرت انجامید، گفت: امنیت ابعادگوناگونی ازجمله نظامی، داخلی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی دارد و باید به همه ابعاد آن توجه کرد تا امنیت واقعی و ماندگار در جامعه به دست آید.
آقای پوراحمد سپس پیچیدگی حوزه امنیت در جهان پرتحول امروزی را یادآور شد و به معرفی و تشریح راه‌های ایجاد امنیت اقتصادی پرداخت و کاهش وابستگی به خارج، اعمال حاکمیت کارآ و موثر، ثبات تصمیمات، ثبات در متغیرهای اقتصادی، پیگیری مبارزه با فساد و قوانین شفاف و اثربخش را عوامل ثبات اقتصادی و امنیت این حوزه برشمرد.

مدیرکل مبارزه با پولشویی وزارت اطلاعات سپس خصوصی سازی، شایسته سالاری، تبادل سیستمی اطلاعات، نظام پاسخگویی، تبادل اطلاعات با مراکز ذیربط در سایر کشورها، نظارت موثر وکارآ، فرهنگ سازی برای دولت الکترونیک را اصول مبارزه با پولشویی دانسته و گفت: پیگیری مبارزه بافساد مهم‌ترین مقوله در مبارزه با پولشویی بوده و نقش قانون در این راستا تعیین کننده است.

وی پس از آن، با اشاره به تعریف پولشویی که تحصیل، تملک، نگهداری یا استفاده از عواید فعالیت‌های غیرقانونی با علم به جرم بودن آن است، اختلاس، ارتشاء، قاچاق کالا، قاچاق موادمخدر، زمین خواری، پورسانت، سرقت، فساد، فحشاء، جعل اسناد، کلاهبرداری، فرار از مالیات و تأمین مالی تروریسم را به عنوان مصادیق جرائم منشأ تولید پول کثیف دانست.
دکترپوراحمد در بخش دیگری از مطالب خود، به بیان نقش سیستم بانکی در مبارزه با پولشویی پرداخت و ضمن اشاره به روش های مجرمین در تزریق پول کثیف به شبکه بانکی و جریان پولی کشور مصادیق متعددی را در زمینه اخذ رشوه با استفاده از حساب دیگران و کارت‌های بازرگانی یکبارمصرف ذکر کرد و سپس بر لزوم مستندسازی جریان وجوه، اموال ودارایی‌ها، معاملات و قراردادها به عنوان یک راه حل برای جلوگیری از تکرار چنین حوادثی تأکید کرد.
میهمان پودمان آموزشی اداره مبارزه با پولشویی بانک انصار ، در پایان سخنان خود از لزوم نظارت بر جا به جایی بدون دلیل وجوه عمده و شناسایی شیوه‌های غیرمعمول تجاری سخن گفته و نتیجه گرفت که: مستندسازی  جریان وجوه، اموال، دارایی ها، معاملات وقراردادها، گزارش دهی معاملات مشکوک، جمع آوری اطلاعات از طرق مختلف، پردازش اطلاعات و تبادل اطلاعات باکشورهای دیگر از الزامات اجتناب‌ناپذیر مبارزه باپولشویی به شمارمی‌آیند.

منبع: اقتصاد آنلاین

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0