منو

13931017113154774451824

 

الیاس نادران نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: قرار‌دادهای جدید نفتی تسلط شرکت‌های خارجی بر مخازن ایران را زیاد می‌کند.

 

الیاس نادران نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در دومین روز از چهاردهمین اردوی سالانه جهاد اکبر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل، پیرامون «قراردادهای نفتی» و «ائتلاف اصول‌گرایان برای انتخابات مجلس» با دانشجویان به پرسش و پاسخ پرداخت.

وی در ابتدا با اشاره به قراردادهای جدید نفتی، گفت: قراردادهای جدید نفتی می‌تواند از منظرهای مختلفی مورد بررسی قرار بگیرند. قراردادهای قبلی که قبل از تحریم‌های جدید یعنی قبل از ۱۳۸۴ بسته شده بود، برای حوزه‌های نفتی دچار کاستی‌هایی بود که مدیران نفتی هم به آن اذعان دارند، یعنی به‌طور کامل در راستای منابع ملی ما نبود و از این جهت نیاز به بازبینی اساسی داشت.

این نماینده مجلس افزود: انتظار ما و همه دلسوزان کشور این است که این قراردادها در جهت تأمین منافع ملی ما باشد یعنی در جهت ارتقای حاکمیت و صیانت از مخازن نفتی و اجرای سیاست‌های کلی که مقام معظم رهبری ابلاغ فرمودند؛ بازبینی شود.

نادران تأکید کرد: نکته دیگر که در بحث قراردادها باید به آن توجه داشته باشیم این است که، با توجه به توافق‌نامه هسته‌ای که صورت گرفته و علی‌الظاهر روی کاغذ تحریم‌های ما را برداشته‌اند، فضای عمومی در کشورهای اروپایی، آمریکایی، شرقی و شرق آسیا علیه ما نیست و آن‌ها مانند سایر کشورهای خاورمیانه با ما برخورد می‌کنند.

وی گفت: با توجه به اینکه کشور امروز در شرایط تحریمی قرار ندارد، دلیلی وجود ندارد که ما بخواهیم امتیاز مضاعف و بیهوده‌ای را به دشمن دهیم به این بهانه که در شرایط تحریم هستیم، از این جهت هم باید دقت داشته باشیم که در حال حاضر در شرایطی هستیم که کشور این فرصت و پتانسیل را دارد که در شرایط قوی‌تری قراردادهای نفتی را به‌نفع منافع ملی ببندد.

نماینده مردم تهران در مجلس افزود: ما در موقعیتی هستیم که باید طرف‌های ایرانی بدانند که امتیاز دادن و گرفتن در این شرایط به‌مراتب باید بیشتر در راستای منافع ملی و گرفتن امتیاز از طرف مقابل و پیمانکارها باشد و اینکه کشور الآن دیگر در شرایط تحریم نیست.

نادران درباره بررسی قراردادهای نفتی جدید گفت: متن قراردادهای نفتی که از دولت بیرون آمد از سوی کارشناسان نفتی و کسانی که در مراکز پژوهشی بودند و حساسیتی نسبت به این کار داشتند بررسی‌های خودشان را آغاز کردند و نگرانی‌ها به‌مرور زیاد شد.

وی در این باره خاطرنشان کرد: چند نکته اساسی وجود دارد؛ در جلسه‌ای که با وزیر نفت داشتیم به وی گوشزد کردیم و قرار هم بر این شد که ما ایراداتی را که به ذهنمان می‌رسد مطرح کنیم و کارشناسان ما هم بیایند تا با یک بحث به نقطه مشترکی برسیم.

وی گفت: نگرانی‌ها در قراردادهای جدید حتی بر اساس مصوبه هیئت وزیران به‌نفع قراردادهایی است که متن انگلیسی آن در بعضی از محافل موجود است که کشورهای خارجی به‌سفارش شرکت ملی نفت ایران تهیه کردند و یک متن فارسی که شرکت‌های ایرانی تهیه کرده‌اند و یک متن سومی که تلفیقی از این دو است که در شرکت ملی نفت ایران و وزارت نفت آن‌ها را ملاحظه کردند که یک مدل جدید را برای قراردادهای نفتی تنظیم کردند، هیچ یک از این قراردادها عمومیت پیدا نکرده و ما فعلاً موضع خود را نسبت به آن بیان نمی‌کنیم.

این نماینده مجلس در ادامه اضافه کرد: در حال حاضر چیزی که درباره آن بحث می‌کنیم راجع به لایه اول قراردادهای نفتی است که آن هم همین متن ۱۱صفحه‌ای است که هیئت وزیران به‌عنوان مصوبه منتشر کرده ولی به‌خاطر یک‌سری تناقضات به‌طور عمومی منتشر نشده است.

نادران همچنین ابراز کرد: به‌علت اینکه کشورهای طرف قرارداد خارجی ما در این قراردادها منفعت خود را در نظر می‌گیرند و این مسئله باعث خیانت آن‌ها به ایران می‌شود ما نباید به این قراردادها خوشبین باشیم و این بدبینی به‌معنای بی‌اعتمادی ما نسبت به مسئولین نیست، بلکه به‌خاطر خیانت‌های این شرکت‌هاست.

 

قرار‌دادهای جدید نفتی تسلط شرکت‌های خارجی بر مخزن ایران را زیاد می‌کند

این نماینده مجلس با اشاره به مشکلاتی که در قراردادهای نفتی براساس مصوبه هیئت وزیران به وجود آمده، گفت: نقض حاکمیت ملی ما بر منابع هیدروکربنی و به‌نوعی نقض حاکمیت ما بر منابع نفتی یکی از این ایرادات است.

نادران تأکید کرد: بهره برداری از منابع نفتی قرار بود که به‌عهده خودمان باشد ولی قرار‌دادهای جدید طوری تنظیم شده است که تسلط شرکت‌های خارجی را بر مخزن ما زیاد می‌کند.

وی افزود: وقتی یک شرکت خارجی با ما قرارداد می‌بندد منافع خودش را حداکثر می‌کند، به این صورت که دوره بهره برداری را کوتاه کنند و حداکثر بهره برداری را در آن مدت کوتاه داشته باشند ولو نرخ بهره برداری پایین بیاید، که از نظر فنی اگر به فرآیند استخراج سرعت دهیم امکان جایگزینی فراهم نمی‌شود و اگر گاز هم تزریق نشود مزید بر علت می‌شود و در نهایت ما به‌شدت متضرر می‌شویم که این از مشکلات دیگر این قراردادهاست.

این نماینده مجلس ادامه داد: برای شرکت‌های خارجی به‌صرفه این است که نفت‌ها را جایی ببرند که در راستای حداکثرسازی منابع خودشان بتوانند از آن استفاده کنند. نتیجه این قراردادها باعث می‌شود که ما مبتلا به خام فروشی می‌شویم. اگر آنها قبول دارند که ما کشوری هستیم که می‌توانند سرمایه گذاری‌های ۱۰۰میلییارد دلاری را بکنند پس چرا نمی‌کنند؟ چون برایشان به‌صرفه نیست.

وی افزود: در بحث تنوع سازی صادرات نفت نقض حاکمیت اسلامی مطرح می‌شود به این صورت که شرکت پیمانکار خارجی قرار شده است که با یک شرکت پیمانکار داخلی به هم بپیوندند و یک شرکت جدید بسازند.

نادران گفت: شرکت ملی نفت ایران به‌عنوان نماینده دولت و ملت باید بر منابع و مخازن نفتی حاکمیت داشته باشد و این نباید نقض شود.

نادران افزود: ایران فقط به‌دلیل مشکلات و ایراد فنی باید صادرات نفت را متوقف کند، که این مسئله هم مشکل است و باعث می‌شود که مثلاً اگر شرکت طرف قرارداد ما برود نفت ما را به رژیم صهیونیستی بفروشد ما نمی‌توانیم قرارداد را فسخ کنیم.

این نماینده مجلس تأکید کرد: کشور امروز در شرایطی همانند شرایط بعد از جنگ تحمیلی قرار دارد، بعد از جنگ فضایی در کشور ایجاد شد تحت عنوان سازندگی توسعه اقتصادی و رئیس دولت در آن زمان بر این مسئله تأکید داشته باید دست فعالان اقتصادی را باز گذاشت هرچند آنها ریخت و پاش‌هایی نیز داشته باشند.

وی ادامه داد: نتیجه موضوعی که گفته شد باعث شد تا بحران‌هایی در کشور به وجود بیاید، از جمله بحران بدهی‌های کشور به کشورهای سرمایه‌گذار خارجی که حدود ۴۰ میلیارد دلار بود. نابرابری‌های اقتصادی در نیازهای حداقلی به‌شدت افزایش یافت و تورم به ۳۵ تا ۵۰ درصد رسید و نفوذ شرکت‌های غربی به بازارهای سرمایه ما که نتیجه آن این شد که هیچ‌گاه به خودکفایی در حوزه‌های اقتصادی نرسیدیم.

نادران افزود: چرا بعضی از تکنولوژی‌ها به کشور انتقال داده نشد؟ به‌دلیل نوع مدیریتی که آن موقع وجود داشت و می‌گفتند فرصت کوتاه است و باید سریع‌تر در مسیر توسعه اقتصادی قرار گیریم، این نوع مدیریت متأسفانه امروز هم وجود دارد.

وی تصریح کرد: نگاه خودباورانه و استقلال طلبانه در راستای تأمین منافع ملت وجود نداشته و ندارد، در بدترین شرایط تحریم پیشرفت صنعت انرژی هسته‌ای بیشتر بود و این حاصل آن نگاه خودباورانه‌ای بود که در دهه اخیر باعث شکوفایی‌هایی در زمینه هسته‌ای و نانوتکنولوژی و بیوتکنولوژی شده است نه‌فقط در اینجا بلکه در خارج از مرزهای ایران هم این خودباوری گسترش پیدا کرده و به فرستادن تجهیزات به‌منظور دفاع از کشورهایی چون سوریه و عراق نیز منجر شده است.

وی ادامه داد: مدیران سازندگی آن دوره امروز یا مدیرند و یا پشت صحنه‌اند، باید تجربه بگیریم، رفتار ما باید طوری باشد که در این برهه آب به آسیاب رقیب نریزد و نباید بگذاریم مسئله جام زهر مجلس ششم امروز دوباره تکرار شود. نباید بگذاریم قضیه فتنه ۸۸ دوباره احیاء شود، در رفتارها و گفتارها باید دقت کرد. ما مراقبت می‌کنیم و شما هم در محفل‌های دانشجویی باید مراقبت کنید.

این نماینده مجلس گفت: من دیگر به جزئیات آن فساد‌هایی که در بخش اقتصاد اتفاق افتاد وارد نشدم. امیدوارم که خداوند هرآنچه خیر است پیش آورد و خیر ان‌شاءالله این باشد که آن‌هایی که پای محکمات جمهوری اسلامی هستند دستگاه قانون گذاری را به دست گیرند.

نادران گفت: بعد از جنگ فضایی در کشور ایجاد شد تحت عنوان سازندگی، توسعه اقتصادی، و رئیس دولت در آن زمان بر این مسئله تأکید داشته باید دست فعالان اقتصادی را باز گذاشت هرچند آن‌ها ریخت و پاش‌هایی نیز داشته باشند، نتیجه آن شد که بحران‌هایی در کشور به وجود آمد.

نادران در ادامه در پاسخ به این سؤال “آیا زیانی که از قرارداد کرسنت متوجه کشور می‌شود متوقف شده یا هنوز ادامه دارد؟” گفت: من این‌ها را بازی دشمن می‌دانم. ما خسارت دیدیم، اعتبار کشور خدشه‌دار شد، حاکمیت ملی نقض شد و باعث شد که سایر کشورهایی که با ما قراردادهای گازی داشتند هم مدعی شوند ولی هیچ نوع محکومیتی در دادگاه‌های بین‌المللی متوجه ایران نیست؛ چون ثابت شده که فساد مؤثر وجود داشته و یکی از اسناد این است که دستگاه قضایی کشور جرم را محرز دانسته است.

وی تصریح کرد: این‌ها همه کمک می‌کند که حرف ما پیش رود اما در مورد خسارت مالی نباید ریالی به طرف قرارداد خارجی بدهیم چرا که از نظر دستگاه قضایی این قرارداد باطل است اما نکته مهم این است که باید برای اثبات باطل بودن آن تلاش کنیم.

وی همچنین در پاسخ در مورد فروش بخشی از سهام شرکت نفتی آرماکو که از سوی مقامات عربستانی مطرح شد، گفت: شرکت‌های نفتی همیشه به‌دنبال این هستند که حاکمیت ملی کشورها را نقض کنند و تسلط خود را بر منابع هیدروکربنی دنیا بیشتر کنند و دلیل آن هم روشن است چرا که با این کار امکان انتقال مطمئن هیدروکربن به کشوشان میسر می‌شود.

نادران تأکید کرد: برای آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها بیش از اهمیت قیمت نفت، امنیت واردات نفت از کشورها اهمیت دارد به‌خصوص از خاورمیانه که شما می‌دانید از خلیج فارس بیش از ۷۵ درصد نفت جهان به کشورهای مصرف کننده منتقل می‌شود یعنی منطقه‌ای نیست که کسی بتواند نادیده بگیرد.

وی ادامه داد: در مورد ایران هم همین خواهد بود، باید مراقبت کنیم تا مدیرانمان بازی نخورند و خدای ناکرده بعضی از مدیران در جهت خلاف منافع ملی وسوسه نشوند و مانند دهه هفتاد نشود که ببینیم بخش‌های غیردولتی به بخش نفتی کشور حاکم شده آن هم بدون مجوز دولت.

نماینده مردم تهران در مجلس تأکید کرد: اما در مورد عربستان باید گفت که سرمایه داران خارجی باید احتیاط کنند چون فردایی که این خاندان کوچک به دست مردم از بین رفت اینها مثل زمان انقلاب ایران بسیار متضرر می‌شوند. باید صبر کنند تا حاکمیت عربستان اصلاح شود و دست مردم که افتاد بعد قرارداد ببندند.

نادران در خصوص تجمع دانشجویان در مقابل وزارت نفت و دستگیری چند تن از آنان، گفت: نظر من این است که دولت همان‌گونه که گفت نظرات کارشناسی را استقبال می‌کند یک فضایی را فراهم می‌کرد و دانشجویان را که تعداد مشخصی هستند می‌بردند جایی و حرف‌ها و دغدغه‌هایشان را گوش می‌دادند.

 

ضعف مجلس درباره برجام را رهبری جبران کردند

این نماینده مجلس افزود: اینکه دانشجویان این کشور دغدغه‌های خود را در دولتی که شعار آزادی مخالف را دارد و با برجام شعار این را می‌دهد “ما توانستیم دولت‌های متخاصم را به میز مذاکرات بیاوریم”، دولت هم با این قشر که دغدغه دارد و دلسوز است نباید رفتار خشن و چماقی داشته باشد و باید حرف این‌ها را ولو اگر به‌ناحق هم بود گوش می‌دادند. اقتضای دانشجو این است که اعتراضات خود را با احساسات مطرح کند اما پاسخ اینها خشن نباید باشد، انتظار می‌رود که با توجه به اینکه پیش‌بینی این حرکت می‌شد اینها را جایی جمع می‌کردند و حرفهایشان را گوش می‌دادند، این‌گونه منصفانه‌تر بود و با تدبیر و امید بیشتر جور در می‌آمد.

نادران در پاسخ به تصویب بیست دقیقه‌ای برجام در مجلس نیز گفت: در مجلس زمزمه‌هایی از جانب برخی از دوستان اصولگرای مجلس بود که می‌گفتند “ما همراهی می‌کنیم که کلیات تصویب شود و در جزئیات پیشنهادات مکتوب چاپی داریم و مجلس اگر به پیشنهادات ما گوش دهد به آنها رأی می‌دهد”.

وی افزود: من همان زمان گفتم دوستانی که تصور می‌کنند اگر به کلیات رأی بدهند و در جزئیات می‌توانند پیشنهاداتشان را مطرح کنند و رأی بدهند و آقای لاریجانی هم اجازه می‌دهد، اینها یا اساساً خیلی ساده‌لوح هستند یا آقای لاریجانی را نمی‌شناسند؛ چرا که من بیش از سی سال است که در مناصب مختلف با آقای لاریجانی کار کرده‌ام و پیچیدگی‌های شخصیتی ایشان را می‌دانم و رفتارشان را می‌شناسم و می‌دانستم که با مجلس چه خواهند کرد و دوستان این را باور نکردند و نتیجه‌اش را هم دیدند.

این نماینده مجلس تأکید کرد: در این باره باید گفت هیئت رئیسه مجلس برخورد خوبی نداشت و باید پاسخگو باشد، ما هم عملاً با توجه به اتفاقی که افتاده بود کاری از ما برنمی‌آمد و چون باید نمایش وحدتی نشان می‌دادیم در شرایطی که دولت در حال مذاکره بود، دوستان متقاعد شدند که جلسه را ترک نکنیم.

وی ادامه داد: به‌نظر من ضعف مجلس را رهبری جبران کردند و آن نامه ۹بندی را نوشتند. کاری که هیئت رئیسه مجلس به‌خصوص شخص رئیس مجلس انجام داد کار خوب و صوابی نبود اما کار غیر قابل پیش‌بینی هم نبود.

نادران در پاسخ سؤالی پیرامون خدمت سربازی گفت: در مورد خدمت سربازی اساساً نه دولت و نه مجلس تصمیم‌گیر نیستند، ستادکل نیروهای مسلح بر حسب نیاز به نیروهای مسلح و میزان افراد متقاضی براورد کرده و میزان دوره سربازی را در مقاطع مختلف تعیین می‌کند. البته ما به‌عنوان نمایندگان مجلس در کمیسیون امنیت ملی نظرات را منتقل می‌کنیم ولی تصمیم گیری نهایی با ستادکل نیروهای مسلح است.

وی در خصوص رأی اعتماد به وزرای مسن دولت یازدهم هم گفت: دراین مسئله ما مقصر نیستیم بلکه خود آقای روحانی عده‌ای از رفقای ۴۰؛ ۵۰ سال پیش خود را آورده و دور خود جمع کرده، البته به این مسئله ما هم معترض بودیم.

نماینده مردم تهران گفت: دولتی که مخصوصاً در دور اول ریاست جمهوری خود قرار دارد و مجلسی که از گرایش‌های متفاوت نسبت به این دولت است اگر به نصف به‌علاوه یک وزیر این دولت رأی ندهد؛ دولت باید دوباره افرادی را به‌عنوان وزیر معرفی کند در نتیجه چالش دولت و مجلس زیاد می‌شود و ما باید شرایط سیاسی کشور را هم در نظر بگیریم، مثلاً ما اگر به وزرای انتخابی آقای روحانی رأی نمی‌دادیم ایشان چه‌کسی را دوباره می‌خواستند معرفی کنند، پس تصمیم گیری فقط به‌عهده مجلس نیست.

نادران در خصوص استیضاح وزیر نفت با توجه به مسئله کرسنت گفت: حضرت امیرالمؤمنین(ع) می‌فرمایند: «داغ کردن در مورد زخم‌هایی که به وجود می‌آید آخرین راه حل است و اولین راه نیست.» البته راه حل مؤثری است و بسیار هزینه دارد.

وی یادآور شد: یعنی وقتی باید یک وزیری را استیضاح کنیم که وجود ایشان را به‌کلی باعث ضرر و زیان برای منافع ملی ببینیم که البته ملاحظات جانبی هم وجود دارد، مثل شرایط منطقه و شرایط مربوط به مذاکرات هسته‌ای را که نمی‌توانیم نادیده بگیریم.

نادران افزود: شاید در دولت عده‌ای بی‌میل نباشند که ما یکی از وزرا را استیضاح کنیم و این را تبدیل به یک جنگ داخلی کنند و افراد را متهم به افراطی‌گری کنند و اصل مسئله که اصلاح امور است و به‌خصوص در حوزه نفت و گاز را که سرنوشت قرن‌ها و دهه‌های بعدی کشور به آن وابسته است در دعوا مغفول بگذارند. اگر ما مراقبت نکنیم ممکن است قراردادها به‌خلاف منافع ملی ما وضع شود که البته ما فرصت گذاشتیم و رصد کردیم تا آن را در جهت حفظ منافع ملی جلو ببریم.

وی در پاسخ به چرایی حضور ولایتی در ائتلاف که ارزش افزوده‌ای هم برای اصولگرایان ندارد، گفت: همواره ائتلاف‌ها صرفاً برای آورده‌ها و ایجاد ارزش افزوده ایجاد نمی‌شود و شاید بعضی آورده‌ای ندارند اما بازی خراب کن خوبی هم می‌توانند باشند و آوردنشان در ائتلاف جلوی خراب شدن بازی را می‌گیرد.

نادران در پاسخ به حضور جوانان در ائتلاف اصولگرایی گفت: با رایزنی‌هایی که با تصمیم‌گیران ائتلاف اصولگرایی داشتم، تأکیدم بر این بوده، اساتید متخصص و جوان متعهد کشور به لیست اصولگرایی اضافه شوند، حتی حاضرم، خودم در لیست نباشم، اما آن‌ها حضور داشته باشند.

وی افزود: اگر از کل لیست ده ــ دوازده نفر باتجربه حضور داشته باشند و باقی‌مانده لیست را جوانان تشکیل بدهند، عالی می‌شود.

این نماینده مجلس در خصوص طرح شفافیت اطلاعات نمایندگان که توسط دانشجویان راه‌اندازی شده است، نیز گفت: از طرح شفافیت اطلاعات داوطلبانه نمایندگان حمایت می‌کنم و تمامی اطلاعات خود را لیست و ارسال کردم.

منبع: تسنیم

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0