منو

همایش+فرصت+های+پس+از+برجام

همایش فرصت های پس از برجام روز شنبه در سالن همایش های وزارت کشور با حضور آقایان رضازاده ؛ مدیرکل سیاسی وزارت کشور، دکتر میرباقری؛ قئم مقام وزیرکشور در امور فرهنگی و اجتماعی ، دکتر نوش آبادی؛ معاون حقوقی مجلس در وزارت کشور و دکتر ظریف؛ وزیر امور خارجه برگزار شد

دراین همایش بر نقش گروه ها، احزاب سیاسی، تشکلها و سمنها در پیش برد اهداف ملی و کاهش آسیبهای اجتماعی که به عنوان غده های سرطانی بدنه کشور را تهدید می کنند تاکید شد و همچنین اعلام شد که لایحه ای توسط دولت در حال تهیه و تدوین است که به موجب آن فعالیت سمنها و تشکلهای مردمی و غیر دولتی به عنوان یک قانون روشن که تابع سلایق دولتها و مجالس نباشد تهیه شده است.

دکتر رضا زاده در مردم اهمیت برجام که موجب افزایش اقتدار ملی شده است و آثار مستقیم و غیرمستقیم آن اشاره کرد و انرا نمونه ای از عقلانیت در حکمرانی خوب شمرد.

دکتر میرباقری قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی و فرهنگی وضعیت کنونی جامعه   اجتماعی را وخیم اعلام کرده و اظهار داشت: امروز جامعه اجتماعی ایران دارای وضعیتی است که لازم می نماید تا چندین جراحی اجتماعی بر بدنه صورت بپذیرد و اگر این کار به تاخیر بیافتد هزینه ای که جامعه و کشور برای ان خواهد پرداخت بسیار زیاد خواهد بود.

وی عواملی که موجب این وخامت شده،که از نظر ایشان غده های سرطانی هستند که در بدنه جامعه رخنه کرده اند، را به چند دسته تقسیم کرده است که از این قرارند: حاشیه نشینی، بیکاری، اعتیاد، بی حجابی و بدحجابی، بی همسری بر اثر طلاق، بی انظباطی و قانون گریزی، خشونت، بی اعتمادی و بی هویتی.

میرباقری با ارئه آمار تعدادی از این معضلات و بیان وخامت آنها عنوان کرد: در رابطه با وضعیت اجتماعی یکسری داده های مطلق وجود دارد. برای مثال ممکن است ما از میزان بیکاری و فقر به صورت کلی اطلاع داشته باشیم اما اگر روند و توزیع جغرافیایی آنرا ندانیم کاری زیادی از پیش نبرده ایم.  ممکن است بدانیم وضعیت ۳۱ استان کشور در رابطه با یک موضوع خاص چگونه است اما این وضعیت در صورتی قابل پیگیری خواهد بود که ما وضعیت دقیق شهرستانهای آن استانها و دقیق تر از آن شهرهای متعلق به آن شهرستانها را هم رصد کرده باشیم.

وی با بیان تشکیل مرکز رصد اجتماعی در وزارت کشور گفت: این کار از سال ۹۳ شروع شده است و ما تصمیم گرفته ایم بخشی از نتایج آنرا در این جلسه مطرح کنیم.

پس از آن قائم مقام وزیر کشور در امور فرهنگی و اجتماعی به مزمن بودن برخی از این آسیبها اشاره کرد و به بررسی تعدای از انها پرداخت.

وی در ابتدا مساله حاشیه نشینی را مطرح کرد و با اعلام وجود ۱۱ میلیون نفر حاشیه نشین در کشور به بیان معضلاتی چون عدم رعایت مسائل ایمنی در ساخت و ساز خانه ها، نبود استاندارهای لازم برای آن و بسیاری مسائل دی’ر که گریبانگیرحاشیه نشین هاست و همچنین به بیان معضلاتی پرداخت که می تواند توسط این افراد برای شهرهای  بوجود بیاورند پرداخت.

وی دومین عامل مزمن و نهادینه شده در جامعه را وجود بیکاری دانست و گفت طبق آمارهای بدست آمده میزان بیکاری در سال ۱۳۹۰، سه و نیم میلیون نفر بوده است. اگر به منحنی بیکاری توجه کنیم مشاهده می نماییم که میزان آن از سال ۱۳۳۵ رو به افزایش بوده و جهت این منحنی همواره به سمت بالا می باشد.

میرباقری میانگین بیکاری ملی را ،که آمار آن مربوط به سال ۹۰  است، را ۱۴٫۸ درصد اعلام کرد .

وی در ادامه اذعان داشت ما نباید تنها به میانگین ملی توجه کنیم بلکه باید دقیق تر شویم و آنرا در سطح استانی، در میان قشر جوان، فارق التحصیلان دانشگاهی و… هم مورد بررسی قرار دهیم که قطعاً این میزان تغییر خواهد کرد. برای مثال در بعضی از استانها شاهد رشد بیکاری ۲۰ درصدی هستیم، در برخی دیگر ۳۰ درصد. یا اینکه در میان جوانان رشد بیکاری به ۲۵٫۳ درصد و در میان فارق التحصیلان دانشگاهی(طبقآمار اخذ شده در سال ۹۰) ۲۱٫۶ درصد می رسد.

وی با اشاره به چشم انداز ۱۴۰۴ میزان رشد بیکاری را نگران کننده اعلام کرد و گفت: طبق پیش بینی اگر وضعیت بیکاری وایجاد شغل به همین شیوه پیش برود در سال ۱۴۰۵ (بعد از افق ۱۴۰۴ ) جمعیت کشور به ۹۵ میلیون نفر و میزان افراد بیکار در کشور به ۱۷ میلیون نفر خواهد رسید.

پس از آن میرباقری به بیان معضل طلاق پرداخت و میزان آنرا ۱۶۳۰۰ مورد اعلام کرد و گفت: منحنی این معضل رو به رشد است.

وی گفت: در این رابطه مسائل زنان و مردان یکسان نیست و میزان بازگشت زنان به ازدواج مجدد کمتر از مردان است. وی در ادامه گفت: امروز با ۷۰۰ هزار نفر از کسانی روبرو هستیم که در گذشته زندگی مشترک داشتند و بعد طلاق گرفتند. و امر خطرناک تر از این مساله شیوع طلاق درمیان جوانان است که اغلب هم در سنین اول ازدواج اتفاق می افتد.

پس از آن میرباقری به ارائه آمار و ارقام این مساله پرداخت و گفت: در سال ۹۳ به ازای هر صد ازدواج ۲۲ طلاق صورت گرفته است که این میزان در سال ۷۵، ۸ طلاق،۸۵، ۱۲ طلاق و ۱۶،۹۰طلاق افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه میانگین فوق در سطح کشوری است و در سطح استانها و شهرستانها این میزان تغییر می کند گفت: میانگین طلاق در سطح استان از هر صد نفر، ۳۸ نفر و در سطح شهرستانها به ۵۶ نفر می رسد. در بعضی از نواحی هم این آمار نزدیک به ۷۰ نفر است.

وی  معضل دیگر را تعدد پرونده های قضایی دانست و ازعان داشت: معمولاً پرونده های قضایی نشانه این است که جامعه گرفتار مسائلی شده است که با گفتگو و تعامل طرفین قابل حل نیست و حتما باید پای یک قاضی در میان بیاید. این یک بیماری در روابط اجتماعی ماست. وقتی تعداد پرونده زیاد باشد و سرمایه لازم برای این تعداد پرونده وجود نداشته باشد و به تعداد کافی قاضی برای این امر تربیت نشده باشد نتیجه آن می تواند به رشوه، حق کشی و انواع دیگر مفاسد منجر شود.

پس از آن میرباقری به معضل دیگری به نام  اعتیاد اشاره کرد و میزان آنرا یک میلیون و سیصد و پنجاه هزار نفر اعلام نمود و گفت:این آمار مربوط به سال ۱۳۸۹ می باشد و آنچه که  برای ما نگران کننده تر از این عدد کمی است نوع مواد مخدر و پایین آمدن سن اعتیاد و از همه مهمتر میزان بانوان معتاد در جامعه می باشد که به نوبه خود  می تواند زنگ خطری برای بنیان خانواده ها ی ما باشد.

وی در ادامه گفت: تمام این معضلات باعث می شود تا وضعیت جامعه از نظر روحی و روانی و ارتباطات اجتماعی دچار نقصان شود و با پدیده ای به نام کاهش سرمایه اجتماعی روبرو شویم .

میرباقری پس از اشاره به افزایش آسیب های اجتماعی  و به دنبال آن کاهش سرمایه های اجتماعی گفت: این دو عامل باعث می گردد تا آستانه تحمل جامعه پایین آمده تحریک پذیری جامعه بیشتر شده و به دنبال آن دشمنان فرصتهای بیشماری برای ضربه زدن به جامعه پبدا کنند.

وی پس از آن به مساله برجام و اعمال تحریم های ظالمانه علیه کشور اشاره کرد و گفت:  هدف دشمن از برقراری تحریم ها بوجود آوردن زمینه هایی بود تا بتواند ضربات سنگین خود را به کشور وارد آورد و آستانه تحمل مردم را کاهش دهد که این مساله با اجرای برجام عملی نشد. وی در ادامه گفت:حال این مانع بزرگ برداشته شده است و ما نباید فرصت های جراحی اجتماعی را از دست بدهیم.

میرباقری علت تمامی معضلات را  نبود نظام برنامه ریزی صحیح در اداره کشور دانست و  گفت:تا به حال ۱۰ برنامه در کشور اجرا شده است که نیمی از آن مربوط به قبل از انقلاب و نیم دیگر به بعد از انقلاب تعلق دارد. در این برنامه ها هدف ما تنها به مسائل اقتصادی و زیرساختی محدود می شد و به بحث های دیگر از جمله بحث های فرهنگی و اجتماعی و زیست محیطی توجه چندانی نشده است.

وی دلیل خود را مبنی بر عدم برنامه ریزی صحیح، تمرکز امکانات در یک یا چند شهر بزرگ دانست و گفت: برای مثال تولید تخم مرغ تنها در دو استان تهران و اصفهان به میزان ۳۳ درصد از کل کشور می باشد و میزان آن در شانزده استان کشور ۴۸ درصد است.

میرباقری در پایان با تاکید بر ریشه کن کردن معضلات گریبان گیر جامعه از تمام ظرفیتهای مردمی اعم از احزاب، سمنها و گروه های مختلف درخواست کرد تا در حل این مشکل به یاری دولت بپردازند و بخشی از این سکان را بدست گیرند. همچنین وی خبر از تهیه لایحه فعالیت سمن ها و تشکل های مردمی داد که برای اولین بار در کشور به عنوان یک قانون روشن که تابع سلیقه دولتها و مجالس نمی باشد ارائه می گردد.

پس از آن دکتر نوش آبادی؛ معاون حقوقی مجلس در وزارت ارشاد بر لزوم ایجاد تعامل میان گروه های سیاسی و احزاب و جلوگیری از انتظارات فزاینده عمومی پس از برجام اشاره کرد و به نقش مهم مطبوعات در این زمینه اشاراتی داشت. در پایان هم دکتر محمدجواد ظریف؛ وزیر امور خارجه به دستاوردهای برجام اشاره کرد و خواستار تعامل و جلوگیری از تنش های داخلی شد.

منبع: سایت دیده بان شفافیت و عدالت

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0