منو

sm

محمد سرافراز، رئیس سازمان صداوسیما در خصوص اینکه آیا موافق پخش تلویزیونی برخی جلسات مهم مجلس است یا نه گفته (هیچ اشکالی ندارد. اگر مسئولان مجلس از ما بخواهند موافقت می ­کنیم.)

تاکنون انتشار مذاکرات علنی مجلس محدود به همان صحن علنی و پخش آن از رادیو بوده است که به طور طبیعی مخاطب کمتری نسبت به تلویزیون دارد. قانون اساسی علنی بودن مذاکرات مجلس را لازم دانسته و تصریح دارد گزارش کامل آن از رادیو و روزنامه رسمی برای اطلاع عموم باید منتشر شود. پخش جلسات کمیسیون­ها آن هم از طریق دوربین­های تلویزیونی مطالبه جدیدی است که اگرچه الزام قانونی بر آنها نیست ولی برای ارزیابی عملکرد نمایندگان مجلس و انتشار آزاد اطلاعات مطلوب ارزیابی شده اند. پخش مستقیم جلسات و مذاکرات مجلس نیازمند تأیید و توافق مجلس و صداوسیماست. چند تجربه قبلی تلویزیون در پخش برنامه­ ها و مذاکرات مهم مجلس اگرچه با موفقیت و اقبال مردم مواجه بوده، اما هیچ­گاه ثابت نبوده­ اند و ملاحظات سیاسی در آنها چه از سوی مجلس و چه از سوی صداوسیما باعث توقف در آنها شده است.

مجلس نهم در پخش مستقیم مذاکرات خود طی دو سال ­ونیم گذشته حداقل تجربه موفق داشته است. پخش جلسات رأی اعتماد به کابینه دولت یازدهم ابتکار مشترک مجلس و صداوسیما در ابتدای آغاز به کار دولت جدید بود و این برنامه ­ها در شبکه خبر استقبال مردم را در پی داشتند. بعد از آن هم پخش مشروح مذاکرات کمیسیون برجام مجلس پس از توافق تیرماه نشانه ­های امیدوارکننده­ ای از پخش مستقیم چنین برنامه ­هایی ارائه می­ داد. هرچند که در اوج بررسی­های برجام با حضور مسئولان اقتصادی دولت در کمیسیون برجام یکباره مدیران صداوسیما تصمیم گرفتند پخش تلویزیونی برنامه­ های کمیسیون برجام را قطع کنند.

نمایندگان مجلس این هفته لایحه­ های بودجه سال ۹۵ کل کشور و برنامه ششم توسعه را که دولت به مجلس فرستاده در کمیسیون­های تخصصی مجلس بررسی می ­کنند و از هر وزارتخانه نمایندگانی از وزیر گرفته تا معاونان و مدیران ارشد سازمانی در جلسات کمیسیون­ها شرکت می ­کنند. به طور معمول جلسه­ های بررسی بودجه در مجلس زمان چانه­ زنی سیاسی و دستگاهی در بودجه ­ریزی کلان کشور هم بوده ­اند و مدیران در لابی با وکلای ملت سعی کرده­ اند سهم بیشتری از بودجه برای سازمان خود دریافت کنند. اطلاع­ رسانی این مذاکرات بودجه ­ای در مجلس و پخش مستقیم آن برای مردم یکی از راه­کارهایی بوده که برای تعدیل مطالبات سازمانی در بودجه پیشنهاد شده ولی تاکنون مجلس پاسخ مثبتی به آن نداده است. وزرای امورخارجه و آموزش ­وپرورش کشورمان از جمله چهره­ هایی هستند که برای بررسی بودجه­ های این وزارتخانه ­ها به کمیسیون­های مربوطه آنها در مجلس می ­روند.

منبع: روزنامه همشهری

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0