منو

EFP-350x245

سازمان بین المللی شفافیت در جدیدترین رده بندی کشورهای جهان بر اساس شاخص ادراک فساد اعلام کرد ایران علی‌رغم عدم تغییر در امتیاز نسبت به سال گذشته اما با صعود ۶ پله‌ای مواجه شده و رتبه ۱۳۰ را در جهان کسب کرده است.

سازمان بین‌المللی شفافیت در جدیدترین گزارش خود رتبه ایران به لحاظ شاخص ادراک فساد ایران در میان ۱۶۷ کشور جهان را ۱۳۰ اعلام کرد.

شاخص ادراک فساد، میزان فساد اداری و اقتصادی در کشورها را نشان می‌دهد و برای هر کشور نمره‌ای از صفر تا ۱۰۰ بر اساس این شاخص تعیین می‌شود. هرچه این نمره بیشتر باشد دلالت بر فساد کمتر است.

بر اساس این گزارش، ایران در گزارش امسال سازمان بین المللی شفافیت نمره ۲۷ را بدست آورده است که نسبت به سال گذشته تغییر نکرده است اما ایران در سال ۲۰۱۳ نمره ۲۵ را بدست آورده بود.

ایران در رده بندی جهانی ادراک فساد در سال ۲۰۱۴ در میان ۱۷۵ کشور جهان رتبه ۱۳۶و در سال ۲۰۱۳ رتبه ۱۴۴ را بدست آورده بود که بر این اساس در گزارش امسال علی رغم عدم تغییر امتیاز ۶ پله صعود کرده است.

برخی از کارشناسان، گزارش‌های این سازمان را قابل استناد نمی‌دانند و معتقدند که این گزارش‌ها با جهت‌گیری‌های سیاسی منتشر می شود. برای مثال می‌توان به رژیم صهیونیستی اشاره کرد که علی‌رغم فساد گسترده در میان مقامات سطوح بالا و پایین این رژیم همواره در میان کشورهای با فساد کم قرار می گیرد. رتبه این رژیم در سال گذشته ۳۷ و امسال ۳۳ عنوان شده است.

دانمارک،‌ فنلاند و سوئد در رتبه های اول تا سوم جهان بر اساس شاخص ادارک فساد قرار گرفته اند. نمره این ۳ کشور به ترتیب ۹۱، ۹۰ و ۸۹ اعلام شده است.

بر اساس برآورد این سازمان، کشورهای سومالی، کره شمالی و افغانستان بیشترین فساد اداری و اقتصادی را در میان کشور جهان به خود اختصاص داده و در قعر این جدول قرار دارند.

منبع: فارس

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0