منو

634954263737591278

 

عباس رجایی ،رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، انحصار واردات برنج در دست ۱۰ نفر را موجب فساد دانست و گفت: برنج ۱۱۲۱ هندی آلوده است اما همچنان وارد می‌شود. ۸۲هزار تن برنج ۱۱۲۱ هندی تاریخ گذشته را به یک نفر فروختند و ده‌ها میلیارد پول برنج پس داده نشد.

 

عباس رجایی رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در برنامه گفتگوی ویژه خبری گفت: بر اساس قانون سالانه باید ۱۰ درصد از واردات کاهش و تولید داخلی برنج افزایش یابد.

وی افزود: امسال واردات برنج کاهش یافته است اما میزان واردات برنج از بازارچه‌های مرزی یا قاچاق در آمار محاسبه نمی‌شود. واردکنندگان عمده برنج حدود ۱۰ نفر هستند و کنترل بازار در اختیار این افراد است که موجب فساد خواهد شد.

رجایی همچنین در مورد نتیجه کمیسیون ویژه مجلس در مورد برنج‌های آلوده اظهار داشت: سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت آلودگی برنج‌های وارداتی را تأیید کرده است.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس افزود: من از این مسئله متعجبم که علی‌رغم اینکه در سال‌های ۸۶ و ۸۷ که در مجلس هشتم مسئله برنج آلوده را بررسی کردیم و ثابت کردیم که برنج ۱۱۲۱ هندی آلوده به فلزات سنگین است، چرا همچنان این برنج‌ها به کشور وارد می‌شود.

رجایی افزود: برنج ۱۱۲۱ هندی برنج ساختگی است و مشکلات خود را دارد و این برنج‌ها باید براساس تاریخ مصرفی که برای آن تعیین می‌شود مصرف شود در حالی که اسنادی موجود است که تاریخ مصرف این برنج‌ها یک یا دو بار تمدید شده است و براساس اطلاعاتی که در دست است تا پایان سال جاری اعتبار بخشی از این برنج‌ها تمدید شده است.

وی در پاسخ به این سوال که شنیده شده که ۸۲ هزار تن برنج شرکت بازرگانی دولتی با زیر قیمت و بدون مزایده به فردی به نام (ح.پ) فروخته شده آیا شما این موضوع را تایید می‌کنید، گفت: براساس اطلاعات ما حدود ۱۰۸ هزار تن برنج در انبارهای شرکت بازرگانی دولتی موجود است و از این مقدار حداقل حدود ۱۲ هزار تن از سازمان غذا و دارو تاییدیه برای تایید مصرف اخذ نکرده است.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی بیان داشت: عمده این برنج‌ها هم جزء برنج‌های ۱۱۲۱ هندی است.

وی افزود: فروش ۸۲ هزار برنج شرکت بازرگانی دولتی ایران را به فردی به نام (ح.پ) را تایید می‌کنم و حتی در نامه درخواستی برای خرید برنج فرد متقاضی ذکر کرده است که این مقدار برنج تاریخ مصرف گذشته از نوع۱۱۲۱ هندی را به من بدهید.

وی افزود: فروش غیرنقدی برنج انجام شده و پولی بابت آن مبادله نشده، البته ممکن است بعدا پولی گرفته شده باشد و ده‌ها میلیارد تومان برخی از خریداران به شرکت بازرگانی دولتی بدهی دارند.

رجایی تصریح کرد: در اجلاس فائو نماینده ارشد مجلس هند به من اعلام کرد که شما چرا اینقدر روی آلودگی برنج‌های هندی پا فشاری می‌کنید، ما قبول داریم برنج هندی الودگی دارد ولی شما اینقدر روی این موضوع سر و صدا نکنید.

رئیس کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی مجلس گفت: ظرف ۷ یا ۸ روز دیگر نتایج آزمایشات بر روی برنج‌های شرکت بازرگانی دولتی اعلام می‌شود.

 

 معاون بازرگانی شرکت بازرگانی دولتی: اطلاعاتی از سوابق ح.پ در سال ۸۸ نداشتیم/فروش قسطی برنج به ح.پ شایعه است

در ادامه این برنامه حسن عباس معروفان معاون بازرگانی شرکت بازرگانی دولتی در مورد اینکه عمده واردات برنج از کدام کشورها صورت می‌گیرد، گفت: در حال حاضر از ۶ کشور به صورت عمده واردات برنج انجام می‌شود ولی بصورت خرده ممکن است از استان‌های مرزی برنج از کشورهای مختلف وارد شود.

معروفان تصریح کرد: اما در حال حاضر بیشتر برنج‌های وارداتی مربوط به کشورهای آسیای شرقی و بیشترین برنج وارداتی و حدود ۵۰ درصد واردات مربوط به کشور‌های هندوستان و پاکستان است.

معاون شرکت بازرگانی دولتی ایران در پاسخ به این سؤال که گفته می‌شود این شرکت ۸۲ هزار تن برنج که تاریخ مصرف آن تا پایان امسال است را با ۲۰ درصد تخفیف و بدون مناقصه به یک فرد فروخته است آیا این موضوع صحت دارد یا خیر، گفت: بله، ۸۲ هزار تن برنج با مدت مصرف تا پایان سال فروخته شده اما نه به این شکل که شما به آن اشاره می‌کنید.

وی افزود: این برنج‌ها در بورس کالا عرضه شده و در آنجا به فروش رفته است.

معاون بازرگانی شرکت بازرگانی دولتی تصریح کرد:‌ مباحثی که در رابطه با تاریخ انقضای این برنج‌های فروخته شده مطرح می‌شود و حتی گفته می‌شد که این برنج‌ها تاریخ مصرف گذشته است، درست نیست.

معروفان بیان داشت: در کشوری که سالانه ۳ میلیون تن برنج مصرف می‌شود، مصرف ۵۰ یا ۱۰۰ هزار تن در مدت ۲ ماه بعید نیست و به راحتی توسط مردم در این مدت به مصرف می‌رسد و نباید از بابت انقضاء تاریخ مصرف آن نگران بود.

وی همچنین در مورد مازاد واردات برنج‌ در سال‌های ۹۱ و ۹۲ اظهار داشت: بله این موضوع را تایید می‌کنم چون دولت به دلیل شرایط تحریم و برای حفظ امنیت غذایی در آن زمان مجبور شد تا بیشتر از نیاز واردات برنج انجام دهد.

معاون بازرگانی شرکت بازرگانی دولتی در پاسخ به این سؤال که گفته می‌شود که فرد (ح.ب) همان فردی است که در سال ۸۸ وزارت بازرگانی وقت برای تنظیم بازار مرغ مقدار زیادی مرغ به آن فروخته است، بیان داشت: این فرد را ما قبلا نمی‌شناخته‌ایم و هیچ گونه مراوده‌ای با آن نداشته‌ایم و اطلاعاتی از سوابق آن نداشته‌ایم.

وی بیان داشت: این محصول با تشکیل یک کنسرسیوم ۱۸ نفره به خریدار فروخته شده است.

معروفان تصریح کرد: هیچ امتیاز ویژه‌ای به این فرد از سوی شرکت بازرگانی دولتی داده نشده است و اگر فرد دیگری متقاضی و خریدار برنج باشد، شرکت بازرگانی دولتی با همین قیمتی که برنج به فرد (ح.پ) فروخته شده است حاضر است برنج به متقاضی جدید بفروشد.

معاون شرکت بازرگانی دولتی در پاسخ به این سوال که آیا هر متقاضی که به شما برای خرید برنج مراجعه کند می‌تواند ۵۰ درصد پول برنج را به صورت قسطی پرداخت کند، تصریح کرد: خیر، ما برنج به صورت قسطی نفروخته‌ایم و نمی‌دانم این شایعات در رسانه‌ ملی چگونه مطرح می‌شود.

معروفان گفت: بابت فروش ۸۲ هزار تن برنج ۵۰ درصد پول نقد دریافت شده و ۵۰ درصد هم به صورت ضمانت نامه بانکی دریافت شده است.

معاون شرکت بازرگانی دولتی تصریح کرد: اسناد سازمان بازرسی و دیوان محاسبات گزارشاتی را از ما در رابطه با فروش برنج گرفته‌اند و ما به هیچ عنوان این مسائلی که در مورد نحوه فروش برنج مطرح می‌شود را قبول نداشته و تایید نمی‌کنیم.

مدیرکل امور غلات جهاد کشاورزی نیز در این برنامه گفت گفت: سرانه مصرف برنج کشور حدود ۳۸ کیلوگرم است.

کاوه خاکسار افزود: حدود سه‌میلیون تن مصرف برنج کشور است که با توجه به میزان تولید نیازمند واردات حدود یک‌میلیون و ۲۰۰هزار تن برنج هستیم.

وی گفت: امسال یک‌میلیون و ۸۰۰هزار تن برنج در کشور تولید شد و واردات این محصول در ۹ ماه گذشته ۵۱۴هزار تن بوده است.

خاکسار افزود: اکنون قیمت برنج درجه۱ در شمال کشور برای هر کیلوگرم ۸۵۰۰ تومان است.

وی گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی از آمریکا برنج وارد نشد.

مرتضی شاه‌حسینی نائب‌رئیس انجمن وارد کنندگان برنج نیز در این برنامه گفت: ۴۰۰ شخص واردکننده برنج به کشور هستند که ۵۲ واردکننده عمده عضو این انجمن هستند.

وی افزود: اینکه بگوییم واردات عمده برنج در اختیار ۱۰ نفر است جفا به واردکنندگان است.

شاه‌حسینی گفت: واردات باید دقیق و غیرسلیقه‌ای باشد.

وی افزود: برنج ۱۱۲۱ هندی برنج نیم‌پز شده و تأییدشده سازمان غذا و دارو است.

شاه‌حسینی گفت: از سال ۹۳ با تشکیل GMP،‌ هیئتی از کشورمان از ۸۰۰ کارخانه برنج هند بازدید کردند که محصول ۵۰ کارخانه تأیید شد.

وی افزود: محصول این ۵۰ کارخانه از زمان تولید تا وارد شدن به ایران زیر نظر سازمان غذا و داروی کشور رصد می‌شود.

شاه‌حسینی گفت: در سال ۹۲ یک‌میلیون و ۹۵۶هزار تن برنج وارد شد که ۴۶۰هزار تن را بازرگانی دولتی ایران وارد کرد.

وی افزود: برنج‌های هندی ۱۱۲۱ آفت‌زدگی کمتر و ماندگاری بیشتری دارند.

شاه‌حسینی گفت: هند اکنون ۱۰میلیون تن صادرات به کشورهای مختلف از جمله کشورهای اروپایی دارد.

وی با بیان اینکه بهترین زمان استفاده از برنج دو سال از زمان تولید است، افزود: ممکن است با ایجاد شرایط مناسب این تاریخ مصرف افزایش یابد.

منبع: تسنیم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0