منو

4c8da3557bda13a3c88a7c8631de48da

 

«ابوالفضل فتح الهی» گفت: برون سپاری فعالیت های دولت گرچه نکات مثبتی دارد اما واگذاری‌ها معمولا به افراد خاص، کسانی که به مراکز قدرت آشنایی یا نزدیکی یا ارتباط دارند و اطرافیان افراد مسئول انجام می‌شود که نه تنها کمکی به اشتغال نمی‌کند بلکه باعث مشکلات بسیار دیگری هم می‌شود.

 

فتح اللهی با اشاره به اجرایی شدن برجام و لغو تحریم‌های بین المللی، درباره عزم دولت برای واسپاری بسیاری از فعالیت‌ها به بخش خصوصی گفت: مطابق اصل ۴۴ قانون اساسی کوچک شدن دولت و برون سپاری کار‌ها و واگذاری برخی پروژه‌ها الزامی است ولی انجام این کار بدون کار‌شناسی دقیق و درست، نتیجه عکس می‌دهد و نه تنها گرهی از مشکلات اشتغال و درآمد نیروهای کار جامعه باز نمی‌کند که می‌توانند به فساد اداری و اجرایی موجود دامن بزند.

وی افزود: مثلا در وزارت کار ارائه دادخواست شکایت کارگران از کارفرما و همچنین بهره‌مندی از بیمه بیکاری در برخی جا‌ها به شکل آزمایشی به ادارات کاریابی‌ها سپرده شده است که برای این ادارات که در دوران رکود، دچار بی‌کاری شده بودند و کسی نیروی کار استخدام نمی‌کرد خوب است، چون به هرحال مقداری اشتغال و فرصت کاری ایجاد کرد ولی ما که برون سپاری و فرصتهای کاری را رصد می‌کنیم می‌بینیم که در دل این کار مقداری رانت هم ایجاد شده است.

نایب رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با تاکید بر اینکه نباید جنبه‌های مثبت برون سپاری را نادیده گرفت گفت: وزارت کار برخی کار‌ها را به ادارات کاریابی سپرده و از جهاتی برای کارگران خوب شده که با حداقل هزینه دادخواست تهیه می‌شود ولی مشاهده شده که برخی وکلا با مذاکره، جذب ادارات کاریابی شده‌اند تا پرونده‌ها به آن‌ها ارجاع شود.

وی ادامه داد: اشکال دیگر این است که واگذاری‌ها معمولا به افراد خاص، کسانی که به مراکز قدرت آشنایی یا نزدیکی یا ارتباط دارند و اطرافیان افراد مسئول انجام می‌شود که نه تنها کمکی به اشتغال نمی‌کند بلکه باعث مشکلات بسیار دیگری هم می‌شود.

این فعال کارگری با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی هم کارهایی مثل ارسال لیست و اعلام بدهی را به کارگزاری‌های بیمه سپرده است که بسیار مفید بوده، گفت: واگذاری کار‌ها به بنگاه‌های اقتصادی که صلاحیت و تجربه این کار‌ها را ندارند به نیروی انسانی لطمه می‌زند.

وی در پایان تاکید کرد: واگذاری پروژه‌ها و کار‌ها و برون سپاری مسئولیت‌ها و وظایف باید با کار‌شناسی دقیق باشد و بعد از واگذاری و برون سپاری هم باید نظارت دقیق و مستمر وجود داشته باشد تا کار‌ها درست و مطابق قانون انجام شود.

 

منبع: تامین ۲۴

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0