منو

1976325

 

سازمان بازرسی کل کشور و وزارت نظارت چین در حضور رؤسای جمهور دو کشور یادداشت تفاهم همکاری امضا کردند.

 

سازمان بازرسی کل کشور و وزارت نظارت جمهوری خلق چین یادداشت تفاهم همکاری در زمینه‏‌های مبارزه با فساد، تبادل تجارب و اطلاعات در زمینه بازگرداندن مقامات فاسد، استرداد اموال نامشروع مرتبط با موضوع یادداشت تفاهم و تبادل تجارب نوین در زمینه ‏های آمبودزمانی و پیشگیری از فساد امضاء کردند.

این یادداشت تفاهم که مقدمات آن در سال ۱۳۹۳ با سفر رئیس سازمان بازرسی کل کشور به جمهوری خلق چین و آذرماه سال جاری با سفر “آقای لیو جی‏آن چا‏او” قائم‌مقام وزارت نظارت چین به جمهوری اسلامی ایران فراهم شده بود؛ همزمان با سفر هیئت بلندپایه چینی به ریاست “آقای شی جین پینگ” رئیس جمهور این کشور به جمهوری اسلامی ایران توسط قاضی ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور و “آقای وانگ یی” وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین به نمایندگی از وزارت نظارت این کشور در حضور روسای جمهور دو کشور به امضاء رسید.

بنابراین گزارش این تفاهم‌نامه در ۶ ماده با هدف ایجاد و تقویت فعالیت‌های مشترک آمبودزمانی(رسیدگی به شکایات مردمی از دستگاه‌های اداری) و ارتقاء ظرفیت طرفین در زمینه پیشگیری و مبارزه با فساد، تبادل تجارب و اطلاعات در زمینه بازگرداندن مقامات فاسد و استرداد اموال نامشروع مرتبط با موضوع یادداشت تفاهم به امضاء رسید.

با توجه به این‌که تکلیف اصلی و مأموریت سازمان بازرسی کل کشور جمهوری اسلامی ایران، نظارت بر حسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین توسط دستگاه‌های اداری است و هم‌چنین نقش وزارت نظارت جمهوری خلق چین نیز نظارت بر حسن اجرا و ‌تقویت رویه صحیح اداری در سطوح ملی و منطقه‌ای است؛ دو نهاد نظارتی هدف از این یادداشت تفاهم را ایجاد چارچوب همکاری، تبادل تجارب و گسترش همکاری ثمربخش با بهره‌مندی از دستاوردهای علمی مرتبط با موضوع یادداشت تفاهم ذکر نمودند.

آنچه طرفین را به دست یافتن به اهداف مندرج در این چارچوب به همکاری نزدیک‌تر می‌سازد؛ تنظیم دیدارهای کاری، نشست‌ها و کارگاه‌های آموزشی به‌منظور تبادل تجارب و تحقیقات علمی در‌موضوعات مختلف آمبودزمانی و نیز اجرای برنامه‌ها و طرح‌های آمبودزمانی، با در نظر گرفتن صلاحیت‌ها و ‌اختیارات طرفین است که در بندهایی از مواد این یادداشت تفاهم درج شده است. ادارات امور بین‌الملل این دو نهاد؛ پیگیری و ارزیابی اجرای مفاد این یادداشت تفاهم را به عهده گرفتند.

منبع: مهر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0