منو

145301006254264931

 

با اجرای برجام و لغو تحریم ها، به نظر می رسد که تجارت، صادرات و واردات کشور بتواند با رهایی از مشکلات گذشته که به دلیل تحریم ها به وجود آمده بود جانی تازه بگیرد. در این میان مسئله ای که بیش از هر چیز باعث نگرانی بازرگانان و حتی مردم عادی شده بود نوسانات نرخ ارز بود.

علیرغم اینکه در دولت تدبیر و امید تمامی تلاش های زیادی برای جلوگیری از نوسان نرخ ارز شده است با این حال نرخ ارز همچنان دچار نوسان، هرچند کمتر نسبت به گذشته شده است. نکته دیگر در این بین بحث دو نرخی بودن نرخ ارز است که به شهادت اکثر کارشناسان باعث ایجاد رانت و فساد اقتصادی به خصوص سال های اخیر شده است.

مسعود خوانساری نیز به عنوان رئیس یکی از بزرگترین تشکل های بخش خصوصی در کشور عقیده دارد که ارز تک نرخی مانعی برای بروز فساد اداری و اقتصادی است.

رئیس اتاق بازرگانی تهران با اعلام اینکه اتاق تهران همواره از تک نرخی شدن ارز دفاع کرده است ارز چند نرخی را موجب ایجا فساد و رانت دانست.

خوانساری در گفت و گو با اتاق خبر در حاشیه جلسه اتاق تهران ارز چند نرخی را موجب فساد در بدنه دولت و بخش خصوصی دانست و در ادامه گفت: چند نرخی بودن ارز باعث عدم شفافیت و ایجاد رانت خواهد شد. به همین دلیل اعتقاد بر این است که ارز تک نرخی باعث رونق اقتصادی و رشد سرمایه گذاری خارجی خواهد شد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران در مورد مناسب بودن نرخ ارز در زمان حاضر گفت: به نظر من هردو نرخ ارز آزاد و دولتی غیر واقعی است و علت این امر تناسب نداشتن قیمت ارز با میزان عرضه و تقاضای آن است. به علت رکودی بودن اقتصاد کشور و نرخ رشد اقتصادی ۰ درصد تقاضا برای ارز نبوده است. به همین دلیل اگر دولت اجازه دهد بازار نرخ ارز را تعیین کند و بانک مرکزی نیز صرفا مدیریت خود را داشته باشد قیمت واقعی آن مشخص خواهد شد. به همین دلیل من تک نرخی شدن ارز را منوط به وضع بازار و نظارت بانک مرکزی می دانم.

وی در مورد تاثیر قیمت نفت بر نرخ ارز با اعلام اینکه در حال حاضر دولت به منابع ارزی کمتری به دلیل کاهش قیمت نفت دسترسی دارد گفت: به دلیل کم شدن درآمد دولت از طریق نفت، دولت ارز کمتری در بازار می تواند عرضه کند و طبیعتا قیمت آن بالا خواهد رفت. اما قیمت واقعی ارز ارتباطی به این امر ندارد زیرا قیمت ارز به ارزش ریال ما وابسته است و ارزش ریال به تورم در سالهای گذشته کشور بستگی دارد که سال گذشته در حدود ۴۰ و ۲۰ درصد بود. بنابراین به همین میزان ارزش پول کشورافت خواهد کرد و قیمت دلار افزایش خواهد داشت.

منبع: اتاق خبر

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0