منو

miveh-5

 

میوه کالای مهمی برای مردم است .آنقدر مهم که گران شدن و حذفش از سبد خانوار گلایه های جدی افکار عمومی را به همراه دارد.این ذر حالی است برای رسیدن میوه به دست مردم زحمات زیادی کشیده می شود.زحماتی که از کاشتن دانه درخت میوه آغاز می شود، تا به ثمر رساندن و برداشت از ان و بعد از آن هم چیدن و نگهداری از ان تا رسیدن به…

 

میوه کالای مهمی برای مردم است .آنقدر مهم که گران شدن و حذفش از سبد خانوار گلایه های جدی افکار عمومی را به همراه دارد.این ذر حالی است برای رسیدن میوه به دست مردم زحمات زیادی کشیده می شود.زحماتی که از کاشتن دانه درخت میوه آغاز می شود، تا به ثمر رساندن و برداشت از ان و بعد از آن هم چیدن و نگهداری از ان تا رسیدن به دست مصرف کننده به طول می انجامد، با این حال اما باغداران و کشاورزان کمترین سود را از این زحمت می برند و همه سود این تجارت به جیب عده ای دلال سرازیر است.

در این میان در سوی دیگر میدان هم مردم متضرر می شوند چرا که میوه مدتی است که از سبد بسیاری از خانوارها حذف شده است و اگر هم هست از نوع درجه ۲ و ۳ ای است که در میادین میوه و تره بار عرضه می شود. درواقع می توان گفت این روزها بازار میوه اسیر دست دلالانی شده که که آن را بسیار گران تر از تولید کننده اصلی در اختیار مردم قرار می دهند و هیچ کس هم در این خصوص پاسخگو نیست.

در واقع، همه اتفاق‌ها از میدان میوه و تره بار مرکزی آغاز می‌شود، میدانی که نقش توزیع‌کننده میوه را دارد و اگر روزی درهای این مجموعه بسته شود نباید انتظار بار میوه را داشت. سالیان سال است، برخی‌ها که نام دلال بر آنها گذاشته شده است دربازار میوه حضور دارند و این افراد تعیین‌کننده قیمت نهایی میوه هستند.

میوه‌ه ای که با نازلترین قیمت از کشاورز خریداری می‌شود و با قیمت‌های بالا به دست مصرف‌کننده می‌رسد. همین سودجویی‌ها باعث شد که طی سال‌های اخیر برخی از میوه‌ها از سبد خانوار شهروندان حذف شود و گروهی کم بتوانند میوه‌های نوبرانه را خریداری کنند.

در این میان ورود میوه های قاچاق خارجی نیز مزید بر علت شده که ماجرا پیچیده تر شود.به تازگی نیز رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی از واردات قاچاقی انگور شیلی، کدو حلوایی ترکیه، سیر چینی، پرتقال مصری، شاه‌بلوط و آووکادو از ترکیه خبر داده و گفته: نارنگی‌های قاچاق پاکستانی با حجم بسیار بالا وارد می‌شوند که سه برابر نرخ واقعی نیز به فروش می‌رسند.

حسین مهاجران با بیان اینکه واردات مرکبات به کشور ممنوع است، گفت: نارنگی‌های پاکستانی که به صورت قاچاق وارد می‌شود به قیمت ۴۵۰۰ تومان در هر کیلوگرم به فروش می‌رسد این در حالی است که قیمت واقعی آن ها ۱۵۰۰ تومان است.

وی افزود: اگر قرار است این حجم واردات قاچاق به کشور انجام شود بهتر بود که ممنوعیت ورود آنها برداشته می‌شد تا به صورت آزاد و قانونی وارد کشور شوند چون با این کار با قیمت واقعی عرضه خواهند شد.

مهاجران بیان کرد: با توجه به ممنوعیت ورود مرکبات به کشور برخی میوه ها از طریق قاچاق به کشور وارد می‌شوند و به دلیل وجود واسطه‌های زیاد در این زمینه قیمت آن ها افزایش می‌یابد.

رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی در عین حال تاکید کرد: البته ما علاقه‌مند به ورود و برداشته شدن ممنوعیت واردات در این بخش نیستیم، چون معتقدیم تولیداتمان پاسخگوی نیاز داخل است؛ به عنوان مثال لیموترش پاکستان در حالی به کشور وارد می‌شود که لیموترش کشور خودمان با کیفیت خوب تولید می‌شود.

وی ادامه داد: البته انگور شیلی، کدو حلوایی ترکیه، سیر چینی، پرتقال مصری، شاه‌بلوط و آووکادو از ترکیه نیز به صورت قاچاق وارد می‌شوند.

به این ترتیب با وجود اینکه ردیس اتحادیه میوه به مشکل آگاه است، هنوز به درستی معلوم نیست چرا وضعیت میوه در کشور به اینجا رسیده است و بالاخره کدام نهاد باید پاسخگوی مردم باشد و این مردم هستند که همچنان میوه نمی خرند و یا مجبورند گران بخرند!

 

منبع: شفاف

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0