منو

tasnim

مجید موافق قدیری عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: یکی از اصلی ترین عوامل توقف بهره وری در اقتصاد و بخش کشاورزی وجود رانت و عدم شفافیت است، زیرا تا زمانی که فردی فقط به صرف داشتن رابطه خاص بتواند درآمدهای کلان و هنگفت کسب کند، به دنبال رشد بهره وری نمی رود.

 

مجید موافق قدیری در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: اگر انتظار داریم بنگاه‌ها و واحدهای تولیدی در سطح وسیع بهره‌ ور شوند باید به ساختارها و سیاست ها در نگاه کلان نیز توجه شود.

وی با اشاره به اینکه شاخص بهره وری کل عوامل بخش کشاورزی از سال ۸۳ تاکنون روند نزولی داشته است، ادامه داد: آمارهای مربوط به بهره وری در اقتصاد چندان خوب نیست به عنوان نمونه در بهره وری نیروی کار در بخش کشاورزی، متوسط نرخ رشد ما از سال ۸۳ تا کنون روند افزایشی داشته اما از برنامه پنجم توسعه عقب است.

وی افزود: این رقم در هفت سال گذشته ۱٫۷درصد بوده اما در برخی کشورهای منطقه این رقم ۶ ، ۷ و ۹ درصد بوده است.

موافق قدیری تصریح کرد: شاخص بهره وری سرمایه نیز در بخش کشاورزی علاوه بر اینکه روندی نزولی داشته از برنامه پنجم توسعه نیز بسیار عقب افتاده است.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: متوسط نرخ رشد کل عوامل تولید نیز در ۱۰ سال گذشته ایران ۱٫۴درصد بوده، این درحالی است که این رقم در برخی کشورهای کوچک منطقه۴ ، ۵ و حتی۶ و ۹ درصد بوده است.

وی با بیان اینکه چرا آنچه ما در قانون آورده ایم محقق نمی شود، گفت: طبق برنامه سوم و چهارم توسعه، قرار بود یک سوم نرخ رشد ما از محل بهره وری حاصل شود و دو سوم از محل سرمایه گذاری اما متاسفانه هیچ یک محقق نشد .

موافق قدیری ، با بیان اینکه تصویب قانون بهبود مستمر کسب و کار یکی از نقاط مثبت بود افزود: از اصلی ترین عوامل توقف بهره وری در اقتصاد وجود رانت است زیرا تا زمانی که فردی فقط به صرف داشتن رابطه خاص بتواند درآمدهای کلان و هنگفت کسب کند به دنبال رشد بهره وری نمی رود.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، اضافه کرد: لازمه افزایش بهره وری در سطح کلان کشور بستن سرچشمه های رانت و لازمه رانت ستیزی و افزایش شفافیت است که این موضوع در قانون پیش بینی شده است.

وی گفت: ایجاد فضای تعاملی بین فعالان اقتصادی بخش خصوصی و دستگاه های حاکمیتی برای ارتقای بهره وری ضروری است.

موافق قدیری افزود: این مشکل به آن معنا نیست که خدشه‌ای در حمایت دولت از تولید داخل وجود دارد، بلکه مسأله این است که نمی‌توان از فضای انحصاری توقع بهبود مستمر کیفیت و افزایش صادرات را داشت.

رئیس انجمن صنایع خوراک دام در ادامه با اعلام “راه اندازی مرکز توسعه رقابت پذیری صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان در کشور” اظهار کرد: تشویق کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان و واحدهای تولید شیر و گوشت در کشور برای استفاده از ابزارهای ارتقای توان رقابت پذیری یکی از راه های افزایش رقابت پذیری در این صنعت برای فتح بازارهای بین المللی است.

موافق قدیری افزود: برای حضور فعال در بازارهای ملی و فراملی بایستی مدیریت حرفه ای داشته باشیم به همین منظور نخستین شرکت مادرتخصصی رتبه بندی ایران (مرکز توسعه رقابت پذیری صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران) را برای توانمندسازی تخصصی فعالان اقتصادی این حوزه برای اولین بار در کشور راه اندازی شد.

 

منبع: تسنیم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0