منو

 

03

 

هنوز اخبار مربوط به انهدام حجم قابل توجهی محصول سیب زمینی در جنوب کشور به دلیل فساد را فراموش نکرده ایم که برخی اخبار مربوط به فاسد شدن بخش زیادی گندم انبار شده در شمال کشور نیز مطرح می شود. موضوع واردات بالای محصولات کشاورزی نظر مردم و کارشناسان را به خود مشغول کرده و از خود می پرسند اگر حجم تولید آن قدر بالاست که محصولات در گوشه و کنار کشورمان فاسد می شود، چطور باید این مقدار قابل ملاحظه از واردات را توجیه کنیم؟

مگر اطلاعات و آمار مسئولان از نظام تولید و مصرف محصولات کشاورزی دقیق نیست که هیچ گاه تراز تولید و واردات در یک راستا قرار نمی گیرد؟
به گفته عبدالمهدی بخشنده، معاون برنامه ریزی اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی، در سال گذشته حدود ۱۲ میلیارد دلار واردات محصولات کشاورزی به کشور صورت گرفت که نسبت به واردات ۲/۱۳ میلیارد دلاری در سال ۱۳۹۲ کاهش ۹ درصدی دارد و از سوی دیگر در همین بازه زمانی حدود ۶/۶ میلیارد دلار محصولات کشاورزی صادر شده که نسبت به سال ماقبلش ۲۷ درصد افزایش دارد. جالب اینجاست که ایران با استفاده از ظرفیت کشورهایی مانند روسیه می تواند محصولات کشاورزی خود را به کشورهای دیگر صادر کند، چرا که درحال حاضر هر قدر بخواهیم می توانیم به روسیه که کشورهای اروپایی را تحریم کرده، صادر کنیم.

بازار آب می تواند این موضوع را کاهش دهد
از سوی دیگر محسن رشید فرخی، نایب رئیس کمیسیون آب، محیط زیست و اقتصاد سبز اتاق ایران درباره انهدام محصولات کشاورزی ایران در برخی موارد به خبرنگار ما گفت: همیشه گفته شده است که باید دولت درباره سیاستگذاری صرفا وارد عمل شده و از مداخله در موضوع دیگر خودداری کند در حالی که امروز به دلیل مداخله بیش از اندازه دولت در موضوع تولید شاهد حضور یکصدهزار نفر پرسنل وزارت کشاورزی در صنعت کشاورزی ایران هستیم درحالی که کانادا که بزرگ ترین تولید کننده غلات جهان است در بخش دولتی کشاورزی خود تنها ۶۳۰۰ نفر پرسنل دارد.
رشید فرخی با تاکید براین که خرید تضمینی یکی از بدترین حمایت های مسئولان در بخش تولید است تصریح کرد: موضوع خرید تضمینی همواره از سوی مسئولان برای حمایت از تولیدکننده مطرح شده در حالی که حمایت فقط خرید محصولات نیست بلکه بهتر است مسئولان با استفاده از امکانات و رایزن های توانمند، شرایط صادرات را برای تولیدکنندگان فراهم کنند تا آنها بتوانند با امکانات موجود نسبت به ادامه حیات اقتصادی خود برنامه ریزی کنند، نه این که بدون برنامه اجازه دهیم هر تولیدکننده آنچه را علاقه مند است تولید کند و در آخر آن را منهدم کنیم.
نایب رئیس کمیسیون آب، محیط زیست و اقتصاد سبز اتاق ایران معتقد است مسئولان باید بسرعت درباره راه اندازی بازار آب اقدام کنند تا کشاورزان با برنامه ریزی تولید و محصولاتشان را روانه بازار کنند و دیگر شاهد از بین رفتن دسترنج کشاورزان و منابع طبیعی کشورمان نباشیم. به عنوان مثال، امروز که موضوع انتقال آب مطرح شده، می بینیم هر متر مکعب آب تقریباً ۸۰۰۰ تومان هزینه خواهد داشت و از آنجا که برای تولید هر یک کیلو هندوانه تقریباً دو مترمکعب آب لازم داریم با یک حساب سرانگشتی می بینیم یک کیلو هندوانه فقط ۱۶ هزار تومان هزینه آب داشته و ما آن را کیلویی ۲۰۰ تومان با التماس می فروشیم و در برخی موارد به دلیل نبود صرفه اقتصادی، تولیدکننده اصلابه جمع آوری محصول توجهی نداشته و آن را برای خوراک دام ارسال می کند.

الگوی کشت مناسبی نداریم
از سوی دیگر، مهران برادران نصیری، کارشناس کشاورزی درباره موضوع انهدام محصولات کشاورزی در ایران به خبرنگار ما گفت: نباید موضوع انهدام محصولات کشاورزی را سیاسی کنیم، زیرا این روند نه مربوط به دولت فعلی یا قبلی بوده بلکه از گذشته در کشورمان رواج داشته است آن هم به این دلیل که نه آمار دقیقی از تولید داشتیم و نه الگوی مناسبی در این زمینه.
برادران نصیری به قانون خرید تضمینی اشاره و تصریح کرد: براساس قانون دولت مکلف است هر زمان که قیمت محصولات کشاورزی به پایین تر از قیمت حداقل خود رسید، برای جلوگیری از زیان تولیدکننده وارد عمل شود و با قیمتی مشخص آن محصول را خریداری کند تا در زمان مورد نیاز، یعنی کمبود محصول برای متعادل کردن بازار آن را با مکانیزم خاصی عرضه کند. ولی مشکل خرید تضمینی این است که بسیاری از مسئولان بدون درنظر گرفتن شرایط محصولات، اقدام به خرید محصولات می کنند و سرانجام مجبور به انهدام آن خواهند شد، چون چاره دیگری نیست. به عنوان مثال، سیب زمینی که تنها یک بار در سال تولید نمی شود و وقتی مسئولان اقدام به خرید تضمینی می کنند، درست در میانه راه محصول منطقه دیگری وارد بازار می شود و سرانجام این چرخه همواره ادامه خواهد داشت و هرگز فضایی برای ورود به بازار محصولات ذخیره شده توسط دولت ایجاد نمی شود. این کارشناس کشاورزی توضیح داد: بنابراین با درنظر گرفتن مشکل بالاخود قانون خرید تضمینی که برخی می گویند مناسب نیست اشکالی ندارد بلکه نحوه اجرای آن است که باعث از بین رفتن محصولات و دسترنج کشاورزان شده است و باید نسبت به سیاستگذاری و اجرای آن خوب تصمیم گیری کنیم، زیرا می توان با استفاده از ظرفیت های مناسبی که هست، محصولات خریدارای شده را صادر کنیم نه این که آنها را منهدم کنیم. وی با تاکید مجدد درباره نبود الگوی مناسب کشت تصریح کرد: مسئولان سعی دارند دستوری درباره تغییر الگوی کشت و اصلاح آن آماده کنند درحالی که این موضوع دستوری نیست و می توان با مشوق هایی کشاورزان را به آنچه می خواهیم و صلاح است، هدایت کنیم تا با کشت و زرعی اصولی، دقیق و هدفمند مانع اتلاف محصول شده باشیم.

نبود شفافیت اطلاعات در وزارتخانه
دکتر حسن حیدری، کارشناس مرکز تحقیقات راهبردی غذا و کشاورزی دانشگاه تهران با تاکید بر نبود شفافیت در کشاورزی ایران به خبرنگار ما گفت: درباره انهدام محصولات کشاورزی مساله اصلی این است که در مدیریت کشاورزی ایران تولیدات قابل پیش بینی نیست و چون شفافیت اطلاعات در این زمینه نداریم هنوز نتیجه مناسبی برای بخش کشاورزی و اقتصاد کشاورزی کشورمان به دست نیاورده ایم.
حیدری بااشاره به نبود شفافیت اطلاعاتی در وزارت کشاورزی افزود: این مهم قرار بود با طرح پرتال کشاورزی برطرف شود و کشاورزی ایران را به سمت شفاف شدن هدایت کند اما به هر دلیل مسئولان وزارت کشاورزی تقریباً دوسال است که این مهم را فراموش کرده اند و هیچ تحرکی درباره ادامه یا تکمیل شدن آن نیست. به عنوان مثال، درباره محصول سیب زمینی روال تا امروز این گونه بوده که یک سال چون محصول فروش نداشته، تولیدکننده زیان کرده و به همین دلیل سال آینده کشت نداشتیم و سرانجام افزایش قیمت، مصرف کننده را متضرر می کرد و مشخصه ای از تولید برای مسئولان ایجاد نمی شد.
این کارشناس صنعت کشاورزی تصریح کرد: یکی از مهم ترین مشکلات کشاورزی ایران این است که هنوز صادرات محور عمل نکرده ایم. در صورتی که اگر این سیاست دقیق اجرایی می شد، تولید کننده می توانست محصول خود را صادر کند و دریافتی قابل قبولی به دست آورد و برای به روز کردن روند تولید خود سرمایه گذاری می کرد و سرانجام بازده و بهره وری را بالامی برد ولی امروز تا سخن از توسعه کشاورزی می کنیم همواره با نبود منابع مثل آب و کمبود آن مواجه شده ایم که درواقع پاک کردن صورت مساله بوده، نه راهکار اجرایی.
وی به موضوع امنیت غذایی و نیاز شریک های راهبردی ایران به محصولات غذایی اشاره کرد و افزود: امروز بسیاری از شرکای راهبردی ایران نیازمند واردات محصولات کشاورزی و غذایی هستند و اگر صادرات محور عمل می کردیم، می توانستیم با تامین کردن نیازهایشان از آنها امتیازهای سیاسی بگیریم و در مقابله با تهدیدهای همیشگی از آن استفاده می کردیم.

 

منبع: روزنامه جام جم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0