منو

gomrok

طبق اعلام رئیس کل گمرک ایران، در راستای اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، اطلاعات تجارت خارجی به صورت روزانه به‌روز می‌شود و در دسترس همگان قرار خواهد گرفت.
در سال‌های اخیر میزان قاچاق در اقتصاد ایران بسیار قابل توجه بوده است. در آخرین اعلام رسمی هم پنجم آذر ماه امسال، حبیب‌الله حقیقی، رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور گفت:سالانه از مبادی ورودی و خروجی کشور ۲۰ میلیارد دلار قاچاق می‌شود که این حجم می‌تواند در حوزه‌های مختلف کشور تاثیرات اساسی داشته باشد.

در همین راستا، معمولا توصیه اقتصاددانان و فعالان بخش خصوصی کشور به دولت اقدام در راستای شفاف‌سازی در حوزه تجاری بوده تا از این طریق در کنار راهکارهای دیگر بتواند با پدیده قاچاق مقابله کند. از سوی دیگر فعالان بخش خصوصی بارها عنوان کرده‌اند که برای برنامه‌ریزی‌های خود نیاز به اطلاعات به‌روزی دارند که یکی از منابع منتشر کننده این اطلاعات، نهادی مانند گمرک ایران می‌تواند باشد.

در همین مورد مسوولان تجاری کشور پیش از این وعده داده بودند که در راستای شفاف‌سازی تجاری ایران گام‌هایی را برخواهند داشت که در این مورد رئیس کل گمرک ایران خبر داد  اطلاعات تجارت خارجی کشور به‌روز منتشر خواهد شد.

مسعود کرباسیان در گفت‌وگو با اقتصادنیوز خبر داد که در راستای اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، اطلاعات تجارت خارجی به صورت روزانه به‌روز می‌شود و در دسترس همگان قرار خواهد گرفت.

در این سامانه اطلاعاتی گمرک ایران، در سه بخش صادرات، واردات و ترانزیت قرار است که اطلاعات روزانه در اختیار متقاضیان قرار گیرد. در حال حاضر فعلا بخش واردات آن به‌روز می‌شود که به گفته رئیس کل گمرک ایران دو بخش دیگر نیز از فردا فعال خواهند شد.

 

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0