منو

farhangnews_160641-467134-1448268969

 

در برنامه «گفت و گوی اقتصادی» رادیو گفت و گو با توجه به بحث چند نرخی بودن ارز تاکید شد: دو نرخی بودن نرخ ارز نه تنها مشکلی را حل نکرده بلکه برای رانت خواران فرصت سوء استفاده را فراهم کرده است.

 

برنامه “گفت‌وگوی اقتصادی” با موضوع ارز تک نرخی، دو نرخی یا حتی چند نرخی و با حضور مسعودی رئیس انجمن صنفی کارفرمایی سکه و صرافان استان تهران، حریری نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین و محمد لاهوتی ریاست کنفدراسیون صادرات روانه آنتن شد.

حریری نائب با اشاره به دو نرخی بودن ارز، اظهار داشت: البته بر اساس شواهد در بخش های دیگر ارز با نرخ های دیگر هم مبادله می شود که عموما با یک نرخ خاص به برخی صرافان خاص ارز فروخته می شود.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین افزود: البته دو نرخ بودن برای فعالان اقتصادی یک نکته منفی است زیرا سالیان سال زحمت کشیده شد تا در سال ۹۰ به ارز تک نرخی برسیم و مجدد در کانالی قرار گرفته ایم که ارز دو نرخی وجود دارد و همیشه یک تفاوت میان کسانی که دسترسی به ارزهای ارزان قیمت پیدا می کنند و کسانی که از این رانت برخوردار نیستند، وجود دارد که نوعی عدم رقابت و شفافیت است.

مسعودی با اشاره به بعضی رانت ها جهت دریافت ارز با نرخ پایین گفت: در حقیقت بعضی صرافی های بانک ها از چنین نرخی برخوردار هستند. بعضی نرخ های دیگر نیز وجود دارند که قیمت واقعی را آنها تعیین می کنند که بانک مرکزی آن را رسمی نمی داند.

رئیس انجمن صنفی کارفرمایی سکه و صرافان استان تهران ادامه داد: بانک مرکزی با توجه به مقرراتی که تصویب می کند و با به رسمیت نشناختن این بازار به نوعی به فعالان اقتصادی لطمه می زند.

در ادامه محمد لاهوتی ریاست کنفدراسیون صادرات خاطرنشان کرد: در حال حاضر و در اصل یک نرخ وجود دارد که در بودجه به قیمت ۲۸۵۰ لحاظ شده است. نرخ دوم، نرخ مبادله ای است و نرخ سوم که غیر رسمی است، همان نرخ آزاد می باشد.

وی در بیان آسیب های چند نرخی بودن، اظهار داشت: این تفاوت نرخ ها دو اشکال اساسی دارد؛ نخست اینکه افراد خاصی به نرخ های خاص دسترسی پیدا می کنند و در تجارت خارجی و واردات در قیمت تمام شده تفاوت ایجاد می کند که این امکان رقابت را می گیرد.

وی در بیان دیگر آسیب های چند نرخی بودن، بیان داشت: تفاوت نرخ عملا باعث ایجاد یکسری درآمدهای غیر متعارف در طی سالیان گذشته شده است که ماحصل آن ایجاد افراد با ثروت های نجومی، آن هم به صورت یک شبه بوده است که این مسائل باعث به هم ریختن سیستم اقتصاد کشور می شود.

در ادامه حریری درباره علت چند نرخی شدن بیان داشت: عدم مدیریت تحریم های اقتصادی منجر به جلسه ای شد که در آنجا تصمیم به این شد که ارز را به دو نرخ مرجع و مبادله ای تقسیم کنند. در آن جلسه که در سال ۹۰ انجام شد، ما را نیز دعوت کرده بودند که بنده اعلام کردم، تا آخر هفته نرخ ارز ۲۰ درصد بالاتر از آن چیزی خواهد شد که بود که این اتفاق نیز رخ داد.

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین در خصوص آسیب های این کار اظهار داشت: از نیمه دوم سال ۹۰ تا اواخر سال ۹۲ که پرونده نرخ ارز مرجع بسته شد، حدود ۲۴ میلیارد دلار ارز ۱۲۲۶ تومانی تخصیص داده شد و تقریبا به همین میزان نیز ارز ۲۴۰۰ تومانی بود. متوسط قیمت ارز در آن زمان حدودا ۳۶۰۰ تومان بود.

وی افزود: در حقیقت رقمی معادل ۶۰ هزار میلیارد تومان ما به التفاوت نرخ ارزی بود که به یکسری آدم ها دادند و کالا وارد شد. خیلی ها ارز گرفتند و اصلا کالا وارد نکردند، خیلی ها کالا وارد کردند ولی نه آن چیزی که به خاطر آن ارز گرفته بودند و یک عده ای هم که وارد کرده بودند، کالاهایشان را به قیمت بازار آزاد فروختند.

وی در بیان دیگر آسیب های چند نرخی شدن ارز اظهار داشت: یکی دیگر از آسیب های این کار ایجاد تقاضای کاذب برای واردات بود. عموما خیلی از این واردات نیز اصلا کشور به آن نیاز نداشت و حتی در مقطعی کالای اساسی مانند برنج دو برابر آنچه بود که همیشه واردات انجام می شد.

حریری خاطرنشان کرد: در آن زمان هر کسی که می خواست به این رازها دسترسی داشته باشد، می بایست ثبت سفارش کند، وزارت صنعت او را به بانک مرکزی معرفی کند تا حواله اش در آنجا ثبت شود و از آن قسمت یک سیستم یکپارچه ای ایجاد می کردند تا گمرک ارز را کنترل کند که در جای دیگری خرج نشود. در واقع لیست تمام کسانی که در آن دو سال آن ارزها را گرفتند، در وزارت صنعت وجود دارد و تنها یک نفر باید بیاید ببیند که این پول ها چه شده است.

وی تصریح کرد: اگر این پیگیری ها را انجام دهیم متوجه می شویم این طبقه نو کیسه ای که در کشور ایجاد شد تا فرزندانشان ماشین های چند صد میلیونی سوار شوند و خانه های ۹۰۰ میلیونی در شمال شهر بخرند، ناشی از همین رانت هایی بود که ایجاد شد. اگر کسی صد میلیون دلار ارز ۱۲۲۶ تومانی بگیرد، دو هزار تومان سود خالص دریافت می کرد!

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین خاطرنشان کرد: در همان زمان تمام اقلام مهم مانند برنج و ماکارونی و امثال آن، سه برابر افزایش قیمت داشتند در حالی که اگر واقعا ارز ۱۲۲۶ تومانی صرف آن مصرفی می شد که قرار بود صورت بگیرد، نباید چنین گران می شد و مصرف کنندگان از آن ارز چند نرخی سودی نبردند.

در ادامه مسعودی رئیس انجمن صنفی کارفرمایی سکه و صرافان استان تهران به بازار ارز اشاره کرد و گفت: وقتی تحریم ها اجرا شد، بانک مرکزی تصمیمات عجولانه ای گرفت و در این زمینه مطالعاتی انجام نداد تا ببیند فعالان این بخش می توانند تحریم ها را دور بزنند یا خیر که چنین توانایی نیز داشتند.

وی افزود: با ایجاد مقررات دست و پا گیر که با عنوان ساماندهی ایجاد کردند و اتفاقا ناهماهنگی هایی ایجاد شد که سودهای کلانی بردند و متاسفانه همچنان بازخورد این تصمیمات غلط وجود دارد و از این تصمیمات هنوز درس نگرفته ایم.

منبع: خبرگزاری اقتصادی ایران

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0