منو

nf00035206-3

توکلی : پیشرفت و عدالت یک موعظه نیست بلکه یک واقعیت است که جهان به سمت آن پیش می رود. وی افزود: پیشرفت و عدالت، منطق دینی، علمی، تاریخی و اقتصادی- سیاسی دارد لذا سربلندانه به آن وفادار بمانید.

نشست هم اندیشی شورای مرکزی جمعیت پیشرفت و عدالت با حضور احمد توکلی، نماینده مردم تهران در مجلس برگزار شد. در ادامه گزیده ای از این سخنان را می خوانید:
احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در دیدار اعضای جمعیت پیشرفت و عدالت ایران اسلامی گفت: حضور دو کلمه پیشرفت و عدالت با هم لازم است و منطقی پشت خود دارد.

توکلی جهت تبیین لزوم همراهی پیشرفت و عدالت، به الگوهای توسعه اقتصادی پرداخت و بیان داشت: الگویی که الان در جهان رایج است و نظام سرمایه داری به نظام های امور مالی جهان سوم تحمیل می کند مدل نئوکلاسیک است که بر آزادی بازارها تاکید می کند. این مدل، رشدمحور می باشد که معتقدین به این مدل، مدعی هستند که همه چیز زندگی اقتصاد است و باید صرف برخورداری از امکانات مادی شود تا رشد صورت پذیرد. در این مدل، عدالت جایی ندارد و تنها موضوع سیاستگذاری، رشد می باشد. مدل نئوکلاسیک در شکل سیاستهای تعدیل در سال ۱۹۷۵ میلادی تدوین شد و به کشورهای جهان تحمیل شد و به سمت آزاد کردن همه بازارهای ذیربط مربوط به اقتصاد اعم از بازار پول، کالا و غیره رفتند.

دکتر توکلی در ادامه اظهار داشت: تقریبا همه کشورهایی که از این مدل تبعیت کردند شکست خوردند صندوق بین المللی پول که خود بزرگترین پشتیبان این مدل می باشد و نیز بانک جهانی به این نتیجه رسیدند که فقر و فاصله طبقاتی و نیز مسائل اجتماعی شکننده، بیشتر شده است لذا به اشتباه بودن این مدل پی بردند. اما از آنجاییکه این مدل تضمین کننده توزیع درآمد به سمت سرمایه داری و ثروتمندان می باشد حمایتهای فراوانی از آن صورت گرفت و به فکر ترمیم آن افتادند.
به هر حال این مدل به جز در چند کشور در باقی کشورها با شکست مواجه شد لذا به فکر ترمیم آن افتادند و بر آن شدند که عدالت را در درون مدل اعمال کنند تا رشد و عدالت بصورت توأمان تغییر کنند.

وی در ادامه با انتقاد از سیاست اقتصاد رشدمحور و مدل نئوکلاسیک افزود: از مدافعان نظریه رشدمحور در اوایل انقلاب، آقایان طبیبیان و مشایخی بودند که البته متاسفانه این مدل و سیاست همچنان در ادوار مختلف ریاست جمهوری کشور ما بوده و هست و هم اکنون نیز وجود دارد.

توکلی یکی از ایرادات اصلی این مدل و سیاست را حداکثرسازی سود بدون در نظر گرفتن اخلاقیات و عدالت برشمرد و تصریح کرد که این نظریه، تامین کننده منفعت افراد سرمایه گذار است بدون در نظر گرفتن مردم، و این موضوع با قانون و شرع مقدس سازگار نیست.
توکلی با بیان این توضیحات، اظهار داشت: پیشرفت و عدالت یک موعظه نیست بلکه یک واقعیت است که جهان به سمت آن پیش می رود. وی افزود: پیشرفت وعدالت، منطق دینی، علمی، تاریخی و اقتصادی- سیاسی دارد لذا سربلندانه به آن وفاداربمانید.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: کودتا و تجاوز نظامی، جمهوری اسلامی را از بین نخواهد برد بلکه بر اساس دلایل دینی و تجارب سیاسی، این فساد است که اگر با آن مبارزه نشود می تواند آن را {نظام} براندازی کند لذا باید با فساد مبارزه شود فساد الان سیستمی است و آن مرحله‌ای است که دستگاههای مسئول مبارزه با فساد، خود به درجاتی از فساد آلوده می شوند و از آن بدتر این است که فاسدها در مجاری تصمیم گیری حضور پیدا کنند چرا که در آن صورت، فساد بصورت قانونی اتفاق می افتد. در این مواقع، کشورهای موفق، آنهایی هستند که یک سازمان مستقل زیر نظر بالاترین مقام کشور درست کنند و از سازمانهای مسئول مبارزه با فساد کمک بگیرند همچنین سازمان های مردم نهاد نیز می توانند موثر باشند.

توکلی در ادامه، دقت در انتخاب نمایندگانی که فاسد نباشند را در انتخابات آتی ضروری دانستند و افزودند: این جلسات نباید فقط محل چانه زنی های سیاسی باشد بلکه باید به مشکلات جامعه رسیدگی شود.

در ادامه جلسه، تعدادی از حاضرین به بیان دغدغه های خود و جامعه پرداختند و سوالاتی را مطرح کردند و جناب توکلی به آنان پاسخ دادند.

 

برگرفته از : سایت خبری تحلیلی خدمت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0