منو

n00000068-s

دکتر دینی توزیع ناعادلانه ثروت را عاملی برای بروز فساد دانست و گفت: تعدد مراکز قدرت و ارتباط فسادهای بزرگ با مراکز قدرت فساد را در کشور نهادینه می‌کند.

دکتر علی دینی ترکمان کار‌شناس مسائل اقتصادی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا در خصوص دلیل عدم توان مبارزه با فساد در لایه‌های اقتصاد کشور گفت: یک راهکار برای مبارزه با فساد نگاه به کشورهایی مثل ژاپن و اسکاندیناوی است که فساد در آن‌ها کم است و اقتصادشان بر مبنای نظام‌های بین المللی و شفاف است مثلا ما باید ببینیم که ساختار اقتصادی و سیاسی این کشور‌ها چه ویژگی‌هایی را دارد.

وی افزود: اولین ویژگی این کشور‌ها این است که درگیر تودرتوی نهادی نیستند یعنی مراکز قدرت و تصمیم گیریشان بیش از اندازه نیست چرا که وقتی مراکز قدرت بیش از اندازه باشد راه دور زدن راحت و راه کنترل سخت می‌شود.

ترکمان تصریح کرد: عادلانه عمل کردن سیستم اقتصادی و درآمد بحث دیگر است هرچه سیستم اقتصادی عادلانه‌تر عمل کند و توزیع درآمد‌ها برابر باشد تمایل به درگیر شدن فساد هم کمتر می‌شود.

وی با بیان اینکه فساد مالی را از چند زاویه می‌توان بررسی کرد، اظهار داشت: یک زاویه کسانی هستند که بر سر معیشت نوعی درگیر خرده دزدی می‌شوند و شدید‌ترین برخورد‌ها هم با این‌ها می‌شود و کسانی هم هستند که درگیر فساد مالی بسیار بزرگ مقیاس می‌شوند که با مراکز قدرت ارتباط دارند لذا بررسی این‌ها نشان می‌دهد که زرد بودن سیستم نظارتی دلیل اصلی بروز فساد است.

این کار‌شناس اقتصادی گفت: دلیل دیگر فساد توزیع ناعادلانه ثروت است یعنی فردی سریع ره صد ساله می‌رود نظم اجتماعی را بهم می‌ریزد و به جامعه علامت می‌دهد که اگر بقیه هم اینگونه قاعده بازی را رعایت کنند می‌توانند مولتی میلیاردر شوند به این ترتیب فساد در کشور نهادینه می‌شود.

 

منبع: ایلنا

1 پاسخ به تعدد مراکز تصمیم گیری عاملی برای بروز فساد/ارتباط فسادهای بزرگ مقیاس با مراکز قدرت
  1. بسم الله الرحمن الرحیم
    با سلام ، فرهنگ نیز بسیار مهم است ، وقتی مردم به خاطر هر کار جزئی در هر جایی اقدام به رشوه دادن ولو به مقدار اندک مینمایند باعث رشد فساد و سیستمیک شدن ان می شوند ، مثلا فردی برای اینکه نوبتش در جایی جلو بیفتد به متصدی آنجا رشوه می دهد قافل از اینکه فرد دیگری نیز میتواند با مقدار رشوه بیشتر جای او را بگیرد و همینطور الی آخر . پس باید با آموزش و فرهنگ سازی مردم را از رشوه دهی و رشوه خواری دور ساخت ، کسی هم که رشوه میگیرد باید بداند با وجود ارتباطات پیشرفته و سریعی که امروزه وجود دارد این روند خیلی خیلی زود یقه خودش را هم میگیرد و خودش هم باید برای راه افتادن کارش رشوه بدهد . این به عهده وسایل ارتباط جمعی است که به این منظور برنامه سازی کنند ، خصوصأ تلویزیون باید در زمان های پر بیننده این سری برنامه ها را پخش کنند .
    تشکر


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0