منو

نفت 5

 

سید مهدی حسینی در برنامه تیتر شبکه خبر که به موضوع قراردادهای جدید نفتی اختصاص داشت، گفت: در چارچوب قراردادهای جدید دو شانس بزرگ برای بخش خصوصی ایران ایجاد شده که این شانس‌ها تاکنون وجود نداشته است؛ نخستین فرصت و شانس این است که شراکت بخش خصوصی توانمند کشور با شرکت‌های بزرگ و بین المللی نفت در عملیات‌ها برای رشد هرچه بیشتر شرکت‌های داخلی الزام شده و دومین شانس نیز ایجاد کمپانی مشترک ایرانی و خارجی برای اجرای قراردادهای نفتی است.

حسینی افزود: هدفمان ظرفیت سازی در بخش خصوصی و ایجاد شرکت‌های نفتی با ویژگی‌های مختص به آن است و باید قدر این دو شانس را بدانیم.

وی درباره چالش تعیین صلاحیت شرکت‌های داخلی برای شراکت با طرفهای خارجی نیز گفت: وزارت نفت تعیین صلاحیت می‌کند، ازاین‌رو حق دارد شرکت‌هایی را انتخاب کند که صاحب صلاحیت هستند و اما شرکت‌ها می‌بایست با در نظر گرفتن فاکتورهای مورد نیاز، خود را به سطح قابل قبولی برسانند.

احمد توکلی نماینده مجلس شورای اسلامی در گفتگوی تلفنی با این برنامه از آقای حسینی پرسید: چرا شکل‌گیری و تکمیل قرارداد تا این روزها که برای خارجی‌ها آشکار شده است، از دید مردم و نمایندگان آنها پنهان مانده بود؟

رئیس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی در پاسخ به این سؤال گفت: حرف آقای توکلی درست است، این بحث را با شخص ایشان نداشتیم ولی حدود یک سال پیش در جلساتی در مرکز پژوهش‌های مجلس گزارش آن ارائه شده بود.

حسینی افزود: البته حدود دو سال پیش نیز همه اجزای اصلی قرارداد در یک هم‌اندیشی بیان شد و از نظرات عمومی و تخصصی صاحب‌نظران و مسئولان استفاده شد و در حقیقت موضوع پنهانی نبوده است.

وی در پاسخ به آقای توکلی مبنی بر اینکه الآن دو سال است روی این موضوع کار می شود اما دو هفته پیش گزارش آن در مجلس ارائه شده و ارائه آن نیز توسط این نماینده مجلس صورت گرفته است، گفت: این طور نبوده به‌طوری که طی یک سال و نیم گذشته در مجموع بیش از صد جلسه در این خصوص با مسئولان و کارشناسان مختلف برگزار شده و ۹ ماه پیش نیز در کمیسیون انرژی مجلس مطرح شده بود.

احمد توکلی در ادامه این بحث افزود: دو سال است که در این باره در کمیته‌های بسته زحمت می‌کشند و به‌صراحت می‌گویم که دو هفته پیش در مجلس ارائه کردند، البته اطلاعات من و آقای حسینی با هم مطابقت ندارد و می‌گذارم تا کارشناسان مطلع و مردم قضاوت کنند.

این نماینده مجلس در سؤال دیگری پرسید: شما چرا برای انواع خدمات مورد نیاز این صنعت یک قرارداد تهیه کرده‌اید در حالی که امکان قراردادهای مختلف وجود داشت؟

رئیس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی در پاسخ به این سؤال گفت: زمانی که در کمیته کار را آغاز کرده‌ایم زمینه‌هایی را که می‌توانست قرارداد در آن شکل بگیرد فهرست کردیم که حدود ۸ زمینه بود و این سؤال همان موقع مطرح شد: چگونه قرارداد ببندیم؟

حسینی افزود: بعداً به این نتیجه رسیدیم که سه دسته قرارداد ببندیم و روشهای بین المللی آن را رصد کردیم.

وی گفت: حال اگر قرار بود چند دسته قرارداد ایجاد می‌شد، هم ما و هم دنیا به مشکل برمی‌خورد و گیج کننده می‌شد.

حسینی در پاسخ به این سؤال که چرا در قراردادها، شرکت‌های خارجی نفع بیشتری می‌برند، گفت: اینکه گفته می‌شود ما در قراردادهایمان پاداش می‌دهیم، چنین چیزی نیست زیرا اصلاً چیزی به‌نام پاداش نداریم و فقط هزینه‌های پیمانکار را آن هم با قسط‌بندی پرداخت می‌کنیم.

وی افزود: شرکت‌ها موظف هستند از حداقل ۵۱ درصد ظرفیت‌های داخل کشور استفاده کنند مگر در مواردی که انتقال تکنولوژی در زمینه کار با مخزن است که ما فاقد آن هستیم.

رئیس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی گفت: در بحث تریژرید که تکنولوژی مدرن و سنگین می‌خواهد ما باید از شرکت‌های بین المللی استفاده کنیم زیرا چنانچه به آن اهمیت ندهیم ضرر زیادی را متحمل می‌شویم به‌طوری که اگر بتوانیم یک درصد به ضریب برداشت از مخازن اضافه کنیم حدود پنج میلیارد بشکه برداشت کرده‌ایم که رقم آن ۵۰۰ میلیارد دلار می‌شود و ما حق نداریم این ثروت ملی را نادیده بگیریم.

 

منبع: تسنیم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0