منو

یوان چین

تازه ترین آمارها نشان می دهد که پلیس چین تاکنون موفق به استرداد و دستگیری نزدیک به ۶۲۷ نفر از بزرگترین سارقان و مفسدان اقتصادی فراری کشور شده است.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا به نقل از ایرنا، این افراد در چارچوب اجرای عملیات بزرگ «شکار روباه» در سال ۲۰۱۵ میلادی که از شش ماه پیش در چین آغاز شده، در مناطقی خارج از مرزهای چین و در کشورهای دیگر دستگیر و به چین بازگردانده شده اند.
دولت چین بر اساس برنامه ای که آن را «عملیات شکار روباه» نام نهاده، افرادی را که تحت تعقیب قرار گرفته و برای فرار از مجازات این کشور را ترک کرده اند، در سرتاسر جهان برای بازگشت به چین تحت فشار قرار می‌دهد.
وزارت امنیت عمومی چین در بیانیه ای اعلام کرد که شکار روباه عملیات سازماندهی‌شده و بزرگی است که تا بازگرداندن بسیاری از کسانی که اموال کشور را به یغما برده و به مناطق دیگر گریخته‌اند، ادامه خواهد یافت.
بر این اساس نزدیک به ۱۶۲ نفر از کسانی که تاکنون بازگردانده و دستگیر شده‌اند بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار دلار از اموال کشور را به سرقت برده بودند.
نزدیک به ۳۰ نفر دیگر هم دستگیر شده‌اند که فساد و دزدی آنها بالاتر از این رقم بوده است و بازجویی از آنها هم اکنون در جریان است.
بیشتر این افراد را پلیس شهرهای «شانگهای» و «گوانگجو» در شرق و جنوب و استان «جیانگسو» در جنوب شرق چین شناسایی و دستگیر کرده‌اند.
روزنامه چاینا دیلی می‌نویسد که بسیاری از این افراد پس از دزدیدن اموال عمومی به کشورهای آمریکا، یونان، اسپانیا، بلغارستان و ایتالیا متواری شده بودند.
وزارت امنیت عمومی چین گزارش کرده است که نزدیک به ۲۶۰ نفر نیز داوطلبانه بازگشته و خود را تسلیم ماموران چینی کرده اند.
نزدیک به ۲۱۰ نفر هم در کشورهای آسیای جنوب شرقی دستگیر و مسترد شده اند که بسیاری از آنها از زمره مقام های مسوول در سطوح مختلف در چین هستند.
انجام این عملیات در راستای اجرای فرمان «شی جین پینگ» رییس جمهور چین جهت مبارزه با فساد صورت می گیرد که در سال ۲۰۱۲ میلادی صادر کرد.
او در آن زمان اعلام کرد که مبارزه با این پدیده را به منظور خشکاندن کامل ریشه های فساد ادامه می دهد و از آن زمان بود که نوک تیز نظارت‌های دستگاه‌های ضد فساد متوجه افرادی در دستگاه‌های دولتی، نظامی و امنیتی دارای پست و مقام شد.
از زمان صدور این فرمان تا به امروز، مبارزه با فساد در کشور چین به شکلی جدی در حال اجرا است و بر اساس آمارهای اعلام شده تا به امروز نزدیک به ۱۴۰ هزار مقام چینی در سطوح مختلف در این رابطه دستگیر و تحت پیگرد قانونی قرار گرفته اند.
بازگرداندن مفسدان اقتصادی فراری به خارج از کشور و نقش برخی افراد بانفوذ چینی در فساد مالی، دولت چین را مجبور کرد که سال گذشته راهبرد همکاری های گسترده قضایی با کشورهای اروپایی و آمریکایی را در دستور کار قرار دهد.
«شو هونگ» یکی از مسوولان حقوقی وزارت امور خارجه چین نیز پیش تر از آمریکا و کانادا خواستار همکاری در این زمینه شده بود.
او گفته بود که اکنون آمریکا، کانادا و استرالیا به بهشت خلافکاران بین المللی تبدیل شده است و زمان همکاری و مبارزه با فساد چند ملیتی فرا رسیده است.

منبع: خبرگزاری آنا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0