منو

بحث مبارزه جدی با فساد یکی از جمله بحث های مهمی است که رهبری بار دیگر در مراسم تنفیذ رئیس جمهور جدید به آن تکیه داشته اند.ایشان فرمودند: “اگر ما به معنای واقعی کلمه میخواهیم در کنار مردم باشیم، باید بی‌امان با فساد و مفسد مبارزه کنیم … لکن اصل قضیّه  اینجا است، [یعنی] بسترهای فساد [و]  زمینه‌های فساد در قوّه‌ی مجریّه تشکیل میشود؛ اینجا باید با فساد مبارزه کرد. این فرارهای مالیاتی، انحصارهای بی‌دلیل، سوءاستفاده از ارز ترجیحی، فعّالیّتهای ناسالم سوداگرانه، قاچاق و امثال اینها آن فسادهایی است که باید به معنای واقعی کلمه با آن مواجه شد و برای آن برنامه داشت”.

به گزارش روابط عمومی دیده بان شفافیت و عدالت؛این بیانیات به نوبه خود موجب می گردد تا وظیفه دولت جدید در امر مبارزه با فساد بیش از پیش سنگین تر شده و رئیس جمهور محترم با دقت بیشتری به انتخاب وزاری خود اهتمام ورزد. همانطور که می دانیم یکی از اقدامات مهمی که می تواند تا حد زیادی از مفاسد اقتصادی و از جمله قاچاق کالا در کشور جلوگیری کند، پاکسازی بدنه گمرک از مدیران فاسد است. متاسفانه در سالهای اخیر تخلفات گسترده ای در زمینه قاچاق کالا در گمرکات کشور صورت گرفته که هم در حجم و هم در تعداد کالاهای قاچاق شده کم سابقه بوده است.

بنابراین لازم است تا نسبت به این مهم توجهات بیشتری صورت گیرد و با انتخاب افراد سالم، ضد فساد ، متخصص و شجاع و برخورد جدی با افراد ناسالم و یا حذف آنان از بدنه مدیریتی ، امکان اصلاح رویه ها و ساختارهای فسادزا فراهم شود.

دیده بان شفافیت و عدالت قصد دارد تا با هدف یادآوری عمده تخلفات صورت گرفته در گمرکات کشور،در سالهای گذشته، و همچنین به منظور دادن  آگاهی به خوانندگان از سرانجام پرونده های تشکیل شده ، به صورت سلسله وار به برخی از مهمترین آنها اشاره نماید.

  • قاچاق ۳۰۰۰ کانتینر ظروف کریستال

در ماه های پایانی سال ۹۴ اتفاق مهمی در گمرک افتاد که در تاریخ گمرک ایران بی سابقه است و از آن می توان به عنوان بزرگترین فساد از بدو پیدایش گمرک ایران اشاره کرد. بر اساس مدارک بدست آمده توسط کارگروه گمرک دیده بان شفافیت و عدالت ، گمرک شهید رجایی برای اولین بار اقدام به ترخیص ۳۰۰۰ کانتینر کالای قاچاق ظروف کریستال نمود که در زمان خود بسیار جنجال برانگیز شد. پس از آن رئیس کل وقت گمرک ایران در یک برنامه زنده تلویزیونی با تکذیب این اتفاق مدعی شد به دلیل استقرار سامانه جامع گمرکی در کشور امکان قاچاق حتی یک کانتیر کالا نیز غیرممکن و محال است.

پس از ادعای رئیس کل  وقت گمرک ایران مبنی بر کذب بودن اتفاق پیش آمده، دیده بان شفافیت و عدالت اسناد و مدارک این قاچاق بزرگ را در اختیار معاون اول رئیس جمهور، رئیس وقت سازمان بازرسی کل کشور و همچنین نایب رئیس وقت کمیسیون اصل نود مجلس قرار داد و به دنبال آن به دستور مسئولین امر، مسئول پی گیری و بررسی ابعاد مختلف این پرونده شد. این در حالیست که با ارائه مدارک دیده بان مقامات گمرک سکوت اختیار نموده و هیچگونه اظهارنظری درباره آن نکردند.

در ادامه بررسی های کارگروه گمرک دیده بان شفافیت و عدالت یکی از بانیان این فساد بزرگ به نام س.ج به اتهام قاچاق ۱۱۲۸ کانتینر ظروف کریستال به جریمه ای بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان توسط مراجع قضایی محکوم شد. همچنین فرد دیگری به نام ه.الف نیز به اتهام قاچاق بیش از ۱۵۰۰ کانتینر ظروف کریستال به مراجع قضایی و سازمان بازرسی معرفی گردید. یکسال بعد (در سال ۹۵) گروه دیگری از تجار متخلف تحت نام برادران ط.ح به همین اتهام دستگیر شدند که با قرار وثیقه ۱۵۰ میلیارد تومانی آزاد شدند. گفتنی است علیرغم گذشت ۶ سال از اتهام آنان هنوز پرونده آنان به نتیجه نرسیده است و در حال رسیدگی می باشد.

باید به این حجم تخلفات ،تخلفات برخی مدیران و کارشناسان گمرک را نیز اضافه نمود که سالهاست پرونده آنان تحت همین اتهام در دیوان محاسبات کشور، دادسرا و یا هیئت های  مستشاری در حال رسیدگی بوده و تاکنون منتج به نتیجه نهایی نشده است.

اخیراً پرونده تخلفات تعداد محدودی از مدیران و کارشنا سان گمرک پس از سالها تاخیر به هیت های تخلفات گمرک ارجاع و منتج به صدور رآی محکومیت های اداری شده که مورد اعتراض مسئولین عالیه گمرک قرار گرفته تا در هیئت های تجدید نظر مورد بازنگری و تخفیف مجازات گردند.

ادامه دارد…

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0