منو

فرار مالیاتی شرکت های فعال در ایران از مسائلی است که هر از گاهی مورد توجه مدیران کشور و رسانه های خبری قرار می‌گیرد.دولت هایی که نقاط کور قانونی دارند ویا نظارت کافی در آنها رعایت نمی شوند ، معمولا با فرار مالیاتی گسترده مواجه می شوند. همچنین ممیز محوری یکی از آسیب های جدی وفرار مالیاتی در کشور است که می باید سازمان امور مالیاتی به آن توجه بیشتری داشته باشد.

به گزارش دیده بان شفافیت و عدالت، در هفته های گذشته برنامه گفتگوی اقتصادی با موضوع “اقدامات انجام شده و قابل انجام برای جلوگیری از فرارهای مالیاتی ” و با حضور جمعی از اقتصاددانان و جامعه شناسان کشور برگزار شد. محسن جلواتی؛ قائم مقام دیده بان شفافیت و عدالت یکی از میهمانان این برنامه بود که به بیان نظرات خود در این زمینه مطرح کرد.


جلواتی گفت: فرار مالیاتی ناشی از اقتصادهای زیرزمینی، یعنی اقتصادهایی که در پوشش و به شکل پنهان اتفاق می افتد، هزینه و چالش های متعددی را به کشور تحمیل کرده است.
یکی از مهمترین راهکارهای جلوگیری از فرار مالیاتی ایجاد شفافیت است که یکی از مصادیق آن ارائه اطلاعات در سامانه هایی است که برای خود اظهاری مودیان مالیاتی راه اندازی شده است.
وی ادامه داد: دولت فعلی در ۸ سال گذشته، در ارائه اطلاعات در سامانه های مالیاتی شفاف عمل نکرده است. روشن است که ابتدا دولت باید خود را شفاف کند و بعد انتظار شفاف سازی توسط بخش خصوصی و مردم را داشته باشد.
قائم مقام دیده بان شفافیت و عدالت افزود: بخشی از فرار های مالیاتی ،که مردم از آن رنج می برند،ناعدالتی در پرداخت های مالیاتی است و بخش دیگر آن به سو استفاده افراد سودجو که فرار مالیاتی را مرتکب می شوند، باز می گردد.
جلواتی بیان داشت: یکی از مواردی که در مورد این ناعدالتی ها می توان به آن اشاره کرد صدور کارت بازرگانی برای افراد کم بضاعتی است که به خاطر دریافت شاید چند صدهزار یا چند میلیون تومان حاضر به سوء استفاده خواسته یا ناخواسته سودجویان از خود می گردند و به نامشان تخلفات گسترده ای برای واردات قاچاق صورت گیرد. برای نمونه می توان داستان ملکه پورشه سوار را مثال زد که پیرزن محتاجی بود ساکن در یکی از روستاهای بوشهر که سودجویان در سال های گذشته با دادن ۵ میلیون تومان به ایشان نسبت به واگذاری کارت بازرگانی با وکالت بلاعزل به نام وی نمودند و با این کار توانستند تنها در یک قلم ۷۰۰ دستگاه خودروی پورشه و بنز وارد کنند. به طوریکه در سال ۹۴ برای ایشان ۲۰ میلیارد تومان جریمه مالیاتی صادر شد .
وی با اشاره به شفاف عمل نکردن تعداد زیادی از دستگاه های دولتی برای جلوگیری از فرارمالیاتی گفت:در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی دولت فعلی اعلام شد از ۵۰ دستگاه که عموما دولتی هستند ۴۹ دستگاه در مبارزه با فرار مالیاتی همکاری نکردند. بدین معنا که یا سامانه ای در این زمینه راه اندازی نکردند و یا اگر سامانه ای هم ایجاد شده اطلاعاتی در آن قرار ندادند تا همچنان عملکردشان مجهول بماند.
قائم مقام دیده بان شفافیت و عدالت با بیان اینکه تبعیت از مقرارت مالیاتی موجب جلوگیری از انحرافات بعدی می شود، تصریح کرد:بنابراین هم آمر بودن به انجام ، هم نظارت در انجام و هم کنترل های بعدی از جمله موارد مهمی هستند که می بایست در جلوگیری از فرار مالیاتی رعایت شود تا سیستم بتواند بدرستی کار خود را انجام دهد؛ پس باید یک سیستم خود کنترلی وجود داشته باشد تا بتوان فرار مالیاتی را به حداقل ها رساند. در آنصورت دستگاه های نظارتی نیز می توانند بهتر از گذشته تخلفات را کنترل کنند و از انحرافات احتمالی بعدی جلوگیری به عمل آورند.
جلواتی ادامه داد: اما اگر یک روند صحیح ، خود کنترل و شفاف در پرداخت مالیات ها وجود نداشته باشد، فرار مالیاتی شاخص می شود و دستگاه های قضایی به دلیل حجم بالای تخلفات نمی توانند به طور کامل با فساد مبارزه کنند و در نهایت نهادهای نظارتی نیز به دلیل غیرشفاف بودن فضا نخواهند توانست به میزان واقعی فرار مالیاتی دسترسی یابند و مجبور می شوند تمام ارقام خود را برپایه حدس و گمان و تخمین ارائه نمایند. برای نمونه در سال ۲۰۱۱ میزان فرار مالیاتی با احتساب ارز ۳ هزار تومانی ، ۱۱ هزار میلیارد تومان برآورد شده است که این عدد تخمینی است و دقیق نیست.
وی افزود کم و بیش افرادی هم در مجموعه مالیاتی هستند که با راهنمایی هایی که به افراد می کنند به فرار مالیاتی دامن بزنند که در برخی از پرونده هایی که به دیده بان شفافیت و عدالت رسیده است به این موارد اشاره شده است.
قائم مقام دیده بان شفافیت و عدالت گفت: متاسفانه یک سری تعاملات و بده بستان هایی در مجموعه ممیزین با بیرون از مجموعه مالیاتی صورت می گیرد و آنقدر قدرت پیدا کرده اند که اگر شخصی در راستای اهدافشان عمل نکند می توانند به اصطلاح آن شخص یا مجموعه را به خاک سیاه بنشانند و برایش مشکل ایجاد کنند .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0