منو

اشاره‌ : یکی از سازمان ومراکزی مهمی که امکان سو استفاده در آن زیاد گزارش میشود، گمرک و مجاری اقلام وارداتی در کشور است.

با انکه رسانه ها در سالهای گذشته پرونده های کلانی از واردات مشکوک و آلوده را در اختیار افکار عمومی و مسئولان قرار داده اند، اما روند فساد در گمرگ کماکان ادامه دارد. گزارش کوتاهی که می خوانید، توسط نهاد دیده بان شفافیت وعدالت تهیه شده است . در این گزارش به بخشی از نظارت بر چگونگی ورود ذرت آلوده به کشور توجه شده است که بیانگر وضعیت اسفبار گمرک می باشد.

ذرت آلوده چگونه وارد کشور می شود!

ترخیص غیرقانونی ذرت آلوده از گمرک بندرعباس و انعکاس وسیع آن در رسانه¬ها بار دیگر نظر افکار عمومی ورسانه ها را به عملکرد مسئولین گمرک جلب کرده است.  در حالی که مواد غذایی به ویژه کالاهای اساسی که با ارز دولتی وارد میشوند الزاماً باید با کنترل های فیزیکی و اخذ مجوزهای قانونی و بهداشت و استاندارد و اطمینان از سلامت کامل از گمرک ترخیص و وارد کشور شود، اما این روند به طور کاملی طی نمی شود و حتی در برخی موارد به نحوی مفسده انگیزی، انجام می شود.

در واقع روند قانونی واردات آن است که به هنگام اظهار این کالاها، مراحل حقوقی، لزوماً در مسیرهای زرد و قرمز و همراه با کنترل کامل صورت گیرد.

اما متأسفانه چندی است که بعضی از مسئولین گمرک سلامت جامعه را فدای سرعت کرده و اینگونه کالا ها را از مسیر سبز گمرکی و بدون هیچ کنترلی ترخیص می کنند که آخرین مورد مربوط به ترخیص ذرت آلوده متعلق به یکی شرکت های وارد کننده نهاده های دامی،که اسناد آن در دیده بان شفافیت و عدالت موجود است،  بوده که علیرغم صراحت قانونی بدون اخذ مجوز استاندارد ترخیص و بعد از اعلام آلودگی ذرت¬ها در چند ماه گذشته گمرکات مربوطه به جز نامه¬نگاری¬های متداول هیچ اقدام مؤثری جهت برخورد با اصل تخلف و جلوگیری از تکرار اینگونه اقدام متقلبانه انجام نداده¬اند.

در این فرایند متخلفانه،  نامۀ مدیرکل گمرک فرودگاه ذیربط سندی کامل بر همکاری اشکار و دلالتی بر اینگونه اعمال غیرقانونی از گمرک می¬باشد.

پرونده موصوف در شعبۀ سوم دادسرای بندرعباس تحت پیگیری می باشد که به منظور کشف موضوع در تهران با قرار عدم صلاحیت به دادسرای تهران ارسال شد. در حالیکه اساساً کشفی در میان نبوده و گمرک ایران به دلیل آلوده بودن کالای ترخیصی وفق ماده ۱۰۶ قانون گمرکی به گمرک تهران دستور می دهد تا نسبت به ضبط کالا و اعاده آن به گمرک اقدام نماید.

مهمتر اینکه ،محل وقوع جرم و تبانی در ترخیص کالای آلوده و حذف تیک اخذ مجوز توسط مسئولین گمرک بندرعباس، تنها مرجع رسیدگی به وقوع جرم گمرک محل یعنی بندرعباس می باشد.

گفتنی است هیات تخلفات گمرکی پس از ۶ ماه تعلل و عدم اقدام موثر در برخورد با فساد و متخلف، هفته جاری برای دو تن از عوامل اصلی تخلف ۳ ماه انفصال از خدمات دولتی صادر نمود. ضمن اینکه در خصوص ده ها فقره اظهارنامه دیگر که به همین روش از گمرکات ترخیص شده است، مقامات گمرک همچنان سکوت اختیار کرده اند و هیچ پاسخی به این پرسش ها نمی دهند!

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0