منو

دیده بان شفافیت و عدالت با انتشار نامه ای خطاب به نمایندگان مجلس، ضمن تقدیر از الزام پزشکان به نصب کارتخوان و تصویب ۱۰درصد مالیات از کارانه پزشکان، از نمایندگان خواست در برابر فشار لابی های پزشکان، عقب نشینی نکنند.

به گزارش داد، متن نامه به این شرح است:

مجلس5

 

باسمه تعالی

رئیس و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی                                                                       

باسلام و احترام، چنانکه مستحضرید امروزه شفافیت اقتصادی به یکی از مهمترین ابزارهای حکمرانی تبدیل شده است به نحوی که اطمینان از عادلانه بودن حمایت ها از تولیدکنندگان و مردم یا عادلانه بودن دریافت مالیاتها، همگی به عنصر شفافیت اقتصادی گره خورده و دولتها بدون دسترسی به اطلاعات شفاف اقتصادی، بیشتر به یک مدیر علیل و ناتوان شبیه اند که در عمل، به اصابت حمایتها و سیاستهای خود به هدف اطمینان ندارند. فراموش نکرده ایم که رهبر معظم انقلاب نیز در ۲۳ مهرماه ۱۳۹۷ سخنان مهمی در خصوص مبنای شفافیت در سیره امیرالمومنین (علیه السلام) بیان نمودند. حضرت امیر از جمله حقوق مسلم مردم بر حکومت را اینگونه اعلام فرمود که حکومت جز در حوزه دفاعی و امنیتی، هیچ چیز را از مردم نپوشاند. اهمیت این مساله زمانی دوچندان می شود که شرایط بودجه ای کشور را در میانه تحریمهای ظالمانه به خاطر بیاوریم و بدانیم که تنها با اتکاء به منابع پایدار درآمد مالیاتی است که می توان از وابستگی بودجه به ارزهای نفتی کاست و اثر تحریم ها را تقلیل داد. بی شک استقرار شفافیت اقتصادی و به اتمام رساندن نظام جامع اطلاعات، قدرتمندترین ابزار برای کاستن از فرارهای مالیاتی و افزایش عدالت مالیاتی است. شفاف­سازی جاده یکطرفه نیست که تنها وظیفه دولت باشد، بلکه این تکلیف بر دوش مردم نیز قرار دارد. مصداق اهم آن شفاف سازی منابع درآمدی برای پرداخت مالیات بحق است.

دیده­بان شفافیت و عدالت برخود لازم می بیند از دو مصوبه اخیر کمیسیون تلفیق بودجه ۱۳۹۸ در این باره  قدردانی کند.این دو بند الحاقی زمینه ساز شفافیت در پرداختهای حوزه بهداشت و درمان مردم است، یکی از طریق الزام تمام مراکز درمانی دولتی، عمومی و خصوصی به واریز ۱۰ درصد پرداخت نقدی بیماران بابت حق الزحمه و حق­ا­لعمل پزشکان به عنوان علی الحساب به حساب سازمان امور مالیاتی است و دیگری، الزام تمامی صنوف مختلف پزشکی و دامپزشکی به استفاده از پایانه فروشگاهی(پوز) است. این اقدامات که باید بسیار پیش از این انجام می شد، بارقه امیدی را در دل عدالتخواهان و دلسوزان نظام برافروخت و انتظار می رود در صحن علنی مجلس نیز به تصویب برسد و در مرحله اجرا نظارت جدی نمایندگان محترم را در پی داشته باشد تا به عنوان یک دستاورد ارزشمند مجلس دهم به توده های مردم معرفی شود.

اهمیت این دو مصوبه تلفیق، هم از جهت کاهش فرار مالیاتی و هم بهبود عدالت مالیاتی، واضح تر از آن است که محتاج استدلال باشد. کافی است بدانیم طبق اطلاعات سال ۱۳۹۶، میانگین مالیات پرداختی سرانه پزشکان در سال کمتر از ۳ میلیون تومان است، یعنی معادل یک کارمند متوسط دولت! شاید به همین خاطر است که در فاصله چند روزی که از تصویب کمیسیون تلفیق بودجه می گذرد، تلاشهای وسیعی از سوی صنوف مختلف پزشکی و متاسفانه برخی مقامات برای لغو این مصوبه آغاز شده است.

با عنایت به مبنای حق و عدل در این مصوبات کمیسیون تلفیق که در این ماه های دشوار اقتصادی، تاثیر مثبتی بر افکار عمومی جامعه گذاشت، عقب نشینی از آن در مراحل بعدی کمیسیون یا صحن علنی، هیچ پیامی غیر از نفوذ لابی­گرانِ منفعت طلب در تصمیمگیری نمایندگان خانه ملت و خدای ناکرده تطمیع برخی اشخاص، به مردم ایران مخابره نمی­کند. عقب نشینی احتمالی نه تنها موجب بدنامی مجلس دهم بلکه تقویت بدگمانی به ارکان نظام در تحقق عدالت اجتماعی می شود. در پایان، دیده­بان شفافیت و عدالت، ضمن قدردانی مجدد از دو مصوبه ذیربط  کمیسیون تلفیق بودجه ۱۳۹۸، اعضای خود و همگان را به پروای الهی و تقدم عدالت بر هر منفعت صنفی و جزئی دیگر فرامی­خواند زیرا «فان فی العدل سعه، گسترش و گشایش در حکمرانی عادلانه است» دیده­بان به عنوان یک نهاد مردمی، انتظار دارد نمایندگان محترم در مراحل آتی نیز همچنان بر رای افتخارآمیز خویش پافشاری نمایند تا یک گام دیگر به عدالت و  شفافیت نزدیکتر شویم.

احمد توکلی

رئیس هیئت مدیره سازمان مردم نهاد

دیده بان شفافیت و عدالت

۰۶/۱۱/۱۳۹۷

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0