احمد توکلی دوشنبه شب در اجتماع گروهی از مردم شاهرود در سرسرای هلال احمر این شهر افزود: نظام جمهوری اسلامی به خاطر جایگاه خاصی که دارد، نماد یک حکومت اسلامی است و چنانچه با شکست مواجه شود به اسلام هم ضربه وارد می شود. رییس هیات مدیره سازمان دیدبان شفافیت و عدالت گفت: فساد نابرابری را زیاد کرده و به تولید ملی هم ضربه وارد می کند.

توکلی-شاهرود

به گزارش ایرنا، وی با بیان اینکه فساد سازماندهی شده و شبکه ای در بخشی از جامعه وجود دارد، افزود: هنگامی که رهبر معظم انقلاب اسلامی دستور برخورد با مفاسد را دادند، اعلام کردند ممکن است برخی عربده بزنند، اکنون هم می بینیم برخی روشنفکر مآب ها با اعدام مفسدان اقتصادی همه چیز را زیر سوال می برند. توکلی با بیان این که وقتی مردم می بینند برخی افراد خوشنام مشکل پیدا می کنند دچار بهت می شوند، افزود: فساد پایه حکومت را سست کرده و ناکارآمد می کند.

وی به برخی اقدامات که نتایج حاصل از آن ها ناموفق بوده اشاره کرد و گفت: قرار بود مناطق آزاد سکوی صادرات شوند اما اکنون تونل واردات شده و برخلاق اقتصاد مقاومتی کار می کنند. توکلی با ذکر این که هر فسادی شکست قوانین را بدنبال دارد، افزود: به فرموده امیرالمومنین (ع) اگر امر به معروف و نهی از منکر تعطیل شود اشرار حاکم می شوند.

وی با تشریح برخی مفاسد اقتصادی ادامه داد: با استمهال وام های میلیاردی برخی افراد که بسادگی انجام می شود هزاران جوان از گرفتن وام ازدواج محروم می شوند. رییس هیات مدیره سازمان دیدبان شفافیت و عدالت وظیفه اصلی این تشکیلات را امر به معروف و نهی از منکر خواند و گفت: بزرگترین طرف امر به معروف و نهی از منکر حکومت ها هستند.

وی شفافیت را لازمه جلوگیری از مفاسد اعلام کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز بر شفافیت تاکید داشته و آن را جز در امور دفاعی و امنیتی ضروری می دانند. توکلی هدف از راه اندازی سازمان دیدبان شفافیت و عدالت را دفاع از عدالت خواند و گفت: ما نمی توانیم همه مفاسد را برطرف کنیم اما با کمک مردم و بویژه کارشناسان اثرگذار بوده ایم.

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که تا کنون چندین پرونده از مفاسد را با افشاگری و ارسال موضوع به مقامات ذیربط به جریان انداخته ایم، ادامه داد: برای همین منظور تا کنون چندین شکایت علیه من در محاکم قضایی تشکیل شده است. وی از مردم خواست به خاطر آینده کشور با این سازمان همکاری کنند.

توکلی از همراهی دولت در برخورد با مفاسد قدردانی کرد و گفت: با این که از نظر سیاسی اختلافاتی داریم ، اما به نامه هایی که ارسال می شود اعتنا می کنند. وی سازمان دیدبان شفافیت و عدالت را سازمانی غیر دولتی، غیر انتفاعی و غیر سیاسی خواند و گفت: فعالیت این تشکیلات به هیچ وجه جنبه تسویه حساب با رقبا را نداشته و فقط از حقوق مردم دفاع می شود.

محسن جلواتی، قائم مقام سازمان دیدبان شفافیت و عدالت هم گفت: این تشکیلات در ۲۲ استان نمایندگی دایر کرده و در سطح شهرستان ها هم شاهرود نخستین مورد است. وی از برگزاری ۱۷ کارگروه تخصصی خبرداد و گفت: تلاش می شود قانون ها، بخشنامه ها و آیین نامه های فساد زا احصاء و برای اصلاح به مسوولین تذکر داده شود.

جلواتی شناسایی افراد یا گروه های مفسد را از دیگر برنامه های این تشکیلات عنوان کرد و گفت: تا کنون موفقیت های خوبی نیز حاصل شده است.

حجت الاسلام عباس امینی امام جمعه شاهرود هم دراین نشست عدالت را یکی از اهداف نظام اسلامی خواندو گفت: اینکه چه میزان موفقیت یا ناکامی در این راه بوده باید بررسی شود. وی با بیان این که در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی قرار داریم ، یادآورشد: یکی از کارهایی که باید با جدیت انجام شود برگرداندن اعتماد مردم است.

امام جمعه شاهرود با بیان این که همه باید دیدبان باشیم ، افزود: اگر مردم شفافیت و عدالت را ببینند به آینده امیدوارتر می شوند. وی گفت: عدالت باید به موقع اجرا شود، اجرای نابهنگام عدالت تاثیر کمتری دارد، قوه قضاییه، مجلس شورای اسلامی و دولت در این خصوص بایدجدی عمل کنند. امینی گفت: همه باید عدالت را از خود و خانواده شروع کنند، موفقیت های خوبی در مبارزه با فساد بدست آمده است.

سیدرضا رضایی مسوول دفتر دیدبان شفافیت و عدالت در شاهرود هم گفت: مردم برهمه امور و افراد باید نظارت کنند ، خاصیت قدرت فسادزایی است بویژه اگر دست افراد ضعیف باشد. وی افزود: باید حساسیت ها را برای نظارت مردم بالا ببریم، هیچ مانعی هم در این راه وجود ندارد،ما مکلف هستیم اعتماد را به جامعه برگردانده و فاصله ایجاد شده را برطرف کنیم.