منو

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با اشاره به کنوانسیون هایی که در دستور کار مجلس قرار دارد به مضرات آنها اشاره کرد و گفت: پیوستن به آنها به معنای فاصله گرفتن از فرهنگ و هویت دینی و ملی ماست.

کنوانسیون

به گزارش داد محمد جواد ابطحی نماینده خمینی شهر در مجلس با بیان اینکه الحاق ایران به کنوانسیون های مبارزه با تامین مالی تروریسم – پالرمو- مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی و کنوانسیون کنترل تسلیحات موشک های دوربرد و FATF از جمله این کنوانسیون هاست گفت: ظاهراْ دولت در مذاکرات برجام تعهداتی داده و به دنبال تصویب این کنوانسیون ها در مجلس هستند.

وی با بیان اینکه این کنوانسیون ها موافق و مخالفانی دارد گفت: موافقان می گویند چون دیگران به این کنوانسیون ها پیوستند ما هم باید بپیوندیم و اگر اگر نپیوندیم باید دورمان را دیوار بکشیم و با دنیا تعامل نداشته باشیم. این اقدامی از روی اضطرار و ناچاری است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اضافه کرد: موافقان پیوستن ایران به این کنوانسیون ها تاکید دارند اگر این کار را نکنیم باید خودکشی کنیم.

ابطحی به دیدگاه های مخالفان این کنوانسیون ها اشاره کرد و افزود: ما معتقدیم با توجه به تاکیدات قرآن کریم مبنی بر اینکه اگر ملت ها متحد شوند و در مقابل استکبار بایستند- می توان نتیجه گرفت . بنابراین می توان با تکیه بر توانمندی های داخلی در مقابل اسکتبار ایستاد و عضو این کنوانسیون ها نشد.

وی گفت: البته این بستگی دارد که دولتمردان ما چقدر در تصمیم خود جدی باشند و بخواهند در مقابل استکبار بایستند.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس تاکید کرد: استکبار به دنبال این است تا از طریق این کنوانسیون ها نه تنها بر کشورما بلکه سلطه خود را بر همه کشورهای دنیا تقویت کرده و با ایجاد نظام تک قطبی و تغییر سبک زندگی در همه کشورها- سبک زندگی آمریکایی را ترویج دهد و با غارت منابع کشورها دنیا را در چنگ خود بگیرد.

ابطحی افزود: با فشار آمریکایی ها و صهیونیست ها خیلی از کشورها به ناچار عضو این کنوانسیون ها شدند.

وی با اشاره به متن و محتوای این کنوانسیون ها تصریح کرد:‌طبق تعاریفی که در بعضی از این کنوانسیون هاست امکان خروج کشورها از آنها وجود  ندارد و سوال این است چرا ما باید گردش اطلاعات و تراکنش های خودمان را در اختیار دیگران بگذاریم.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به خروج رییس جمهور آمریکا از معاهده پاریس گفت: آمریکا در حالی از این معاهده خارج شد که برخی از کشورها مرتب از دیگران می خواستند تا به آن بپیوندند.

ابطحی با طرح این سوال که چرا برخی کشورها مثل اسراییل به عضویت NPT درنمی آیند گفت:‌ متاسفانه برخی در داخل کشور غرب زده هستند و آنچنان در فکر و اندیشه آنها غرب زدگی رسوخ پیدا کرده که تا نسل ها بعد ادامه دارد. امام راحل هم بارها فرمودند اگر مشکلات کشور را بتوانیم حل کنیم مشکلات غرب زدگی را نمی توانیم.

وی با بیان اینکه تفکر غرب زدگی از زمان تقی زاده در دوره مشروطیت شروع شد افزود:‌ متاسفانه این تفکر همچنان بین نخبگان ما وجود دارد. در حالیکه راه پیشرفت و توسعه کشور- نه پیوستن به این کنوانسیون ها بلکه تکیه بر توان داخلی است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در همین زمینه به سند ۲۰۳۰ اشاره کرد و گفت: اگرچه این سند ممکن است نکات مثبتی داشته باشد که برخی بر روی آن تکیه می کنند اما این سند یک دام است که اگر بی ملاحظه وارد آن شویم مجبور می شویم از فرهنگ و هویت دینی و ملی خود دست برداریم و از آن خارج شویم.

ابطحی با تاکید بر اینکه در دولت های روحانی از طرق مختلف سعی شده تا صدای منتقدین به انحای مختلف خفه شود گفت: انتظار ما این است وقتی این کنوانسیون ها در صحن مجلس مطرح می شود در یک فضای بدون تهمت و با نقد صحیح و اجازه دادن به مخالفین و برچسب نزدن دیدگاه های مختلف مطرح شود و تصمیم مناسب در این زمینه گرفته شود.

به گزارش داد- مجلس شورای اسلامی صبح امروز با حضور برخی از مسوولین دولتی از جمله: محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه – سید عباس عراقچی معاون وزیر و همچنین کرباسیان وزیر اقتصاد و دارایی برای بررسی این کنوانسیون ها جلسه غیرعلنی داشته است.

 

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0