به گزارش داد، مراسم بزرگداشت مرحوم محمد توکلی از هنرمندان گرافیک کشور  شامگاه جمعه با حضور جمعی از مسئولان، هنرمندان و فعالان در عرصه گرافیک از سوی کانون هنر شیعی در نگارستان اشراق قم برگزار شد.

احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و پدر این مرحوم در این مراسم طی سخنانی اظهار داشت: جوانمردی نکته بسیار مهمی است که می‌تواند در روز قیامت انسان را دست‌گیری کند و امام حسین(ع) نیز فرمودند «اگر دین ندارید آزاده و جوانمرد باشید» و این نشان می‌دهد که جوانمردی مستقل از دین و مذهب است. وی گفت: جوانمردی را برترین صفت محمد توکلی می‌توان عنوان کرد که بسیار دستگیر دیگران بود.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: فرزندانم الحمدالله موجب سربلندی من بودند و هستند و من از فوت محمد کم گریه‌ام گرفت چرا که معتقدم خداوند با این افراد مدارا می‌کند. وی بیان داشت: فرزندم محمد اصرار داشت در آثاری که خلق می‌کند نشانی از دین و اعتقادات و معنویات داشته باشد و همواره ضد ظلم بود و تحمل دیدن ظلم را نداشت و صبرش در این زمینه کم بود. توکلی از برگزار کننده این مراسم بزرگداشت تقدیر کرد و فعالان عرصه گرافیک استان قم به سرپرستی استاد نجابتی را یکی از مجموعه‌های موفق کشوری دانست.

مسعود نجابتی از اساتید برجسته گرافیک کشور نیز در مراسم بزرگداشت محمد توکلی از هنرمندان فقید کشور طی سخنانی اظهار داشت: چند سال قبل توفیق پیدا کردیم موسسه فرهنگی و سایت هنر شیعی را راه‌اندازی کنیم که محمد توکلی از جمله افراد اصلی راه‌اندازی این اقدام فرهنگی بود.

وی گفت: ادامه فعالیت سایت هنر شیعی مورد دغدغه وی بود و هم اکنون این سایت مورد توجه هنرمندان کشوری و حتی خارج از کشور است.

استاد نجابتی عنوان کرد: پیشنهاد می‌کنم هنرمندان ارزشی و گرافیک کشور ثواب خلق آثار و نذر فرهنگی‌شان را با مرحوم محمد توکلی سهیم کنند.

احمد امیرآبادی نماینده مردم قم و عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی و برخی از مسئولان فرهنگی و هنری استان و جمعی از هنرمندان عرصه گرافیک نیز در این برنامه حضور داشتند که در پایان مراسم از خانواده مرحوم محمد توکلی تجلیل شد.

محمد توکلی از فعالان عرصه عکاسی و گرافیک، صبح روز ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ پس از تحمل یک دوره بیماری دار فانی را وداع گفت.

این هنرمند از سال ۹۳ درگیر بیماری کبد بود و مدتی نیز در بیمارستان نمازی شیراز بستری بود.

محمد توکلی نزدیک به بیست سال فعالیت پیوسته هنری داشت و در زمینه طراحی لوگو و طراحی جلد کتاب نیز فعالیت داشت.

منبع: مهر