منو
در پی چند نرخی شدن قیمت ارز و افزایش بی سابقه قیمت دلار و ایجاد فساد در بازار ارز، نمایندگان برای شفاف سازی در این زمینه طرح ساماندهی بازار ارز را در دستور کار خود دارند.
مجلس
به گزارش خبرنگار داد، چند نرخی شدن ارز و نبود شفافیت در این زمینه موجب فساد در بازار ارز شده است.
در ایام نوروز و در روزهای اخیر بازار دلار همچون اسفند سال گذشته قیمت پنچ هزار تومانی را تجربه کرد و حتی از پنچ هزار تومان فراتر رفت.
افزایش قیمت دلار، طبیعتا روی قیمت کالاها و اقتصاد جامعه، معیشت مردم و تورم تاثیر گذار است.
این افزایش قیمت دلار واکنش هایی در پی داشته است.
برخی از نمایندگان مجلس معتقدند که دست هایی پشت پرده افزایش قیمت دلار است و باید شفاف سازی شود.
محمد جواد ابطحی نماینده خمینی شهر معتقد است که دولت اراده ای برای جلوگیری از قیمت پنچ هزار تومانی دلار ندارد و ضرورت دارد تا مجلس به این موضوع ورود کند.
وی تلویحا افزایش قیمت دلار را به تصمیم دولتی ها نسبت داد و گفت: نظر برخی از دولتمردان اقتصادی و تیم اقتصادی دولت بر این است که با افزایش قیمت دلار، انگیزه صادرات کالا افزایش می یابد و این خود به افزایش تولید و فعالیت کارخانجات می انجامد.
حسنعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر، برخوار و میمه در مجلس هم بر نقش و دست داشتن دولت در افزایش قیمت دلار تاکید دارد و معتقد است دولت برای تامین کسری بودجه سال ۹۶، قیمت دلار را افزایش داد.
به گزارش داد در همین راستا طرح «ساماندهی بازار ارز» در مجلس تهیه شده تا در دستور کار نمایندگان قرار گیرد.
این طرح که دارای چهار محور است، بعد از تعطیلات نوروز در صحن علنی مجلس مطرح می شود.
قرار است تا با تصویب این طرح، نابسامانی‌ها بازار ارز و دلار سامان یابد و تحت کنترل باشد.
الزام بانک مرکزی به ارائه تضمین برای تسویه سپرده‌های ارزی از طریق بانک‌های دولتی یکی از محورهای این طرح است که به موجب آن چند بانک را مبنا قرار می گیرد تا مردم ارزهایشان را آنجا سپرده‌گذاری کنند و یا اگر مایل بودند با نرخ رسمی تعریف شده ریال‌شان را به ارز تبدیل کنند.
یکسان‌سازی نرخ ارز و تک نرخی شدن آن از دیگر محور این طرح است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0