منو

شورای شهر

بودجه سال آینده شهرداری تهران روز ۱۷ بهمن ماه با رقم ۱۷هزار و ۴۲۹ میلیارد تومان به تصویب شورای شهر رسید. قرار است جزئیات و ردیف های آن نیز در روزها و هفته های پیش رو به تصویب شورای شهر برسد. در این بین کارکرد برخی ردیف های پیشنهادی مشخص نیست و ضرورت دارد در این باره شفاف سازی صورت گیرد

در واقع وجود برخی بندها باعث آغاز حرف و حدیث ها و انتقادات از شهرداری تهران شده است. از جمله این ردیف ها باید به دو ردیف «پاداش‌های اتفاقی» با اختصاص ۴۵ میلیارد تومان و ردیف «کمک به اشخاص و موسسات خصوصی» با رقم ۴۰ میلیارد تومان اشاره کرد.

از آن جا که شورا و شهرداری جدید با شعار شفافیت در انتخابات پیروز شدند وجود چنین ردیف های مبهمی که مشخص نیست کجا قرار است هزینه شوند می تواند حسابرسی و پاسخگویی شهرداری را با مشکل مواجه کند.

این در حالی است که محمدعلی نجفی روز تقدیم این لایحه به شورای شهر تهران اظهارکرده بود که «این اولین بودجه‌ای است که توسط مدیریت شهرداری به شورای شهر تقدیم می‌شود، این بودجه با بودجه‌های سال‌های قبل تفاوت‌های جدی دارد». این گفته باعث افزایش انتظارات درباره این که بودجه بر اساس شفافیت، دقت و مبتنی برنیازهای ضروری شهروندان تنظیم شده افزایش داده بود. انتظاری که به نظر می رسد تا کنون در عمل محقق نشده مگر این که شورای شهر به گونه ای دیگرعمل کند.

از سوی دیگر ردیف هایی مانند پاداش‌های اتفاقی و کمک به اشخاص و موسسات خصوصی در حالی در بودجه سال آینده آمده که بسیاری از ردیف های اساسی تر مبلغی کمتر از این میزان بدان ها اختصاص یافته است. مثلاً بودجه‌ای که برای اجرای طرح شهر در دسترس‌پذیر در نظر گرفته شده و به پیاده محور شدن و در نهایت کاهش آلودگی هوای تهران منجر می‌شود، ۱۰ میلیارد تومان است یا برای ارتقای کیفیت ساخت‌وساز شهری ۱٫۲ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

توضیحات شهردار در خصوص ردیف های مبهم
روز سه شنبه محمدعلی نجفی در واکنش به لایحه بودجه سال آینده شهر تهران و ردیف های مبهم آن گفت: تنها عنوان این ردیف پاداش های اتفاقی است و به رغم امکان تغییر عنوان، تصمیم گرفتیم عنوان آن نسبت به سال های گذشته تغییری پیدا نکند. وی اظهار کرد: این ردیف برای مجموعه کمک هایی که شهرداری تهران در زمینه های مختلف به نهادها و افرادی که نیازمند کمک بوده و کمک به آنها در مرجعی که از پیش تعیین و پرداخت آن کمک تصویب شده در نظر گرفته شده است.

نجفی با بیان اینکه رقم این کمک در سالهای گذشته بیشتر بوده تصریح کرد: به طور کلی تلاش کردیم در ارتباط با کمک ها، ارقام بودجه شهرداری تهران در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ کاهش پیدا کند؛ بنابراین نباید اینگونه تلقی شود که این ردیف به منزله پاداش به کارکنان شهرداری است.

وقتی نمایندگان تهران خواهان حذف هزینه های غیرضرور می شوند
علی رغم صحبت های شهردار اما برخی از نماینده های تهران خواستار حذف چنین ردیف های از بودجه سال آینده شهر تهران شده اند.

در این باره پروانه مافی، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بدهکاری ۳۰ هزار میلیارد تومانی شهرداری تاکید دارد که باید در تصویب بودجه شهرداری به نوعی عمل کرد که از پرداخت های غیرضروری جلوگیری شود.

او اختصاص ۴۵ میلیارد تومان را به عنوان پاداش اتفاقی کاملا زائد می داند و می گوید: بودجه شهرداری باید با احتیاط و برای مخارج اصلی و هزینه های لازم شهر درنظرگرفته شود. قطعا از وظایف اعضای شورای شهر است که بدقت هزینه کرد منابع شهرداری را کنترل کنند.

به باور مافی اگرشهرداری این دوره به غیر از این مسیر بخواهد فعالیت ها و مدیریت های گذشته را پی بگیرد، به طورحتم مشکلاتی در اداره شهر به وجود می آید و به نوعی مدیریت دچار سقوط می شود.

علیرضا رحیمی، دیگر عضو مجمع نمایندگان استان تهران نیز معتقد است این که عناوینی برای هزینه کرد منابع خلق شده و تحت این عناوین پرداخت هایی صورت گیرد، ممکن است در یک مدیریت غیرحرفه ای انجام شود اما درمدیریت حرفه ای که با نظارت و شفافیت پیگیری می شود به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

آزمون شورای شهر تهران در تصویب بودجه پیشنهادی
در طول حدوداً شش ماهی که از زمان انتخاب نجفی به عنوان شهرداری تهران می گذرد عملکرد وی بارها مورد انتقاد رسانه ها و شهروندان قرار گرفته است. در این باره باید به زلزله تهران، طرح جدید ترافیک و بارش برف که منجر به ایجاد مشکلاتی برای مردم اشاره شد اشاره کرد.

اما به نظر می رسد تصویب بودجه سال آینده شهرداری، آزمونی برای شورای شهر می باشد تا برنامه هزینه ای شفاف تصویب شود. به خصوص در زمانی که همه از نبود و یا کمبود اعتبار برای انجام وظیفه اصلی شهرداری سخن می گویند تصویب چنین ردیف های باعث سلب اعتماد شهروندان خواهد شد.

منبع: الف

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0