منو

قانون

وقتی نام صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک زیرمجموعه آن یعنی بانک سرمایه را می شنویم، ناخودآگاه به یاد اختلاس ۸ هزار میلیارد تومانی از این مجموعه می افتیم. این اختلاس آن قدر بزرگ بود که شرکت های زیرمجموعه بانک سرمایه را نیز در بر بگیرد. ابعاد تازه ای از این پرونده، نشان می دهد که پای مدیرعامل روزنامه قانون نیز به این موضوع باز شده است.

در اواخر سال ١٣٧٣ اندیشه ارتقای معیشتی و رفاه فرهنگیان به عنوان یک موضوع جدی و یکی از دغدغه های اصلی مسئولان فرهنگی کشور مطرح شد و مسئولان وقت وزارت آموزش و پرورش را بر آن داشت تا با ارائه طرح افزایش قدرت مالی دوران بازنشستگی، در راستای تحقق این هدف مهم تلاش کنند و سرانجام این طرح در وزارت آموزش و پرورش کامل و با تصویب مجلس شورای اسلامی، مؤسسه صندوق ذخیره فرهنگیان در تاریخ ۷ خرداد ۱۳۷۴ در اجرای تبصره ۶٣ قانون برنامه دوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران طی تصویب نامه شماره ١٣۵٩/ت١۴٩۵۶-هـ مورخ ۱۱ اردیبهشت ۱۳۷۴ هیات وزیران، تاسیس و در اداره ثبت شرکت ‌ها، ثبت شد؛ بانک سرمایه از زیرمجموعه های این صندوق است.

صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه از زمان اختلاس هشت هزار میلیارد تومانی بسیار بر سر زبان ها افتادند و رسانه ها در مورد تخلفات صورت گرفته در این صندوق و بانک زیرمجموعه آن بسیار نوشتند. آن قدر تخلفات گسترده بود که رسانه ها کمتر به سوی شرکت های زیرمجموعه بانک سرمایه و تخلفات صورت گرفته در آن ها رفتند.

یکی از زیرمجموعه های بانک سرمایه، شرکت توسعه تجارت سرمایه پایدار قشم می باشد. طبق سند زیر که شرکت توسعه تجارت سرمایه پایدار قشم در هفتم مرداد ۹۶ به علیرضا پویان شاد مدیرعامل بانک سرمایه ارسال کرده است، شرکت پدیده تجارت سیوان مبلغ ۸۰ میلیارد تومان به شرکت توسعه تجارت سرمایه پایدار قشم بدهکار است.

مدیرعامل روزنامه قانون ابر بدهکار بانک سرمایه

شرکت سرمایه گذاری پدیده تجارت سیوان، شرکتی است به شناسه ملی ۱۰۳۲۰۲۳۹۸۵۸ که در بیستم اردیبهشت ۱۳۸۹ تاسیس شده است.

مدیرعامل روزنامه قانون ابر بدهکار بانک سرمایه

هنگامی که به سامانه یکپارچه سازی پایگاه آگهی های قانونی به آدرس http://www.rrk.ir/News/NewsList.aspx سری بزنید و شماره ثبت شرکت سرمایه گذاری پدیده تجارت سیوان را جستجو کنید، در یکی از آگهی های مربوط به این شرکت به تاریخ ۸ بهمن ۱۳۹۲ خواهید دید که مدیرعامل و رئیس هیأت مدیره این شرکت علیرضا نیکویی به شماره ملی ۰۴۹۲۸۷۲۱۹۸ می باشد.

مدیرعامل روزنامه قانون ابر بدهکار بانک سرمایه

اما علیرضا نیکویی کیست؟ ایشان مدیرمسئول و رئیس شورای سیاستگذاری روزنامه قانون هستند؛ روزنامه ای که دم از قانون می زند اما مدیرمسئول آن مدیرعامل شرکتی است که ۸۰ میلیارد تومان از یکی از شرکت های زیرمجموعه بانک سرمایه گرفته است و طبق گفته میثم شوشتریف مأمور وصول مطالبات بانک سرمایه، این پول را پس نمی دهد.

مدیرعامل روزنامه قانون ابر بدهکار بانک سرمایه

میثم شوشتری گفته است، ۴۶ میلیارد تومان از ۸۰ میلیارد تومان در حساب مدیرمالی آقای نیکویی به نام آقای قدرت آبادی می باشد. وی ادامه می دهد با پیگیری های انجام شده حکم مسدودی این حساب را گرفته ایم، ولی با این روندی که دادگاه پیش می رود و منع تعقیب می زنند، آن پول می تواند آزاد بشود. امید است که نهادهای ذی ربط همکاری های لازم را با مجموعه بانک سرمایه صورت دهند تا حداقل بخشی از پول اختلاس شده به این بانک بازگردد؛ پولی که به فرهنگیان بازنشسته تعلق دارد.

منبع: تابناک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0