منو

بنیاد مستضعفان2رییس بنیاد مستضعفان می‌گوید: در حالی که عده‌ای با اغراق از سهم زیاد بنیاد در اقتصاد کشور حرف می زنند و مدعی هستند که این نهاد مالیات نمی‌دهد، سهم بنیاد مستضعفان از اقتصاد کشور کمتر از یک درصد است و در ۱۰ سال گذشته ۴ هزار میلیارد تومان مالیات پرداخته کرده‌ایم. بخش هایی از این گفتگو در پیش رو می آید:

با توجه به اینکه بنیاد مستضعفان در رشته های مختلف اقتصادی ورود کرده است و در بسیاری از بازارها شاهد عرضه کالاها و محصولات شرکت های وابسته به بنیاد هستیم، در حال حاضر بنیاد مستضعفان چه سهمی از اقتصاد کشور دارد و آیا میزان ارزش دارایی های بنیاد و ز یر مجموعه های برآورد شده است ؟ 

در سال گذشته ۲۸ هزار میلیارد تومان درآمد حاصل از فروش داشتیم. سهم بنیاد از ۱۶۰ شرکت فعال از ۱ تا ۱۰۰ درصد است و وزن متوسط بنیاد در سهام این شرکت ها به ۵۵ درصد می رسد. به این معنا که تقریبا سهم بنیاد از ۲۸ هزار میلیارد تومان چیزی حدود ۱۵۰۰۰ میلیارد تومان است  و سود بنیاد هم به چیزی حدود ۱۲ درصد یعنی هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان می رسد.

گردش مالی ۱۵ هزار میلیارد تومانی از محل فروش داشته ایم و این رقم نسبت به تولید داخلی کشور حدود ۷ دهم درصد است.

چه میزان از درآمدهای بنیاد مستضعفان صرف ماموریت اصلی بنیاد یعنی انجام اقدامات محرومیت‌زدایی و حمایت از اقشار کم درآمد می شود؟

در سالهای قبل تقریبا ۷ درصد از سود یعنی ۸۰ میلیارد تومان وارد چرخه محرومیت‌زدایی می شد اما امسال ۴۰ درصد از سود تقسیم شده بنیاد یعنی ۴۵۰ میلیارد تومان در بخش محرومیت‌زدایی هزینه می شود.

 بنیاد مستضعفان به غیر از بازار های داخلی، در بخش صادرات و بازارهای بین‌المللی هم فعال است. در بخش صادرات در چه حوزه هایی ورود کرده اید؟ 

با هدف افزایش صادرات، جایزه صادراتی را طراحی کردیم و در حالی که در سال ۹۴ چیزی حدود هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان صادرات داشتیم پس از طراحی جایزه صادراتی در سال ۹۵ میزان صادرات محصولات بنیاد به هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان رسید، یعنی شاهد رشد ۴۰ درصدی بودیم. امیدوارم امسال میزان صادرات محصولات بنیاد از ۲ هزار میلیارد تومان عبور کند.

هیأت امنا محترم بنیاد اجازه هزینه ۳ درصد از سود کل بنیاد را برای توسعه  صادرات و اجرای سیاست‌های تشویقی و جبرانی شرکت‌ها در اختیار رییس بنیاد قرار داده است.

 یکی از نقدهای که به این مجموعه می‌شود گستردگی بنیاد است، در سال‌های گذشته هم بحث کوچک‌سازی و واگذاری برخی از شرکت های بنیاد مستضعفان مطرح شد که این موضوع از توصیه‌های مقام معظم رهبری هم بود. تا کنون چند شرکت از زیر مجموعه های بنیاد به بخش خصوصی واگذار شده و نحوه واگذاری ها چگونه بوده است؟

بنده وقتی وارد بنیاد مستضعفان شدم، بنیاد دارای ۲۲ هلدینگ بود. رهبری فرمودند که بوروکراسی را در این مجموعه کاهش دهید و مجموعه‌هایی که مردم توانایی اداره آن را دارند را واگذار کنید. پس از آن، جلسه‌ای تحت عنوان ساماندهی شرکت ها و زیر مجموعه‌های بنیاد را برگزار کردیم. در نهایت پس از برگزاری این جلسات و اقدامات، امروز تعداد هلدینگ‌های بنیاد در کنار بنیاد علوی، بانک سینا، شرکت آزادراه تهران- شمال، موسسه مطالعات تاریخ معاصر،مؤسسه دانشمند، هادی بینات، نور تابان و موسسه موزه ها  به ۱۱ هلدینگ رسیده است.

این هلدینگ‌ها تقریبا ۱۶۰ شرکت فعال دارند و تمام کارکنان گروه بنیاد مستضعفان با احتساب شرکت های فعال آن به ۴۰ هزار نفر می رسد. در جریان ساماندهی تعدادی از رشته های فعالیت بنیاد مستضعفان را کاهش دادیم. حدود ۷۰ شرکت ادغام، منحل و یا واگذار کردیم. بنیاد ۱۴ شرکت زم زم در اختیار داشت که در پروسه ادغام انها را به ۴ شرکت رساندیم. در حوزه لبنیات ۴ شرکت زیرمجموعه پاک داشتیم که ان را به یک شرکت کاهش دادیم.

طبق تصمیم هیات امنای بنیاد قرار بر این است که سالیانه ۱۰ درصد از بنیاد را در بورس به متقاضیان عرضه کنیم. در حال حاضر ۱۰ شرکت اماده عرضه در بورس داریم. برای اولین بار واحدهای دامداری و هتل کوثر اصفهان را برای  واگذاری وارد بورس کردیم.

به هیچ وجه قصد نداریم جای بخش خصوصی را در اقتصاد تنگ کنیم. به همین دلیل این موضوع را که بنیاد و شرکت های زیر مجموعه آن در مناقصات زیر ۱۰۰ میلیارد تومان حضور نداشته باشند را به تصویب رسانده ایم.

 با توجه به اینکه بنیاد مستضعفان یکی از هلدینگ‌های مهم اقتصادی کشور محسوب می شود باید مانند سایر بنگاه های اقتصادی مالیات بپردازد اما برخی از نهادهای وابسته به حاکمیت خود را معاف از پرداخت مالیات می دانند و مالیات نمی پردازند آیا مجموعه بنیاد هم خود را معاف از مالیات می داند؟ میزان پرداختی مالیات بنیاد چقدر است؟

بنیاد مستضعفان در ۱۰ سال گذشته ۴ هزار میلیارد تومان مالیات پرداخت کرده است. هر سال تا پایان مهرماه طبق اساسنامه فرصت برگزاری مجمع را داریم. باور آن شاید سخت باشد اما حسابرسی بنیاد برای سال ۹۵ بدون بند حسابرسی و بازرسی است.

اخیرا حواشی زیادی درباره مالکیت برخی از کاخ های تاریخی تهران بین سازمان میراث فرهنگی و بنیاد مستضعفان ایجاد شد. عده ای بر این باور هستند که بنیاد مالک کاخ های سعدآباد و نیاوران نیست و مالکیت این کاخ ها باید به میراث واگذار شود. با توجه به اینکه بنیاد مستضعفان تخصص و تجربه فعالیت در این زمینه ها را ندارد آیا قصد واگذاری این بناها به مجموعه های تخصص را ندارید؟

طبق حکم دادگاه سند کاخ ها در مالکیت بنیاد مستضعفان است. چندین بار به مدیران دولتی از جمله معاون اول رییس جمهوری و رییس جدید سازمان میراث فرهنگی اعلام کرده‌ایم که بنیاد مدعی بهره‌برداری این کاخ‌ها نیست و ما آمادگی داریم با سازمان میراث قراردادی برای واگذاری حق استفاده از این مجموعه ها منعقد کنیم. عده ای متاسفانه هیاهویی درباره واگذاری کاخ ها به راه انداختند و بیهوده ذهن مردم را درگیر این موضوعات کردند البته  در حال حاضر موضوع کاخ‌ها در قوه قضاییه درجریان است اما راهکار این موضوع بسیار ساده است و نیازی به این هیاهو ها ندارد.

بنیاد مستضعفان همچنین قصد خروج از هتلداری را دارد اما فروش و واگذاری هتل‌ها بسیار سخت و پیچیده است. روش های مختلفی را برای واگذاری هتل‌های بنیاد به کار گرفتیم. برای اولین بار در کشور هتل کوثر اصفهان برای فروش در بورس عرضه شد و بحمدا… موفق شد. اخیراً هتل گچسر هم به فروش رسید.

 با توجه به اینکه فعالیت های اقتصادی بنیاد بسیار پراکنده است، این مجموعه در حوزه نفت هم فعال است ؟  

اخیراً با وزیر محترم نفت و مسئولان وزارت نفت درباره ورود به پروژه های E&P جلساتی را داشته‌ایم. بنیاد در این حوزه امکانات زیادی را در اختیار دارد. پس از ارائه اسناد از توانایی های شرکت های نفتی بنیاد به وزارت نفت، توانستیم مجوز حضور در E&P را دریافت کنیم. دو شرکت حفاری شمال و شرکت پدکس و نیز نفت بهران و شرکت پایندان که همگی توانایی بالایی دارند از شرکت های نفتی زیرمجموعه بنیاد مستضعفان هستند.

برای آخرین سوال؛ آیا فعالیت های اقتصادی بنیاد محدود به بازارهای داخلی می شود یا اینکه تجربه سرمایه گذاری در کشورهای خارجی را دارید؟ 

در حال حاضر سرمایه گذاری قابل توجهی در خارج از کشور نداریم، اما شروع به سرمایه گذاری در کشورهای خارجی کرده ایم با این سیاست که هم سرمایه‌گذاران خارجی وارد بازارهای ایران شوند و هم بنیاد بتوانداز ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در خارج از کشور استفاده کند. در حال حاضر شرکت پاک در حال رایزنی با یک شرکت فرانسوی برای توسعه بازار محصولات خود است.

در حوزه توسعه تولید خاویار و صادرات آن هم اقداماتی انجام شده است. در دوران وزارتم در جهاد کشاورزی در سال های ۷۶ و ۷۷  چیزی حدود ۵۰ تا ۷۰ تن خاویار از دریا استخراج می شد این رقم در سال گذشته به یک تن رسیده که این به معنای نابودی خاویار در کشور است.

برنامه ما این است که تا ۳ سال آینده ۱۰۰ واحد تولید خاویار با سرمایه‌گذاری مردم راه اندازی کنیم. بنیاد خاویار را از مردم خریداری و اقدامات مربوط به فراوری آن را انجام می دهد و در نهایت این خاویار صادر خواهد شد.

گفتگو:نازیلا مهدیانی

منبع:ایلنا

 

1 پاسخ به سعیدی کیا:سهم بنیاد مستضعفان از اقتصاد کشور کمتر از یک درصد است
  1. متاسفانه وقتی می گویند گزارشات حسابرسی حتی یک بند گزارش هم ندارد باید به کل گزارش و گزارش دهنده شک کرد . مدیران برای رسیدن به گزارش مطلوب زد و بند می کنند و حسابرسان برای نگه داشتن مشتری گزارشات مقبول صادر می کنند و ریشه فساد در کشور همین گزارشات منفعت طلبانه و آلودگی حرفه حسابداری و حسابرسی است .
    در شرکت های بنیاد به وفور قوم و خویش سالاری حاکم است و هر مدیری که البته فقط لقب مدیر دارد تعداد زیادی پسر خاله و دختر خاله دارد.آنچه پدر این مملکت را در آورده همین گزارشات دروغ است . دروغ – خشکسالی و بعد فقر اینها توالی دارند.


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0