منو

مرگ تدریجی یک دریا!

نفس های دریاچه ارومیه این روزها در حالی به شمارش افتاده که برخی از طرحهای احیای آن به علت وجود پاره ای کمبودها و نارسایی ها متوقف شده است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، تراز آبی دریاچه ارومیه ثبت شده در هفتم مرداد ۵۴/۱۲۷۰ از سطح آبهای آزاد است و میزان ذخیره آب در مقایسه با مدت زمان مشابه پارسال ۳۶سانتی متر کاهش دارد.
حجم آب دریاچه ارومیه یک و نیم میلیارد مترمکعب است و مساحت فعلی آن ۲ هزار کیلومتر تخمین شده است که به عقیده کارشناسان با توجه به شدت گرما و تبخیر آب تا پایان شهریور این رقم به ۱۵۰۰کیلومتر کاهش خواهد یافت.
کارشناسان عوامل اقلیمی و انسانی را در بروز بحران آبی دریاچه ارومیه دخیل می دانند به نحوی که ۷۰درصد آن را مربوط به عوامل انسانی عنوان می کنند.
عواملی چون الگوی کشت نامناسب و راندمان پایین کشاورزی، ندادن حقابه دریاچه ارومیه، سد سازی، لایروبی نکردن رودخانه ها و احداث پل میانگذر با رسوب گذاری بالا به همراه عوامل طبیعی از جمله کاهش بارندگی و تبخیر آب عواملی اند که موجب بروز بحران آبی دریاچه شده است.
جباری معاون فنی اداره کل حفاظت از محیط زیست آذربایجان غربی می گوید: احداث میانگذر دریاچه ارومیه موجب رسوب گذاری در اطراف جاده و میانگذر شد در حالیکه قبل از احداث آن عمق آب در این نواحی ۱۴ متر بود.

۴۴ طرح در راستای احیای دریاچه ارومیه در دست اجراست که انتقال آب، تثبیت شن های روان، تجهیز اراضی کشاورزی به سیستمهای نوین آبیاری و لایروبی رودخانه از جمله آنهاست.
انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه به طول ۳۶ کیلومتر از جمله طرحهایی است که در دست اجراست و با تکمیل آن ۶۵۰ میلیون مترمکعب آب از طریق تونل به گدارچای و در نهایت دریاچه سرریز خواهد شد.
در حال حاضر تنها ۱۱ کیلومتر از طرح انتقال آب از کانی سیب تکمیل شده است.
سد سیلوه پیرانشهر و کانال انتقال آب جلدیان از طرحهای مصوب ستاد احیای دریاچه ارومیه است که با بهره برداری از آن و کانال انتقال آب سالیانه ۱۰۰ میلیون مترمکعب آب به دریاچه ارومیه سرریز خواهد شد، این طرح در مسیر توسعه خود در سد چپرآباد اشنویه به علت کمبود اعتبار از سال ۹۴ متوقف شده است.
آبیاری تحت فشار نیز از طرحهای کاربردی در زمینه احیای دریاچه ارومیه است و می بایست در کل ۱۷هزار هکتار از اراضی کشاورزی حوزه آبریز دریاچه به این سیستم تجهیز شود که تاکنون ۶ هزار و ۲۰۰هکتار از اراضی مجهز به سیستمهای نوین آبیاری شده است.
لایروبی رودخانه ها در مسیر حوزه آبریز دریاچه نیز از جمله طرحهایی است که به علت سیل اردیبهشت ماه در آذربایجان غربی باید به طور مجدد صورت گیرد.
سرخوش مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه می گوید: در حال حاضر کمبود اعتبار تنها مشکل در راه احیای دریاچه ارومیه است.
وی می افزاید: تنها ۳۰ درصد از مجموع اعتبارات احیای دریاچه ارومیه محقق شده است و به این علت ۵۰ درصد طرح ها متوقف شده اند.
دکتر آق نائب رئیس مطالعات دریاچه ارومیه، تنها راه نجات دریاچه ارومیه را کوچکتر کردن مساحت آن به ۳ هزار کیلومتر مربع می داند تا با ایجاد عمق زیاد و کاهش غلظت نمک و تبخیر مانع از ادامه روند خشک شدن دریاچه شود.
با همه اقدامات انجام شده حال دریاچه همچنان ناخوش است و در صورتی که اقدامات موثری انجام نشود خطرات زیست محیطی و گرد و غبار نمکی استانهای حاشیه دریاچه را در معرض خطر می دهد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0