منو

فقر در کنار میلیاردها!/ داشتن یخچال تنها آرزوی پیرزن!

بسیاری از روستاهای شهرستان هیرمند مردم به دلیل فقر و عدم هویت ایرانی در بستر فقر به سر می برند به طوری که ماهیانه اندک درآمد خود را برای صرف کرایه خانه و همچنین تغذیه کودکان خود استفاده می کنند.

به گزارش ندای هیرمند؛ شهرستان هیرمند یکی از شهر های شمال استان سیستان وبلوچستان است که در سرشماری سال ۱۳۹۵ این شهرستان با ریزش جمعیت مواجه بوده است بنا به اعلام مرکز آمار ایران جمعیت این شهرستان در سرشماری دهه جدید ۶۳۹۷۹ اعلام شده است.

در بسیاری از روستاهای این شهرستان مردم به دلیل فقر و عدم هویت ایرانی در بستر فقر به سر می برند به طوری که ماهیانه اندک درامد خود را برای صرف کرایه خانه و همچنین تغذیه کودکان خود استفاده می کنند.

آنهایی که از شناسنامه بهره مندند ؛ یارانه بهانه ای برای رفتن به عابربانک ها برای آنان است؛ صف های شلوغ مردم روز واریز یارانه ها به قدری در هیرمند انبوه است که دستگاه های عابربانک تا ساعت ها پر و خالی از اسکناس می شود.

با این حال فقر در ششهرستان هیرمند بعد از انسداد مرز آغاز شد؛ و فعالیت مردم عادی در مرزها به طور کل از بین رفت؛ افراد خاص در این شهرستان مرز را به دست گرفته اند و روز به روز رشد بیشتری در منطقه می کنند .

با این حال روستای میلک بهانه ای برای نوشتن گزارش های خبری است؛ جایی که صدها نفر از شدت فقر رنج می برند در حالی که در بغل دست آنان میلیاردها تومان ارز از بازارچه مرزی جابه جا می شود.

پیرزنی که در اتاق کوچکی همراه با پسرش زندگی می کرد می گفت: در خانه ای سکونت دارم که سه خانواده دیگر نیز در اتاق های آن با همسران و کودکانشان زنگی می کنند؛ از یک یخچال مشترک استفاده می کنیم و در این گرمای سوزان تابستان از پنکه استفاده می کنیم؛ باد پنکه انقدر کند است که به شدت گرما می افزاید.

وی خاطرنشان کرد: جای نا امیدیست که وقتی از نعمت برق برخوردار باشی ولی توان خرید یک کولر ارزان قیمت را نداشته باشید.

او شناسنامه داشت و شوهرش که کارگر ساده ساختمان بوده است اکنون از دنیا رفته است؛ فضای خانه به قدری گرم و دلگیر بود که هیچ فرد عادی نمی توانست بیش از ۵ دقیقه ماندن در خانه را تحمل کند؛ شاید برای همین بود که خود پیرزن هم با وجود گرمای هوا بیرون می نشست.

چهار خانواده در یک خانه کوچک و اتاق های سه در چهار زندگی می کردند؛ بسیاری از کارشناسان معتقدند که حتی یک معبر کوله بری برای سیستانیان بازگشایی شود وضعیت مردم بهبود بخشیده خواهد شد اما این مسئولین هستند که با مردم این منطقه ساز مخالف می زنند.

خشکی دریاچه هامون نیز یکی دیگر از دلایل فقر مطلق در منطقه سیستان است؛ فرماندار شهرستان هیرمند پیشتر گفته بود که پاس مرزی را راه اندازی خواهد کرد اما از سال ۹۳ تا کنون هیچگونه اقدامی در این خصوص انجام نشده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0