منو

۲۰ تا ۳۰ میلیارد نخ سیگار به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود

عضو کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی گفت: ۲۰ الی ۳۰ میلیارد نخ سیگار به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود. نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه در گفت‌وگو با میزان با اشاره به آمار‌های ضد و نقیض درباره واردات بی‌رویه سیگار به کشور گفت: طبق برنامه ۵ ساله پنجم توسعه، بندی وجود دارد که تصریح می‌کند؛ توزان تولید و مصرف دخانیات بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

وی افزود: طبق این بند وزارتخانه «صنعت، معدن و تجارت» موظف است تا برابر مصرف داخل سیگار تولید کند؛ لذا در زمان بررسی برنامه پنجم موضوع تولید ۶۰ میلیارد نخ سیگار مطرح بود، اما در حال حاضر و براساس آمار‌های جدید ایت وزارتخانه گفته می‌شود که سال گذشته نزدیک به ۴ میلیارد نخ سیگار وارد کشور شده و نزدیک به ۴۵ میلیارد نخ سیگار هم تولید شده است که این رقم به ۴۹ میلیارد نخ سیگار می‌رسد. پس مابقی کجاست؟ معتقدم مابقی به‌صورت قاچاق به کشور وارد می‌شود.

قاضی‌پور با بیان اینکه اگر مسئولین شرکت دخانیات ایران را فعال‌تر و دستگاه‌های آن‌ها را به‌روز می‌کردند این شرکت می‌توانست جوابگوی نیاز داخلی باشد، تأکید کرد: معتقدم تولید سیگار می‌تواند منجر به اشتغال در بخش کشاورزی شود لذا قاچاق تنها می‌تواند صرافی‌های کشور‌های همسایه را تقویت کند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به ورود تعدادی از شرکت‌های خارجی برای تولید سیگار به کشور گفت: این شرکت‌ها در حالی در ایران فعالیت می‌کنند که تولید سیگار آن‌ها مقداری کمی دارد و باید گفت: همین میزان قاچاقی هم که وارد کشور می‌شود اکثراً از نوع برند همین شرکت‌هاست بنابراین این جای سؤال دارد که بخش حاکمیتی وزارتخانه «صنعت، معدن و تجارت» مشغول به چه کاری است که این اتفاق رخ می‌دهد؟

پیشتر نیز محمدنعیم امینی‌فرد عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از اینکه روزانه ۲۰ میلیارد تومان هزینه مصرف سیگار و عوارض ناشی از آن می‌شود، گفت: هزینه استعمال سیگار ۵ میلیارد و عوارض ناشی از آن ۱۵ میلیارد تومان است؛ البته سالانه ۷۰ میلیارد نخ سیگار در کشور مصرف و دود می‌شود که ۳۰ درصد این تعداد قاچاق است.بیشتر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *