منو

آمارهای تکان دهنده لاریجانی

رئیس مجلس گفت: وزیران دولت آینده باید این شجاعت را داشته باشند که زمانی که مشکل جلو خود می بینند به سمت آن بروند، نه اینکه درددل کنند. به گزارش خانه ملت، علی لاریجانی امروز (یکشنبه، ۲۵ تیر) در هشتمین کنفرانس بین المللی بودجه ریزی بر مبنای عملکرد با تاکید بر تحقق اقتصاد مقاومتی تاکید کرد: موضوع این کنفرانس مورد اهتمام همگان است و در ماده ۷ برنامه ششم توسعه، بر نظام بودجه ریزی بر مبنای عملکرد تاکید شده البته در برنامه های گذشته نیز بر این موضوع تاکید شده که ساز و کار و تحولاتی در این زمینه نیاز بوده است و باید این تحولات با یکدیگر انجام شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نظام بودجه ریزی بر مبنای عملکرد کار ساده ای نیست اما برای کشور مهم است، افزود: نگاه کلی به وضعیت کشور نشان می دهد که باید عزم همه به این وضعیت، سوق داده شود.

وی با اشاره به اینکه حجم زیادی از درآمد نفت به بودجه جاری اختصاص می یابد، ادامه داد: نفت سرمایه ملی کشور است که باید صرف امور زیربنایی و توسعه کشور شود اما به دلیل حجم بالای امور دیوانی مجبور هستیم نفت را صرف امور جاری کنیم.

آقای لاریجانی با بیان اینکه خلل جدی در نظام بودجه ریزی و دیوانی کشور وجود دارد، یادآور شد: باید به مردم خدماتی داده شود که قابل قیاس با سایر کشورها باشد، حکمرانان و کارکنان در کشورهای دیگر نسبت به ایران کمتر هستند اما رسیدگی آنها به امور بهتر است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وضعیت خدمات در کشور نارس است، افزود: امور دیوانی مفصل در کشور مانع پیشرفت شده، علاوه بر این سبب ازدیاد هزینه ها شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخی آمار و ارقام در شاخص های بودجه ای و مقایسه آن با سایر کشورها ادامه داد: ایران بین ۲۰ کشور منطقه از نظر زمان برای سرمایه گذاری دارای رتبه ۱۵ است و در بین ۱۳۶ کشور دنیا رتبه ۸۷ را کسب کرده است لذا صرف زمان برای سرمایه گذاری در ایران دچار مشکل است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: امور دیوانی مانع سرمایه گذاری در کشور است و عملا زمان سرمایه گذاری را افزایش می دهد.

وی با بیان اینکه ایران بین ۲۰ کشور منطقه در شفافیت سیاست گذاری رتبه ۱۸ را کسب کرده است، تصریح کرد: همچنین در زمینه شفاف سازی سیاست گذاری بین ۱۳۸ کشور دنیا رتبه ۱۲۶ را کسب کرده، لذا به عمق سیاست گذاری در شفاف سازی کمتر توجه شده است.

آقای لاریجانی با اشاره به اینکه بدون اصلاح برخی نظامات بودجه ریزی و دیوانی نمی توان به جهش ۸ درصدی دست یافت، افزود: تحقق رشد اقتصاد ۸ درصدی به اصلاح نظامات نیاز دارد که امیدوارم دولت بعدی برای این اصلاحات تازه نفس باشد و وزرا در دولت آینده باید این شجاعت را داشته باشند که زمانی که مشکل جلو خود می بینند به سمت آن بروند نه اینکه درد دل کنند. رجال ملی کشور کسانی هستند که مشکلات را می بینند و رفع می کنند چرا که در غیر این صورت کارها روزمره است و امور کشور به تاخیر می افتد.

وی ادامه داد: کاهش وابستگی به درآمد نفتی و دستیابی به رشد ۸ درصدی به اصلاح نظامات نیاز دارد که امیدوارم نظام بودجه ریزی بر مبنای عملکرد تهیه و به مجلس ارسال شود تا پایه ای برای نظام بودجه ریزی کشور شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: استفاده از نفت در بودجه نشانگر خلل در نظام بودجه ای کشور است.

علی لاریجانی در هشتمین کنفرانس بین المللی بودجه ریزی بر مبنای عملکرد افزود: البته در این میان نباید حجم وسیع دولت را نادیده انگاشت.

وی گفت: چندین میلیون کارمند داریم ولی وضع خدمات ما نارس است و این عمق دیوانسالاری ، معضل و مانع شده است. لاریجانی با بیان اینکه در میان ۲۰ کشور منطقه از لحاظ زمان برای سرمایه گذاری کشور پانزدهم هستیم و در دنیا در میان ۱۳۸ کشور رتبه هشتاد و هفتم را داریم، گفت: این نشانگر مشکل است و همین امور دیوان سالاری مانع سرمایه گذاری است.

وی افزود: به لحاظ شفافیت سرمایه گذاری در میان ۲۰ کشور منطقه رتبه ۱۸ و در میان ۱۳۸ کشور دنیا رتبه ۱۳۶ را داریم که نشانگر ضعف جدی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: نرخ بیکاری ما در منطقه نهم و در میان ۱۰۵ کشور دنیا ۹۰ است و رشد واقعی ناخالص داخلی ما در میان ۲۴ کشور منطقه دهم و در میان ۱۹۱ کشور جهان هشتاد و چهارم است.

لاریجانی افزود: در جذب استعداد در میان ۲۰ کشور منطقه رتبه نوزدهم و در ۱۳۸ کشور جهان رتبه ۱۲۶ را داریم.

وی با بیان اینکه ضریب تحقق اهداف برنامه های ما زیاد نیست ، گفت : اینها همه نشان می دهد که کارآمدی ما ضعیف است.

رئیس مجلس با بیان اینکه در بودجه ای که امسال تصویب شد ۹۰ درصد آن بودجه جاری است، افزود: پول نفت هزینه بودجه جاری می شود.

لاریجانی با بیان اینکه سیستم های دیوانی و اداری نباید جایگزین مردم شوند، گفت: در برخی اوقات در نظام آموزشی ما این سیستم است که به جای فرد تصمیم می گیرد ولی باید زمینه ای فراهم شود که افراد بتوانند از استعدادهای خود استفاده کنند.

وی با اشاره به بالا رفتن قیمت نفت در قبل از انقلاب افزود: به خاطر پول نفت، پز داده شد و سیستم دیوان سالاری گسترده شد اما بعد از انقلاب گرایش های گسترش نقش دولت به وجود آمد که همه چیز باید دولتی شود و این باعث انباشت نیرو در سیستم اداری شد و تغییر هم نکرد.

رئیس مجلس گفت: باید به موازات نظام بودجه ریزی عملیاتی اشکالات سیستم حکمرانی را نیز حل و فصل کنیم.

لاریجانی افزود: بدون اصلاح برخی نظامات نمی توانیم توسعه موفق داشته باشیم و به جهش ۸ درصدی رشد اقتصادی در برنامه ششم برسیم.

وی ابراز امیدواری کرد: دولت جدید تازه نفس وارد این مباحث شود و وزرا با شجاعت به سمت حل این مشکل و نه درد و دل، بروند.

رئیس مجلس گفت: رجال ملی کشور کسانی هستند که مشکلات را می بینند و سعی دارند آنها را حل و فصل کنند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0