منو

بانک مرکزی اهتمام ویژه برای رفع مشکل موسسات بانکی را دارد

سخنگوی دستگاه قضا گفت:بانک مرکزی و مسئولان اجرایی کشور و بخش نظارت اهتمام ویژه و تلاش وافری دارند برای اینکه مشکلات موسسات و شرکت های تعاونی اعتبار را رفع کرده و آنها را ساماندهی کنند. به گزارش ایرنا،‌ محسنی اژه ای روز یکشنبه در صد و چهاردهمین نشست خبری افزود: مسئولان بانک مرکزی تلاش وافری در ساماندهی شرکت های تعاونی اعتباری دارند و می خواهند موسسات بی مجوز را مجوز دار و برای انحلال برخی موسسات اقدام کنند که این کار بسیار خوبی است. وی افزود: تلاش بانک مرکزی برای احقاق حقوق مردم خوب است و قوه قضاییه هم به او کمک می کند و از بانک مرکزی می خواهم در تسریع حقوق مردم قدم بردارند. معاون اول قوه قضاییه با اشاره به انتشار برخی اخبار نادرست، گفت: روز گذشته با فرد دیگری مصاحبه شده و در زیرنویس صدا و سیما اسم من آمد که من گفتم حرفی راجع به موسسه کاسپین نزدم؛ صدا و سیما آن را اصلاح کرد اما امروز روزنامه ها این خبر را به نقل از من کار کردند. وی افزود: در خبر دیگری کشفیات حاصل از کارچاق کن ها را ١۵ هزار میلیارد تومان آمده که این نادرست است. وی عدد صحیح آن را ١۵ میلیارد تومان عنوان کرد و ادامه داد: تعداد شکایت ها علیه قضات هم درست نبوده است.

**موضع قوه قضاییه برای اجرای منشور حقوق شهروندی

محسنی اژه ای درباره منشور حقوق شهروندی گفت: قوه قضاییه از هر طرح و برنامه ای که در جهت حفظ حقوق همه شهروندان باشد، استقبال می کند از تین رو در زمان آیت الله شاهرودی بخشنامه کرد و بعد قانونی تصویب شد که این قانون تا الان اجرا می شود.

وی افزود: ستاد حقوق بشر هم وجود دارد که مصوبه شورای امنیت ملی را پشت سر دارد و آنچه رییس قوه قضاییه یادآور شد ایجاد یک مرکز موازی است.

وی افزود: قوه قضاییه از آنچه مربوط به حقوق همه شهروندان است، استقبال و از آن حمایت می کند.

**رسیدگی به شکایات مربوط به سند ٢٠٣٠ در دیوان عدالت

سخنگوی قوه قضاییه درباره شکایت از قرارداد نفتی به قوه قضاییه گفت : اطلاعی در این زمینه ندارم اما درباره ٢٠٣٠ بحث دیگری است که ربطی به قرارداد نفتی ندارد افرادی شکایت کردند و در دیوان عدالت اداری در حال بررسی است و هنوز به رای نرسیده است.

روال دیوان عدالت این است که در آغاز موضوع شکایت را به اطلاع نهاد مربوطه می رساند و پاسخ دریافت می کند و در صورت لزوم از طرفین دعوت و حرف های دو طرف شنیده می شود و سپس موضوع به کمیسیون تخصصی و بعد از آن به هیات عمومی دیوان برای رسیدگی می رود.

**کمیسیون حمایت از سرمایه گذاران

محسنی اژه ای در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره فعالیت و اقدامات کمیسیون حمایت از سرمایه گذار، گفت: قوه قضاییه اقدامات جانبی که برای صاحب پرونده و صاحب سرمایه کمک کار باشد، انجام می دهد.

معاون اول قوه قضاییه اقدام دیگر را از باب پیشگیری دانست و ادامه داد: اگر معاونت پیشگیری قوه قضاییه با کمک دستگاه های مختلف، احساس کند اقداماتی سلبی و ایجابی برای حمایت از سرمایه گذاری باید انجام شود این اقدام را اجرایی می کنند اما پرونده ای در این خصوص تشکیل نمی شود.

وی مورد سوم را اقدام دستگاهی دانست که هنوز به جرمی منتهی نشده اما گزارشاتی می رسد، افزود: در این صورت سرمایه گذار را صدا می زنند و إشکالات را به او تذکر می دهند که البته این موارد ثبت می شود اما ثبت کیفری نیست.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *