منو

با راه اندازی سامانه انتشار آزاد اطلاعات، رانت اطلاعات از بین می رود

وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات ، امروز شنبه در حاشیه مراسم رونمایی از سامانه انتشارآزاد اطلاعات؛ گفت: با راه اندازی این سامانه ، رانت اطلاعات از بین می رود و با ایجاد شفافیت ،جلوی تبعیض و فساد ناشی از ویژه خواری اطلاعاتی گرفته می شود .
به گزارش ایرنا، محمود واعظی در محل سالن سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و در جمع خبرنگاران افزود:کسانی که تا دیروز به اطلاعات دسترسی داشتند و به عنوان رانت از آن استفاده می کردند، با راه اندازی این سامانه ، دستشان از این اطلاعات ویژه کوتاه می شود .وی افزود: امروزدیگر این اطلاعات متعلق به همه مردم ایران است و دولت امانت داراین اطلاعات است.
واعظی در باره انتشار اطلاعات نیز افزود: نباید اطلاعاتی که به دلیل مسائل ومنافع ملی و امنیت ملی برای همگان منتشر نمی شود در اختیار افرادی خاص باشدو یا اگر قرار است ، انتشار اطلاعات آزاد شود، باید برای همگان آزاد شود. وی افزود: راه اندازی سامانه انتشار آزاد اطلاعات ، کار بزرگی است و جلوی تبعیض و فساد را خواهد گرفت .
وزیرارتباطات در باره امکان ارایه اطلاعات اشتباه نیز بیان داشت:وقتی که سامانه رسمی است و وزارت ارشاد متولی آن است و درخواست کننده مشخص است و دستگاهی هم که اطلاعات می گذارد مشخص است دیگر شما نمی توانید اطلاعات غیر شفاف بگذارید .واعظی رونمایی از این سامانه را آرزویی همگانی دانست و گفت: این سامانه گام جدی به سوی دموکراسی است.
عضو شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه هم دولت در این سامانه باید به وظیفه خود آشنا باشد و هم مردم به وظیفه خود آشنا باشند خاطرنشان ساخت: اگر این فرهنگ سازی در دستگاه ها و مردم انجام شود مبارک است و هرچه ازاطلاعات آن به خوبی استفاده شود هم مردم راضی خواهند بود و هم دستگاه ها اطلاعات بیشتری خواهند گذاشت.
واعظی با تاکید براینکه این کار جدید و نویی است و در وزارتخانه های مختلف معاونت های مختلف برای پاسخگویی وجود دارد از تلاش برای ایجاد سازوکار صحیحی در نحوه پاسخگویی دستگاه ها در کمترین زمان ممکن خبرداد.
وی افزود: البته با توجه به تازه کار بودن این سامانه به مرور کم و کاستی های آن برطرف خواهد شد تا میزان رضایت مردمی افزایش یابد. واعظی ، به اتصال ۳۷ دستگاه به این سامانه اشاره کرد و به رسانه ها توصیه کرد: در مورد چرایی متصل نشدن سایر دستگاه ها به این سامانه ، خبر و گزارش تولید کنند .

** کمیسیون ناظر بر عملکرد دستگاه ها
وزیر ارتباطات از وجود کمیسیون ویژه ای برای رسیدگی به شکایت های مردمی از دستگاه ها اشاره کرد و گفـت : این کمیسیون مسئول رسیدگی به شکایت های مردمی در مورد عدم انتشار اطلاعات در سامانه انتشار آزاد اطلاعات است .
واعظی رونمایی از سامانه انتشار ودسترسی آزاد به اطلاعات را گام دومی دانست که امروز بر روی شبکه ملی اطلاعات انجام شده است و آن را در راستای پاسخگویی به دغدغه ای که مقام معظم رهبری دانست .عضو هیات دولت به رونمایی اخیر از شبکه علمی کشور بر روی بستر شبکه ملی اطلاعات اشاره کرد و خاطرنشان ساخت:رونمایی این سامانه نیز کار بزرگی بود که بر بستر شبکه ملی اطلاعات انجام شد.
واعظی با بیان اینکه نگاه ما به این سامانه و کارکردآن یک نگاه ملی است ادامه داد: فکر می کنیم خود این باعث می شود رابطه بین مردم و حاکمیت تنظیم شده و شفافیت بالا رود.
به گزارش ایرنا، سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات در دوم خرداد ماه امسال به صورت آزمایشی آغاز به کار کرد.
براساس ماده یک آیین‌نامه‌ی اجرایی ماده (۸) قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات هر شخص حقیقی یا حقوقی ایرانی می‌تواند درخواست خود برای دسترسی به اطلاعات را به صورت برخط از طریق درگاه الکترونیک حقیقی با ثبت‌نام در سامانه به آدرس foia.iran.gov.ir و ایجاد حساب کاربری، پیشخوان دولت الکترونیک، پست یا مراجعه‌ی حضوری به واحد اطلاع‌رسانی مؤسسه‌ی درخواست‌شونده، تسلیم کند.
کاربر درخواست خود را از طریق فرم مربوطه که به تصویب کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات رسیده است، تکمیل و ارسال می‌کند. دستگاه‌ها ۱۰ روز مهلت دارند اطلاعات مورد نظر شهروندان را بدهند و در صورتی که این زمان به تأخیر بیفتد، شهروندان در همین سامانه، شکایت خود را ثبت می‌کنند تا از طریق کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات پیگیری شود. مطابق آیین‌نامه اجرایی این قانون تمامی پاسخ‌های دستگاه‌ها به شهروندان، همزمان در سایت نیز منتشر خواهد شد مگر این که حاوی اطلاعات شخصی باشد.
آمار رسمی، آیین‌نامه‌ها و ضوابط، اطلاعات قراردادها، آیین‌نامه‌های مشارکت اشخاص در اجرای اختیارات سازمان، ساز و کارهای شکایت شهروندان از تصمیمات و اقدامات، اهداف، وظایف، سیاست‌ها و خط مشی و ساختار، اختیارات و وظایف ماموران ارشد دستگاه، اسناد و مکاتبات اداری، روش‌ها و مراحل ارائه‌ی خدمات سیستم به جامعه، انواع اطلاعات نگهداری شده و آیین نامه دسترسی به آنها از جمله مواردی است که مردم می‌توانند برای دسترسی آنها درخواست خود را ثبت کنند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0