منو

نگاه سودبرانه دلیل ناامنی معادن

مسئول کانون شورای کار استان کرمان معتقد است تا زمانی که کارفرمایان بخش معدن معتقد باشند که سود‌دهی بر رعایت اصول ایمنی تقدم دارد، مشکلات کارگران معدنچی حل نشده باقی‌خواهد ماند.

علی اکبر رواقی که مسئولیت نهاد صنفی کارگران استان کرمان را برعهده دارد ، در گفت‌وگو با ایلنا می‌گوید: یکی از عمده مشکل کارگران بخش معدن ذغال سنگ، نگاه کارفرمایانی است که به واسطه سرمایه گذاری در معادن، مالکیت و مدیریت این بخش از اقتصاد را برعهده دارند. وی در توضیح مقصود خود گفت: این کارفرمایان می‌گویند که به دلیل عدم سوددهی معادن نمی‌توانیم از عهده همه هزینه‌های مربوط به کارگران برآییم و برای همین است که در جای جای کشور کارگران معادن با مشکل اخراج، پرداخت نشدن مزد و ایمنی مواجه هستند..

عضو هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور افزود: این وضعیت درحالی است که کارگران معادن از جمله معادن کرمان باید در شرایطی کار کنند تجهیزات ایمنی آنها مدام در حال به روز رسانی باشد اما واقعیت این است که وضعیت کنونی کارگران معدنچی با این استانداردهای جهانی فاصله زیادی دارد.

رواقی گفت: اگرچه در چند سال اخیر تلاش‌‌هایی در قالب برگزاری دوره‌های آموزشی یا المپیادهای مهارتی گام‌هایی برای ارتقاء ایمنی برداشته شده است ولی هنوز مشکلات مربوط به بحث ایمنی کار در این حوزه برطرف نشده است.

این فعال کارگری در رد این دیدگاه کارفرمایی که سودبری را بر رعایت اصول ایمنی مقدم می‌داند، گفت: تا هنگامی که ایمنی معادن همگام با استانداردهای جهانی نباشد این معادن به سوددهی نخواهد رسید.

وی افزود: از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت دوازدهم انتظار می‌رود تا همانطور که در چهار سال گذشته برای توسعه بیمه‌های فراگیر درمانی در جامعه وقت و انرژی گذاشت اکنون نیز نسبت به تجهیز محیط‌های شغلی کارگران در سراسر کشور، خصوصا کارگران بخش معدن اقدام کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0