منو

bank

دبیر کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی با اشاره بر عدم تعادل میان هزینه و درآمد درخدمات‌دهی بانک‌ها گفت:‌ متاسفانه بانک‌ها از جیب سهامداران خود به مشتری‌هایشان خدمات می‌دهند و میان درآمدها و هزینه‌ها تناسبی وجود ندارد و اینگونه است که بانک‌ها ورشکسته می‌شوند.

محمدرضا جمشیدی با تاکید بر اینکه تفاوت نرخ سود بانکی و نرخ تسهیلات برای بانک‌ها زیان‌آور است، عنوان کرد: درآمد بانک‌ها اکنون از تفاوت ۳ درصدی نرخ سود و تسهیلات و نرخ کارمزد خدمات است اما با توجه به ناچیز بودن تفاوت این نرخ‌ها و رایگان بودن نرخ اکثر خدمات، بانک‌ها با زیان‌دهی مواجه هستند.

وی ادامه داد: بانک‌ها این تفاوت نرخ سود و تسهیلات را قبول ندارند. این در حالی است که در برنامه ششم توسعه تکلیف شده تا این فاصله در هر سال از برنامه به میزان ۱۰درصد هم کاهش یابد و این امر مورد موافقت نمایندگان مجلس نیز قرار گرفته است.

جمشیدی اظهار کرد: در صورت اجرای این بند آیا برای بانک‌ها درآمد دیگری ایجاد خواهد شد؟ آیا بودجه‌ای در نظر گرفته می‌شود و یا سوبسیدی برای جبران نرخ تسهیلات به بانک‌ها اختصاص می‌یابد؟

دبیر کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی بیان کرد: بانک‌ها موافق کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی هستند اما شرایط فعلی را برای تحقق این امر مهیا نمی‌دانند؛ از طرفی تفاوت نرخ سود و تسهیلات را قبول ندارند. ضمن اینکه بن‌بست‌هایی در مسیر بانک مرکزی برای تصمیم‌گیری درباره کاهش نرخ سود وجود دارد.

وی تاکید کرد: این تصمیم عملیاتی نیست. اگر از طرفی نرخ سود را کاهش دهند و از سوی دیگر تفاوت نرخ سود و تسهیلات کاهش یابد، در مقابل بانک‌ها هم تسهیلاتی را ارایه نخواهند داد.

جمشیدی گفت: بانک مرکزی نرخی را برای خدمات نوین بانک‌ها مانند کارت به کارت‌های اینترنتی، پرداخت‌های اعتباری، پیامک‌های برداشت از حساب و… ابلاغ نکرده و به همین جهت برخی بانک‌ها خود کارمزدهایی را تعیین کرده‌اند اما هزینه‌های دریافتی بانک‌ها به عنوان درآمدها آنها محسوب نمی‌شود چرا که به طور مثال بانک برای پیامک صورت وضعیت حساب به شرکت مخابرات هزینه پرداخت می‌کند اما نرخ کارمزدی برای این منظور از سوی بانک مرکزی تعیین نشده است.

وی تصریح کرد: در چنین شرایطی برخی بانک‌ها نرخ کارمزدهایی را برای شعب خود تعیین می‌کنند اما این نرخ به میزان هزینه انجام شده است و از این جهت درآمدی برای بانک به همراه ندارد.

دبیر کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی با بیان اینکه البته بانک مرکزی برای خدمات ریالی نرخ کارمزدها را تعیین کرده است، افزود: این نرخ‌ها در سال ۸۸ ابلاغ شده در حالی که نرخ تورم و میزان بها در بخش هزینه‌کردها هر سال بالا رفته است اما نرخ‌های خدمات همچنان بر اساس ابلاغیه ۸ سال پیش محاسبه می‌شود.

جمشیدی تاکید کرد: جدیدا بانک مرکزی در بخشنامه‌ای اعلام کرده که بانک‌ها باید تا زمان ابلاغ بخشنامه جدید درباره نرخ کارمزدهای خدمات، نرخ‌ها را همانند گذشته محاسبه کنند. اگر قرار باشد تا بانک‌ها از نرخ کارمزدها درآمدی نداشته باشند و از طرفی فاصله نرخ سود و تسهیلات هم کاهش یابد یقینا به سمت ورشکستگی می‌روند. در غیر این صورت چطور می‌شود یک بانک به راحتی با مرحله ورشکستگی برسد؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0