منو

محرومیت از تحصیل بیش از ۸ هزار کودک بدلیل فقر

سرپرست‌های ۸ هزار و ۱۵ کودک اعلام کرده‌اند که به دلیل فقر نمی‌توانند کودک خود را به مدرسه بفرستند؛ از همین رو کارگروهی با حضور نماینده آموزش و پرورش و سازمان‌های مردم‌نهاد تشکیل خواهد شد تا راهکارهای مناسب برای حل این مسئله تدوین شود. به گزارش ایلنا، وزارت کار و رفاه اجتماعی در آخرین آماری که از وضعیت کودکان بازمانده از تحصیل منتشر کرده است به وضعیت ۲۳ هزار و ۹۸۶ کودک که خارج از مدرسه هستند؛ اشاره کرده است که در سامانه دریافت یارانه نام آنها ثبت نشده؛ اما براساس اطلاعات ثبت احوال زنده هستند.
طبق این آمار که در راستای تحقیقات برای شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل منتشر شده است و توسط معاونت رفاه اجتماعی در سال گذشته کلید خورده است؛ با سرپرست ۲۱ هزار و ۲۳۹ کودک تماس تلفنی گرفته شده که تلفن آنها مسدود است. از همین رو مصوب شده است که وزارت ارتباطات شماره تماس آنها را در اختیار وزارت رفاه قرار دهد تا جمع‌آوری اطلاعات دقیق‌تری از آنها ممکن شود. همچنین سرپرست‌های ۸ هزار و ۱۵ کودک در تماس تلفنی اعلام کرده‌اند که به دلیل فقر نمی‌توانند کودک خود را به مدرسه بفرستند؛ بنابراین کارگروهی با حضور نماینده آموزش و پرورش و سازمان‌های مردم‌نهاد تشکیل خواهد شد تا راهکارهای مناسب برای این مسئله تدوین شود.
همچنین براساس آمار؛ ۵۵ هزار و ۶۵ کودک خارج از مدرسه تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند، ۳۶ هزار و ۱۶ کودک تحت پوشش بهزیستی، ۲۵ هزار و ۳۳۲ کودک تحت پوشش کمیته امداد و ۸ هزار و ۲۷۷ کودک تحت پوشش هر دو نهاد هستند و براساس مصوبه‌ای که در چهارمین جلسه شورای ساماندهی این کودکان به تصویب رسیده، قرار است نمایندگان این نهادها وضعیت کودکان را تا پایان مردادماه تعیین و گزارش کنند.
گفتنی است که قرار است کارگروهی با حضور نماینده آموزش و پرورش و سازمان‌های مردم‌نهاد تشکیل شود تا راهکارهای مناسب تدوین شود. در آمار دیگری سرپرست ۷ هزار و ۲۱۷ کودک اعلام کردند که کودکشان به دلیل معلولیت به مدرسه نمی‌رود که بر این اساس مصوب شده سازمان بهزیستی وضعیت‌شان را بررسی کرده و در صورت اثبات معلولیت، آنها را حمایت کند.
بر اساس این گزارش؛ ۳ هزار و ۵۵۴ کودک خارج از کشور زندگی می‌کنند. در این میان ۱۸۱۴ کودک نیز فوت شده‌اند. همچنین سرپرست ۱۵۵۲ کودک خارج از مدرسه نیز گفته است به علت دوری از مدرسه نمی‌توانند فرزندان خود را به مدرسه بفرستند. همچنین ۱۴۸۷ کودک به دلایل فرهنگی و عدم تمایل سرپرست به مدرسه نمی‌روند. قرار است برای ۷۶۲ کودکی که سرپرست آنها تماس تلفنی را قطع و حاضر به همکاری نشده، وزارت رفاه یارانه‌های نقدی و دفترچه بیمه را مسدود کند و اطلاعات آنها را به شورای انسداد مبادی بی‌سوادی بدهد تا نسبت به برخورد قانونی یا ترویجی به بازگشت کودکان اقدام شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0