منو

 تعاونی‌های اعتباری با مجوز وزارت تعاون دولت قبل شکل‌ گرفتند

مدیرعامل اسبق بانک صادرات گفت: هر مؤسسه پولی‌ و بانکی باید از بانک مرکزی مجوز دریافت کند اما در دولت قبل وزارت تعاون به این تعاونی‌های اعتباری مجوز داد، در نتیجه این وزارتخانه باید کار نظارت و کنترل را هم انجام می‌داد.
بهاء‌الدین هاشمی حسینی، در گفت‌وگو با ایلنا در خصوص تعیین تکلیف مؤسسات و تعاونی‌های اعتباری غیرمجاز اظهار داشت: اشتباه بزرگ از سال‌ها پیش آغاز شد و با مصوبه مجلس‌، تعاونی‌های‌ اعتباری شکل‌ گرفتند به عنوان مثال تعاونی‌ اعتباری صیفی‌کاران، تعاونی‌ اعتباری کش‌بافان، تعاونی اعتباری تراش‌کاران و غیره تشکیل شدند.
وی افزود: هر مؤسسه پولی‌ و بانکی باید از بانک مرکزی مجوز دریافت کند اما در دولت قبل وزارت تعاون به این تعاونی‌های اعتباری مجوز داد، در نتیجه این وزارتخانه باید کار نظارت و کنترل را هم انجام می‌داد.
این کارشناس بانکی تصریح کرد: اما این‌ تعاونی‌ها خود اقدام به جمع آوری سپرده و پرداخت وام کردند. بانک مرکزی در ایجاد این مؤسسات و تعاونی‌ها هیچ دخالتی نداشت، تنها قصور بانک مرکزی در خصوص این تعاونی‌ها عدم هشدار در زمان شکل‌گیری آنها بود، هم اکنون نیز بانک مرکزی برای تسویه این تعاونی‌ها و مؤسسات پولی ندارد که بپردازد.
هاشمی‌ حسینی خاطر نشان کرد: کار بانک مرکزی تنها مدیریت است اما در خصوص مؤسساتی که‌ اعلام ورشکستگی کرده‌اند می‌تواند آنها را به واحد دیگری منتقل کند و دارایی‌های آنها را بفروشد و به پول تبدیل کند.
وی گفت: این اتفاقات در ایران بی‌سابقه بوده و بانک مرکزی برای این که یک بحران اقتصادی به بحرانی اجتماعی تبدیل نشود اقدام به پیگیری این مشکلات کرده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0