منو

 تعاونی‌های اعتباری با مجوز وزارت تعاون دولت قبل شکل‌ گرفتند

مدیرعامل اسبق بانک صادرات گفت: هر مؤسسه پولی‌ و بانکی باید از بانک مرکزی مجوز دریافت کند اما در دولت قبل وزارت تعاون به این تعاونی‌های اعتباری مجوز داد، در نتیجه این وزارتخانه باید کار نظارت و کنترل را هم انجام می‌داد.
بهاء‌الدین هاشمی حسینی، در گفت‌وگو با ایلنا در خصوص تعیین تکلیف مؤسسات و تعاونی‌های اعتباری غیرمجاز اظهار داشت: اشتباه بزرگ از سال‌ها پیش آغاز شد و با مصوبه مجلس‌، تعاونی‌های‌ اعتباری شکل‌ گرفتند به عنوان مثال تعاونی‌ اعتباری صیفی‌کاران، تعاونی‌ اعتباری کش‌بافان، تعاونی اعتباری تراش‌کاران و غیره تشکیل شدند.
وی افزود: هر مؤسسه پولی‌ و بانکی باید از بانک مرکزی مجوز دریافت کند اما در دولت قبل وزارت تعاون به این تعاونی‌های اعتباری مجوز داد، در نتیجه این وزارتخانه باید کار نظارت و کنترل را هم انجام می‌داد.
این کارشناس بانکی تصریح کرد: اما این‌ تعاونی‌ها خود اقدام به جمع آوری سپرده و پرداخت وام کردند. بانک مرکزی در ایجاد این مؤسسات و تعاونی‌ها هیچ دخالتی نداشت، تنها قصور بانک مرکزی در خصوص این تعاونی‌ها عدم هشدار در زمان شکل‌گیری آنها بود، هم اکنون نیز بانک مرکزی برای تسویه این تعاونی‌ها و مؤسسات پولی ندارد که بپردازد.
هاشمی‌ حسینی خاطر نشان کرد: کار بانک مرکزی تنها مدیریت است اما در خصوص مؤسساتی که‌ اعلام ورشکستگی کرده‌اند می‌تواند آنها را به واحد دیگری منتقل کند و دارایی‌های آنها را بفروشد و به پول تبدیل کند.
وی گفت: این اتفاقات در ایران بی‌سابقه بوده و بانک مرکزی برای این که یک بحران اقتصادی به بحرانی اجتماعی تبدیل نشود اقدام به پیگیری این مشکلات کرده است.

image_print

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *