منو

 

نفت

روابط عمومی دیده بان شفافیت و عدالت؛ هفته گذشته احمد توکلی با ارسال نامه‌ای به وزیر نفت نسبت به روند توسعه میادین نفتی و گازی کشور و ارائه یک مدل واحد برای توسعه تمام میادین مشترک و غیرمشترک،انتقاد و به معلق شدن مذاکرات و اقدامات انجام‌شده در  خصوص توسعه این میادین با کشورهای عراق و عربستان انتقاد نمود.

توکلی در توضیح ایرادات وارده در روند توسعه میادین نفتی، عدم توجه به  دسته‌بندی میادین و اولویت‌دهی به میادین مشترک و همچنین عدم توجه به الگوهای کاربردی در توسعه میادین مشترک همچون روش توسعه یکپارچه را مورد نقد قرارداد و اضافه نمود:متأسفانه مذاکرات و اقدامات مثبت انجام شده در این خصوص با کشور عراق و عربستان نیز معلق گردیده است که در نهایت منجر به بروز خسارت‌های هنگفتی برای کشور شده است. نمونه‌ای از این خسارت‌ها را می‌توان در توسعه ضعیف بخش ایرانی میدان آذر (بدره) مشترک با کشور عراق مشاهده کرد.” توکلی در بخش دیگری از نامه خود  به فرصت پیش روی ایران نسبت به روابط با قطر اشاره کرد و تأکید نمود:”در این شرایط حساس با توجه به نزدیکی تولید دو کشور در بخش گازی و درخواست طرف قطری به آغاز مذاکرات و همچنین تحولات سیاسی روزهای اخیر، اگر وزارت نفت با درایت و تدبیر عمل نموده و از حداکثر توان دیپلماسی کشور و حداکثر توان فنی خود استفاده نماید، می‌تواند به توافقات ارزشمندی که حافظ منافع ملی کشور است، برسد.

صبح امروز احمد رجبی مدیر امور فنی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران به از سرگیری مذاکرات مشترک با عراق برای ارائه مدل توسعه واحد برای مخازن مشترک خبر داد.

رجبی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه بحث یکپارچه شدن (Unitization) مخازن مشترک هم اکنون در دنیا مطرح است، افزود: این یک واحد شدن به این معناست که کشورهایی که دارای مخزن های مشترک هستند تمامی اطلاعات مخزنی خود را از جمله لرزه نگاری، تولید، حفاری چاه ها و … با هم به اشتراک بگذارند و با ارائه یک مدل واحد توسعه ای، همگام با هم و براساس میزان سهم، عملیات توسعه و برداشت از مخزن را انجام دهند.
وی افزود: هم اکنون کشورهایی که در دریای شمال مخزن مشترک دارند نیز از همین شیوه (Unitization) برای توسعه و برداشت از میدان های مشترک استفاده می کنند که نفت مرکزی نیز تمایل دارد تا از این روش برای توسعه میدان های مشترک با عراق استفاده کند.
رجبی با اشاره به مذاکرات سازنده نفت مرکزی با کشور عراق برای همکاری مشترک در بحث تولید در گذشته گفت: مذاکرات در حالی که داشت به نتایج مثبتی ختم می شد به دلیل نا امنی و تغییرات در دولت عراق متوقف شد.
وی افزود: شرکت نفت مناطق مرکزی هم اکنون آمادگی دارد که مذاکرات را از سر بگیرد که با هماهنگی وزارت امور خارجه و وزارت نفت در آینده ای نزدیک مذاکرات انجام می شود.
رجبی در مورد میزان کنونی تولیدات نفت و گاز شرکت نفت مناطق مرکزی گفت: این شرکت هم اکنون روزانه ۲۰۸ هزار بشکه نفت تولید می کند، ضمن اینکه ظرفیت تولید گاز آن ۲۸۰ میلیون متر مکعب است البته در شرایط حاضر و به دلیل گرما، تولید کاهش یافته تا تعمیرات اساسی انجام شود.
رجبی تولید از میدان های مشترک و تامین گاز کشور در بخش خشکی را دو وظیفه مهم شرکت نفت مرکزی اعلام کرد و گفت: این شرکت در طی سه سال گذشته در بخش توسعه و تولید از میدان های مشترک موفق به افزایش ۳۰ درصدی تولید نفت شده است.
وی افزود: میدان های آبان، پایدار غرب و شرق، نفت شهر و دهلران از جمله میدان های مشترک نفت مرکزی با کشور عراق است که از نظر موقعیتی در بالای میدان های غرب کارون و در پهنه استان های ایلام و کرمانشاه واقع شده است که با هدف تولید حداکثری در اولویت نفت مرکزی است.
رجبی ادامه داد: فعالیت های توسعه ای بر روی میدان های مستقل از جمله دانان، دالپری، سروستان، سعادت آباد و سرکان ماله کوه نیز در جریان است. در میدان مشترک گازی گنبدلی با ترکمستان نیز فعالیت های لازم به منظور برداشت گاز در حال انجام است.
به گزارش NIOC، شرکت بهره برداری نفت مناطق مرکزی ایران به گستردگی جغرافیایی در ۱۱ استان کشور یکی از زیرمجموعه های اصلی شرکت ملی نفت ایران است که مسئولیت استخراج، پالایش و انتقال نفت و گاز و همچنین میعانات گازی را بر عهده دارد. این شرکت که چهارمین تولید کننده نفت در کشور است در حوزه گاز نیز با تولید روزانه نزدیک به ۳۰۰ میلیون متر مکعب رتبه دوم را دارد.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0