منو

اصلاح ساختار اقتصادی کشور با پاسخ منفی به افزایش یارانه ها

هدفمندسازی یارانه‌ها از مهمترین بخش های طرح تحول اقتصادی است که سبب تغییر فرایند پرداخت یارانه‌ ها شد. در این طرح با حذف تدریجی یارانه ‌ها از مواد سوختی، خوراکی، آب، برق و دیگر اقلام در ایران نوع پرداختی ها تغییر کرد که بخشی از این یارانه‌های حذف شده به صورت نقدی به مردم پرداخت و دیگر درآمد آن صرف کارهای عمرانی و فرهنگی می شود.

به گزارش ایرنا، در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری برخی از نامزدها وعده افزایش یارانه را به مردم دادند که از نظر کارشناسان اقتصادی و مسوولان؛ تحقق این وعده ها امکان پذیر نبود.

سرانجام مردم با انتخاب حسن روحانی به عنوان رییس جمهوری دوازدهم نشان دادند که نسبت به رویدادهای اقتصادی و پیامدهای سیاست ها درست و نادرست در این حوزه آگاه هستند و در این میان با انتخاب خود در انتخابات ۹۶ نشان دادند که نسبت به افزایش یارانه ها و تورم دوباره رویکرد مثبتی ندارند.

اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری در این زمینه در هشتم خرداد ۱۳۹۶ خورشیدی در نشست و گردهمایی سراسری استانداران کشور با اشاره به دستاورد دولت تدبیر در بازگرداندن ثبات به کشور و قابل پیش بینی بودن اقتصاد برای فعالان اقتصادی گفت: «در انتخابات اخیر مشخص شد که مردم نسبت به آینده کشور حساس و نگران شده اند و یکی از دلایلی که به برخی وعده ها و شعارها نه گفتند این بوده که نگران بودند که آینده ی سیاسی و اقتصادی کشور چگونه خواهد شد. این موضوع نیز بسیار مهم است که با وجود آنکه همه می دانیم مردم ایران از نظر اقتصادی و معیشت در سختی بودند اما به شعارها و وعده هایی که تحت عنوان افزایش یارانه سر داده می شد نه گفتند و این اتفاقی تاریخی است که نباید به سادگی از کنار آن بگذریم».

در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶، مردم به وعده ها و شعارهای نامزدها درباره افزایش یارانه ها نه گفتند، این مهم سبب شد تا پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا به گفت وگو با «ایرج ندیمی» مشاور عالی سازمان برنامه و بودجه و «مهدی تقوی» استاد اقتصاد در دانشگاه علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی بپردازد.

علت پاسخ منفی مردم به وعده افزایش یارانه ها

ندیمی در ارتباط با رویکرد مردم و شعار افزایش یارانه ها، گفت: نتیجه انتخابات نشان داد، مردم بر عملی نشدن این وعده ها اذعان داشتند و بر این مهم آگاه بودند که برای افزایش یارانه باید قیمت حامل ها