منو

 با ابَرچالش بیکاری مواجهیم

معاون اول رئیس جمهور ضمن تاکید بر اهمیت رعایت ضرورت‌های زیست محیطی در توسعه تاکید کرد: کشور با ابرچالش بیکاری روبه‌رو است و نمی‌توان از مسائل مرتبط با اشتغال غفلت کرد.

به گزارش مهر، جهانگیری در مراسم اعطای دوازدهمین دوره جایزه ملی محیط زیست گفت: گرم شدن زمین، زوال تنوع زیستی و انقراض گونه‌ها، آلودگی هوا، آب، خاک، زوال جنگ‌ها و مراتع، خشکی تالاب‌ها و دریاچه‌ها، طوفان و گرد و غبار و آلودگی سواحل تهدیدهایی است که برای همه ساکنان زمین مطرح است.

اسحاق جهانگیری افزود: مقابله با همه این تهدیدها فرازمانی و فرامکانی است و همه دولت‌ها و مردم در همه نقاط جهان باید نسبت به سرنوشت بشر حساس باشند.

وی ادامه داد: مکرر می‌شنویم که سازمان‌های بین‌المللی گام‌هایی را در این زمینه برمی‌دارند که نمونه آخرش توافق پاریس بود اما کشوری که بیش از همه در انتشار گازهای گلخانه‌ای نقش داشته یعنی آمریکا در یک برتری‌جویی نسبت به توافق ابراز تردید کرده و آقای ترامپ گفته ترجیح من مردم آمریکاست و نه مردم جهان. در حالی که گازهایی که آمریکا در چند دهه تولید کرده مردم جهان را تهدید می‌کند و آمریکا باید به وظایف قانونی اش عمل کند.

معاون اول رئیس جمهور تأکید کرد: بدیهی است بازگشت تعادل به زیست‌بوم جهان مستلزم تلاش و کار جدی همه بخش‌های مختلف و کشورهای مختلف است. جامعه جهانی نمی‌تواند ناعدالتی در بخش محیط زیستی ببیند، فرار از مسئولیت جمعی ببیند و نسبت به مخاطرات بی اعتنا باشد.

جهانگیری افزود: مسئله محیط زیست یک مسئله تزیینی نیست و همه مسائل ما را تحت تأثیر قرار داده و ایران هم از این نظر مستثنی نیست، ده‌ها مسئله کشور ریشه در محیط زیست دارد و چالش‌های محیط زیستی از حادترین مسائلی است که پیش روی هر ایرانی وجود دارد. با همت شخصیت‌ها، افراد و خصوصاً سازمان‌های مردم نهاد، مردم ایران حساسیت بالایی نشان دادند و در همین انتخابات اخیر یکی از موضوعاتی که مسئله اصلی مردم شد مسائل محیط زیستی بود و مردم نگران آینده خودشان و سرزمین شان هستند.

وی تأکید کرد: ملت ایران با بزرگواری نسبت به این مسئله حساسیت نشان داد، شعار «ما که هوا نداریم، هواتو داریم» اوج شعور یک ملت را در همین چند کلمه نشان می‌داد، یعنی مردمی که گرفتار سخت‌ترین شرایط زیستی هستند با امید به آینده این مسیر را انتخاب کردند.

معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: تلاش می‌کنیم محیط زیست را به اصلی‌ترین مسئله کشور بدل کنیم و به همین دلیل اولین مصوبه دولت یازدهم به دریاچه ارومیه اختصاص یافت در حالی که خیلی‌ها می‌گفتند هیچ اقدامی برای دریاچه فایده ندارد اما این موضوع زندگی در شمال غرب کشور و حداقل ۱۴ میلیون نفر را با خطرات جدی مواجه می‌کرد که امروز خوشبختانه با برنامه‌های خوب در ستاد احیای دریاچه ارومیه و کارهایی خوبی که دستگاه‌های مختلف انجام دادند تا حد زیادی خطر برطرف شده و دریاچه ارومیه باید نه یک خطر که به کانون زندگی بدل شود.

جهانگیری با اشاره به مسئله هورالعظیم تصریح کرد: کشور ما در عمق چند صدمتری در خلیج فارس برای اکتشاف نفت حفاری می‌کند آن وقت در عمق یکی، دو متری تصمیم گرفتند برای استخراج نفت هورالعظیم را خشک کنند و این تالاب عظیم به یک معضل بدل شد. الان با تلاش‌های انجام شده بیش از ۸۰ درصد آب دارد و کانون زندگی و حیات شده و در آب حفاری را انجام می‌دهیم و هیچ مشکلی هم برای فعالیت‌های اقتصادی مان پیش نیامده است.

وی افزود: با حساسیت روی آلایندگی کلان شهرها تمرکز کردیم، یکی از عوامل اصلی این آلودگی نیروگاه‌های با سوخت اصلی مازوت بود که حجم عظیم آلودگی را روانه کلان شهرها می‌کرد. امروز تقریباً همه نیروگاه‌های حساس ما سوخت‌شان به گاز تبدیل شده است. برای توسعه حمل و نقل داخل شهری در همین جلسات اخیر شورای اقتصاد دو هزار دستگاه واگن برای قطار شهری تهران و کلان شهرها در نظر گرفته و دو هزار میلیارد بودجه به آن اختصاص دادیم که امیدوارم وزارت کشور و شهرداری‌ها از این فرصت استفاده کنند و ظرف مدت کوتاهی با حضور شورای جدید فعالیت جدی در این زمینه انجام دهند.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: در حوزه ریزگردها بخش مهمی از مشکل خارجی است که رفع آن کار بسیار دشواری است اما به کانون‌های داخلی تمرکز جدی داده شد و کار جهادی در این زمینه آغاز شد.

جهانگیری با تأکید بر اینکه توجه به مسائل محیط زیست یک باور و اعتقاد است گفت: امروز نیاز داریم از پشتوانه‌های دینی و فرهنگی بهره ببریم تا آب و خاک و هوا را حفظ کنیم. تصرف بی‌رویه بشر محصول سقوط اخلاقی و اجتماعی است.

وی هشدار داد: در ایران برخی ابرچالش‌ها را پیش رو داریم که می‌تواند مسائل کشور را تحت تأثیر قرار دهد و یکی از آنها مسئله بیکاری است. ظرفیت ایجاد اشتغال در این کشور در بهترین شرایط ۶۰۰ هزار شغل بوده و الان سالیانه بیش از یک میلیون فارغ‌التحصیل دانشگاهی داریم نمی‌توان از مسائل مرتبط با اشتغال غفلت کرد باید بتوانیم بین توسعه فناوری، صنعتی و شهری با ضرورت‌های محیط زیستی توازن برقرار کنیم تا توسعه کشور کند نشود.

معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: حتماً یکی از جهت گیری‌های ما در کشور بحث بهینه‌سازی انرژی است. این یک تعهد بین‌المللی و یک تعهد عقلانی برای کشور است. حفظ محیط زیست و تبدیل آن به یک مسئله اجتماعی و ملی با حضور همه آحاد ملت امکان‌پذیر است.

جهانگیری تأکید کرد: نهادهای مدنی در این بخش می‌توانند خیلی کارساز باشند هر پیشرفت در محیط زیست وقتی میسر است که همه در صحنه حضور داشته باشند.

وی در پایان اعلام کرد: دولت باید پناهگاه جدی مردم در چالش‌های محیط زیستی باشد وقتی مردم در ریز گرد و طوفان قرار می‌گیرند باید احساس کنند دولت پناهگاه‌شان در این روزهای سخت است. مردم هم باید تکیه گاه دولت برای حل مسائل بزرگ باشند. باید تفاهم ملی داشته باشیم که مسائل بزرگ وقتی قابل حل است که مردم و دولت هم پیمان شوند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0