منو

ندری

مدیر گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی گفت: عدم رعایت مقررات مبارزه با پولشویی و تامین مالی‌ترورویسم بانک‌های ما را با مشکل جدی مواجه کرده است. در واقع رتبه اعتباری بانک‌های ما پایین آمده و همکاری با بانک‌های ایرانی اقدامی پر ریسک تلقی می‌شود.

کامران‌ ندری،  در مورد ورود مستر کارت‌ها به ایران اظهار داشت: در دنیا از حدود ۲۰ سال پیش‌تغییرات عمده و اساسی زیادی در نظام بانکی رخ داد و  برای این که جلوی تخلفات و مبادلات غیرقانونی در سطح بین المللی گرفته شود، مستر کارت‌ها رواج یافت.

وی در مورد FATF و ضرورت پیوستن به آن گفت: مقام قانون‌گذار و مقررات نویس FATF برای این که بتواند با قاچاق و تروریسم در سطح بین المللی مبارزه کند و جلوی نقل انتقال پول در تجارت‌های کثیف و همچنین کمک مالی به گروه‌های تروریستی را بگیرد مقررات مبارزه با پولشویی و تامین مالی‌تروریسم وضع کرده است.

ندری خاطر نشان کرد: بر اساس این مقررات، بانک‌هایی که پول را منتقل می‌کنند باید اطلاعات منشاء پول رد و بدل شده را بدانند. به عنوان مثال باید مشخص شود پولی که از ایران به آلمان می رود پول‌تمیز است یا آلوده؟ و در صورتی‌ که منشاء این پول مشخص نباشد بانکی که این پول را پذیرفته ممکن است با مشکل جدی مواجه شود.

وی تصریح کرد: بانک‌های خارجی با بانک‌هایی که مقررات مبارزه با پولشویی را به درستی رعایت نمی‌کنند، همکاری نمی‌کنند.

مدیر گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی افزود: در کشورما درست است قانون مبارزه با پولشویی وضع شده اما اقدامات عملی و اجرایی در بانک‌های ما در این مورد صورت نگرفته و تعامل برقرار کردن با بانکهای بزرگ خارجی به اندازه‌ای پرهزینه است که حتی در ارتباط با نقل و انتقال وجوه اعتباری هم نمی‌خواهند همکاری کنند و زمانی هم که منشاء پول ایران باشد حساسیت بیشتر می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: عدم رعایت مقررات مبارزه با پولشویی و تامین مالی‌ترورویسم بانک‌های ما را با مشکل جدی مواجه کرده است. در واقع رتبه اعتباری بانک‌های ما پایین آمده و همکاری با بانک‌های ایرانی اقدامی پر ریسک تلقی می‌شود.

منبع:ایلنا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0