منو

هدف‌گذاری برای ایجاد یک میلیون شغل در چهار سال آینده

رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با تأکید بر این‌که ظرف چهار سال گذشته بیش از ۳۶۰ هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد کرده‌ایم، گفت: برای چهار سال آینده، ایجاد بیش از یک میلیون شغل را هدف‌گذاری کرده‌ایم.
به گزارش «تابناک» دکتر محمد مخبر در مراسم افتتاح ۱۰۰۰ هکتار طرح جنگل‌کاری برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) که در منطقه‌ی مسعودیه‌ی تهران با حضور آیت‌الله محمدی گلپایگانی رییس دفتر مقام معظم رهبری و جمعی از مقامات کشوری و لشکری برگزار شد، خاطرنشان کرد: پس از ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری(ره)، به هیچ فعالیتی که در خارج از چارچوب این سیاست‌ها باشد نزدیک نشده‌ایم. وی افزود: فعالیت‌های اقتصادی ما در مناطق محروم و نگاه‌مان در ستاد اجرایی این بوده که در پروژه ماندگار نباشیم و پس از ایجاد، از آن‌ها خارج شویم.
وی با تأکید بر این‌که کل اعتبار و منابع ستاد در مناطق محروم هزینه می‌شود، تصریح کرد: ظرف چهار سال گذشته بیش از ۳۶۰ هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد کرده‌ایم.
رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با اشاره به مشاغل ایجاد شده در سطح کشور گفت: این مشاغل در مناطق محروم بوده و به جامعه‌ی تحصیل کرده اختصاص داشته است.
دکتر مخبر با تأکید بر توجه ویژه‌ی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) به همه‌ی ابعاد توسعه‌ی پایدار، گفت: به عنوان مثال ما اگر نیروگاه ساختیم، آن را در خواف ساختیم. کارخانه‌ی فولاد را در خرمشهر ساختیم که هم نزدیک آب است و هم ظرفیت اشتغال‌زایی فوق‌العاده برای این شهر محروم دارد. کارخانه‌ی کاغذ را در شادگان ساختیم تا هم علاوه بر ظرفیت اشتغال‌زایی آن، از خروج ارز، آلایندگی و از بین رفتن جنگل‌ها جلوگیری کنیم. پس از تأکید مقام معظم رهبری به توسعه‌ی سواحل مکران، در جاسک پالایشگاه ساختیم. پالایشگاهی که سوخت آن نفت سنگین و نیمه‌سنگین است که مشتری کمی دارد و به سختی صادر می‌شود.
رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با تأکید بر ضرورت توجه به ظرفیت‌های بومی هر منطقه در طراحی و احداث طرح‌های توانمندسازی اقتصادی، افزود: در مقیاس کلان در کشور، گاهی در طراحی پروژه به ظرفیت‌های بومی مناطق توجه نمی‌شود. به عنوان مثال، به جای شهرهای ساحلی، در قلب کویر مجتمع فولاد می‌سازند که به دلیل نیاز فراوان به آب، باعث کم آبی و مشکلات فراوان می‌شود. یا مثلاً به جای سرمایه‌گذاری روی زعفران در استان‌های خراسان، پروژه‌های دیگری آن‌جا اجرایی می‌شود، در صورتی که در ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) به این موضوع توجه ویژه‌ای می‌شود.
وی به فعالیت‌های ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در زمینه‌ی اشتغال‌زایی اشاره کرد و گفت: ۴ هزار روستا را در کشور هدف‌گذاری کردیم که ۲ هزار روستای کشور را بی‌نیاز کرده‌ایم و نیاز ۲۰۰۰ روستای دیگر را بین ۵۰ تا ۷۵ درصد برطرف کرده‌ایم و در ۳۱ استان کشور مشغول خدمت هستیم.
دکتر مخبر با تأکید بر عزم ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) برای توسعه‌ی مشاغل مختلف با محوریت مناطق محروم تصریح کرد: هرجا ورود کردیم، نخستین محور فعالیت‌مان حول اشتغال‌زایی بوده است؛ نزدیک به هزار و پنجاه مدرسه در کشور در حال ساخت داشتیم که حدود ۸۰۰ مورد را افتتاح و تحویل آموزش و پرورش داده‌ایم.
وی با بیان این‌که نزدیک به ۵۰ هزار نفر از مردم نیازمند وام قرض‌الحسنه در کشور داده شده است، گفت: تاکنون بیش از ۲۰۰ هزار نفر در روستاها و مناطق محروم در کشور بیمه‌ی تکمیلی شده‌اند، ۱۱ بیمارستان نیمه‌کاره را در مناطق محروم در حال تکمیل داریم که چهار مورد آن اتمام یافته و به بهره‌برداری رسیده و ۲۱ هزار خانه در مناطق محروم کشور ساخته یا در دست ساخت داریم.
رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) هم‌چنین به ساخت پیشرفته‌ترین بیمارستان کشور در تهران توسط بنیاد برکت اشاره کرد و گفت: نوع طراحی و ساخت این بیمارستان به‌طوری است که در مواقع اضطراری هم‌چون زلزله، هیچ آسیبی نبیند. این بیمارستان سه هزار پارکینگ دارد که در صورت ضرورت در عرض کم‌تر از نیم ساعت می‌تواند به تخت‌های بیمارستانی مجهز شود تا بیمارستان در مجموع توان پذیرش ۴۰۰۰ بیمار را داشته باشد.
وی با تأکید بر پرداخت هزینه‌ی درمان بیش از ۴۵ هزار بیمار سرطانی از سوی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) اظهار کرد: با اقدامات مهمی که در بخش داروسازی کردیم، بخش قابل‌توجهی از داروهای وارداتی مهم را تولید بومی کردیم و در سه سال گذشته، فقط بیماران سرطانی، از قِبَل داروهای بومی شده‌ی ما، ۱۳۵ میلیارد تومان کم‌تر پول دارو پرداخت کرده‌اند.
رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) هم‌چنین از تولید واکسن سرطان رحم در یک سال آینده خبر داد و گفت: با تولید این واکسن، بانوان در معرض سرطان، می‌توانند از این بیماری شایع پیشگیری کنند.
وی با اشاره به این‌که در مجموعه‌ی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) تلاش زیادی برای اشتغال‌زایی از مسیر مشارکت با بنگاه‌های کوچک و متوسط کرده‌ایم، اظهار داشت: طی این سال‌ها بیش از ۳۰۰ کارخانه و بنگاه کوچک و متوسط بر محور ظرفیت‌های بومی ایجاد کرده‌ایم.
دکتر مخبر با تأکید بر تمرکز ویژه‌ی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) به فعالیت‌های دانش‌‌بنیان گفت: از سال گذشته شرکت دانش‌بنیان برکت را راه‌اندازه‌ای کردیم و کارهای خوبی در آن مجموعه در حال انجام است.
رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با اشاره به فعالیت‌های این ستاد در زمینه‌ی محیط زیست گفت: امروز بیش از ۱۰۰۰ هکتار جنگل‌کاری در مناطق حاشیه‌ای تهران در مسعودیه، ده سید در لواسان و ملارد (اخترآباد) در شهریار را افتتاح کردیم و هم‌زمان عملیات ایجاد ۲۰۰۰ هکتار جنگل در کانون‌های ریزگرد در استان‌های خوزستان و ایلام و چند استان مرزی کشور را آغاز می‌کنیم. علاوه بر این‌ها، پیش از این نیز ۵۰ هکتار در شهرک دارویی برکت، جنگل‌کاری کرده‌ایم.
وی با بیان این‌که تأکید داریم که از ظرفیت‌های داخلی کشور به‌طور کامل استفاده شود خاطرنشان کرد: کشور ما از نظر امکانات بالقوه بسیار غنی است. در کشور ما دو هزار و ۷۰۰ کیلومتر به دریا دسترسی وجود دارد اما از آن در جهتِ اشتغال‌زایی استفاده نمی‌شود.
دکتر مخبر افزود: ۹۵ درصد تولید زعفران دنیا توسط ما انجام می‌شود و ۷۵ درصد آن در دو استان تولید می‌شود و ۸ میلیارد دلار بازار زعفران دنیا است و با این ظرفیت، تنها ۴۰۰ میلیون دلار آن نصیب کشور می‌شود.
وی گفت: ما سه استان بزرگ کشور را می‌توانیم با این زعفران اداره کنیم ولی به محوریت این محصول و بومی‌سازی بهینه‌ی آن دقت نمی‌کنیم.
وی با تأکید بر این‌که کشور ما ظرفیت‌های فراوانی در حوزه‌های مختلف دارد تصریح کرد: کشوری نیستیم که زیر بار بیکاری ۵ میلیون نفر گرفتار شود.
رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) استعدادهای نسل جوان برای اشتغال‌زایی را یادآور شد و تصریح کرد: امروز می‌شود کارهای بزرگی بدون توجه به محدودیت‌های بین‌المللی که وجود دارد انجام داد؛ امروز جوانان باانگیزه و فعالی در کشور داریم که باید از ظرفیت‌ آن‌ها استفاده شود.
طرح جنگل‌کاری برکتِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در ۱۰۰۰ هکتار از مناطق حاشیه‌ای تهران، با حضور رییس دفتر مقام معظم رهبری، رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) و جمعی از مسئولان کشوری صبح امروز به بهره‌برداری رسید.
پروژه‌ی جنگل‌کاری برکت در ۹۰ هکتار از زمین‌های منطقه‌ی مسعودیه‌ی تهران، ۷۶۰ هکتار در منطقه‌ی ملارد شهریار (اخترآباد) و ۱۵۰ هکتار در منطقه‌ی ده سید لواسان به اجرا درآمده است. در این مناطق ۲۹۵ هزار اصله نهال و بوته شامل انواع آتریپلکس، تاغ، کاج، سرو، توت، داغداغان، زیتون، زرشک، سنجد، بادامک و پسته وحشی کاشته شده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0