منو

توکلی

احمد توکلی رئیس هیات مدیره سازمان دیده بان شفافیت و عدالت با اشاره به اینکه امروز ما به محرمانه بودن قراردادهای جدید خودرویی اعتراض داریم، گفت: وزارت صنعت به این اعتراضات توجه نمی‌کند و با اعمال فشار بر برخی مدیران صنعت خودرو می خواهد قراردادها را قبل از عید امضاء کند.

احمد توکلی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در رابطه با قراردادهای جدید خودرویی ایران خودرو و سایپا با شرکت های فرانسوی پژو و سیتروئن و قرارداد رنو با ایدرو ، اظهار داشت: نسبت به این قراردادها اعتراضات زیادی از طرف کارشناسان وطن دوست صنعت خودرو به دیدبان رسیده است که در حال بررسی این موضوع هستیم و به احتمال قوی هفته آینده بیانیه دیده بان شفافیت و عدالت منتشر خواهد شد.

وی با بیان اینکه حدود ۲۰ سال پیش این شرکت های خارجی به ایران آمدند و قراردادهای محرمانه منعقد کردند، افزود: مجلس شورای اسلامی در سال‌های ۸۳ و ۹۳ تحقیق و تفحص هایی را از صنعت خودرو انجام داد و در نهایت براساس این تحقیقات مشخص شد که تمام وعده ها در قراردادهای گذشته دروغ بود و هیچ انتقال تکنولوژی انجام نشد. امروز هم با همین حرف ها که قراردادها محرمانه است بیم آن می‌رود، خسارت‌های گذشته تکرار شود .

توکلی با اعلام اینکه با این قراردادها ما یک بازار انحصار کشیده و با تعرفه را در اختیار شرکت‌های فرانسوی قرار می‌دهیم، گفت: پژو سیتروئن هم با ایران خودرو و پارس خودرو در حال انعقاد قرارداد است که با در نظر گرفتن قرارداد رنو و ایدرو می‌توان به این نتیجه رسید که تمام بازار چند میلیونی کشور در اختیار خودروسازان فرانسوی که سابقه بدی در ایفای تعهدات دارد، قرار می‌گیرد.

رئیس هیات مدیره سازمان مردم نهاد دیده بان شفافیت و عدالت اضافه کرد: در گذشته محرمانه بودن قراردادها را بهانه کرده و حاضر به اعلام جزئیات نبودند که در گزارش تحقیق و تفحص مجلس در سال ۸۳ مشخص شد که آن قراردادها چقدر ایراد داشتند، حتی در آن مقطع به یکی از مدیران خودروساز گفته شد براساس قرارداد باید صادرات انجام می شد، اما چرا این موضوع اجرایی نشده است گفت، این موضوع یک آرمان بود و ما نمی خواستیم عمل کنیم.

وی با اشاره به اینکه امروز ما به محرمانه بودن قراردادهای جدید خودرویی اعتراض داریم، تصریح کرد: برخی از مدیران وطن دوست خودروساز به عملکرد وزارت صنعت در امضاء این قراردادها معترض هستند اما وزارت صنعت به این اعتراضات توجه نمی‌کند و به آنها فشار می آورند که  قراردادها را قبل از عید امضاء کنند.

توکلی اضافه کرد: با اسنادی که در اختیار داریم در قرارداد رنو  به دنبال تعقیب قضایی هم هستیم..

منبع: تسنیم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0