منو

موعد عمل به قول و قرارهای عمومی «پلاسکو» نزدیک است

در روزهای آتش و دود در پلاسکو، با هم قول و قرارهایی گذاشتیم که موعد عمل به آنها نزدیک است؛ قول و قرارهایی که اگر بر آنها بمانیم، بی مانندترین روزهای پایانی سال را تجربه خواهیم کرد و شیرینی بی مثالی را خواهیم چشید.
به گزارش «تابناک»، از جمله اتفاقات مثبتی که در پی فروریختن ساختمان مشهور چهارراه استانبول تهران رخ داد، پویش های مردمی بود که در پی این رویداد رخنمون شدند؛ مثل پویش هایی که به قصد تلنگر زدن به عموم و مذمت برخی رفتارها و خصیصه های ناخوبمان شکل گرفتند و کوشیدند به رفتارهایی مانند سلفی گرفتن با حوادث پایان دهند.
رفتاری ناخوب که در حادثه پلاسکو به شدت خودنمایی کرد و حتی کار امدادرسانی را تحت الشعاع خود قرار داد تا برخی بکوشند با مذموم خواندن آن و راه اندازی پویشی ویژه، زشتی هایش را به رخ عموم کشیده و زمینه را برای ترک این رفتار فراهم آورند؛ تلاشی که امیدواریم ثمر داده باشد و دیگر در بزنگاه های بحرانی، شاهد تجمع دوربین به دستان نباشیم.
یکی دیگر از پویش های شکل گرفته پیرامون پلاسکو و رویداد خونین رقم خورده در قلب تهران، تلاشی برای امن کردن یک روز ویژه در پایان سال بود. روزی که قدیم ها جشن بود و حالا اینقدر به اتفاقات زشت و ناخوش گره خورده که برخی هیچ شباهتی میان آن با جشنی ملی و باستانی نمی توانند بیابند و از این روی، ترجیح می‌دهند به کل دورش را خط کشیده و با فرارسیدنش، از شهر فرار کنند!
درباره چهارشنبه سوری سخن می‌گوییم که هرچند پسوند باستانی را یدک می‌کشد، مدت های زیادی است به انواع و اقسام ترقه و بمب های دست ساز و حوادث شوم آلوده شده و خاطرات دردناک زیادی برای بسیاری از هموطنانمان به یادگار گذاشته است. آنقدر که اگر سال های طولانی بی هیچ حادثه ای سپری شود، باز ممکن است در دید برخی آسیب دیدگان، چیزی جز بستر حوادث دردناک نباشد.
رویکردی که موجب گریزان کردن برخی هموطنانمان از این مناسبت شده و زمینه را برای یکه تازی ماجراجویان و افراد بی تجربه بازتر از قبل کرده است تا در نتیجه، بر شدت حوادث چهارشنبه سوری افزوده شود؛ حوادثی که اگر ما و شما بتوانیم با ماندن در منزل و پرهیز از حضور در معابر عمومی در این روز از آنها حذر کنیم، برای برخی این گونه نیست و تنها بر خطرات کاری شان می‌افزاید.
امثال آتش نشانان یا نیروهای پلیس که در ساعات منتهی به چهارشنبه سوری، باید بیش از پیش مراقب اوضاع باشند و یکی از سخت ترین روزهای کاری خود را پشت سر گذارند؛ روزی که شاید برای برخی شان به اتفاقات شوم گره بخورد یا حتی پایان زندگی شان باشد. اتفاقی به شدت تلخ و تأثر برانگیز که متأسفانه بارها و بارها رخ داده و هر سال در موعد چهارشنبه سوری شاهد تکرارش هستیم.
وضعیتی که در آن اوج مظلومیت آتش نشانان و پلیس را می‌توان دید و از این روی، حادثه پلاسکو به طرحی برای پایان دادن به آن گره زده شد. طرحی برای برگزاری چهارشنبه سوری در شرایط امن که نتیجه آن می‌تواند کاستن از خطرات احتمالی پیش روی نیروهای امدادی و امنیتی در چهارشنبه سوری و به نوعی پاسداشت قهرمانان شهید پلاسکو باشد؛ پویشی که پیوستن به آن و یادآوری‌اش به اطرافیانمان، ممکن است از چهارشنبه سوریِ پیش رو، روزی امن و به دور از حوادث شوم سنجاق شده به این جشن باستانی بسازد که چه بسا آتش نشانان و نیروهای پلیس آرزوی دیدنش را داشته باشند. روزی که امیدواریم به مدد پویش آغاز شده در حادثه پلاسکو رقم بخورد و تجربه ای متفاوت از چهارشنبه سوری برایمان به ارمغان اورده و یاد و خاطره شهدای آتش نشان و تأثیرشان بر عموم را بلند آوازه نماید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0