منو

مقابله با حقوق‌های نجومی و اشرافی گری دلیل مخالفت‌ها است

اختلاف دولت و مجلس در خصوص برنامه ششم، از آنجا آغاز شد که که دولت تدبیر و امید لایحه برنامه ششم را به مجلس ارائه نکرد و لایحه احکام مورد نیاز برنامه را به مجلس داد. دولت اعتقاد داشت باید خودش برنامه پنج ساله توسعه ششم را بنویسد و مجلس فقط باید مجوزهای لازم برای اجرای را تصویب کند.
به گزارش الف؛ دولت با تاخیر بسیار زیاد به جای شهریور ماه ۹۴ در ۲۸ دی ماه همان سال لایحه برنامه ششم را به مجلس نهم ارسال کرد و مجلس در همان زمان با انتقاد به لایحه ارسالی دولت عنوان کرد که این لایحه، لایحه احکام برنامه است نه لایحه برنامه ششم. این موضع مورد تایید اکثر کارشناسان هم قرار گرفت و همه معتقد بر این بودند که لایحه ارسالی دولت، لایحه برنامه ششم نیست و همین موضوع باعث عودت آن به دولت شد.
با آغاز به کار مجلس دهم، دولت دوباره همان لایحه قبلی را برای تصویب به مجلس ارائه کرد، در همان زمان رئیس مجلس با بدعت خواندن اقدام دولت، به دلیل وجود برخی نواقص در لایحه برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران نامه ای به مقام معظم رهبری نوشت.
علی لاریجانی این نامه را پس از آنکه دولت لایحه برنامه ششم را به مجلس ارائه نکرده و تنها تعدادی از احکام مورد نیاز برنامه را ارائه کرده بود، نوشت و اینکه در این شرایط باید چه اقدامی کرد از رهبر معظم انقلاب کسب تکلیف کرده است.
رهبر معظم انقلاب در پاسخ به نامه رئیس مجلس عنوان کرده‌اند که ترجیحا باید دولت لایحه برنامه ششم را ارائه کند و اگر چنین نشد به مجلس خود می‌تواند لایحه احکام برنامه ششم را در قالب برنامه تکمیل کند. پس از آن که دولت اقدامی در جهت ارسال لایحه برنامه ششم انجام نداد، مجلس دهم، کمیسیون تلفیق را برای بررسی و تصویب برنامه ششم تشکیل داد ودر دی ماه سال جاری برنامه نهایی و به شورای نگهبان ارسال شد.
لایحه ارسالی از سوی دولت بالغ بر ۳۵ ماده بود و مجلس که به آن اعتقاد نداشت، پس از بررسی این لایحه به ۱۴۴ ماده افزایش یافت. تا کنون دولتی ها به صراحت به این اقدام مجلس انتقاد نکردند و شب گذشته معاون اول رئیس جمهور از تریبون رسانه ملی این انتقاد را علنی کرد.
اسحاق جهانگیری با هجمه‌ بی‌سابقه مصوبات مجلس در خصوص برنامه ششم، شب گذشته از تریبون رسانه ملی عنوان کرد مجلس کشور را دچار مشکل می‌کند. در پاسخ به این سخن سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس عنوان کرد: این دولت برای اولین بار به مجلس برنامه نداد و زحمتش گردن مجلس افتاد.

دولت برنامه نداد/ برنامه ششم در جهت عدالت اجتماعی است
حمیدرضا حاجی بابایی در گفتگو با خبرنگار الف، در مورد اختلافات دولت و مجلس در برنامه ششم و هجمه جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، اظهار کرد: ضمن تشکر از همه افرادی که از نسبت به برنامه ششم نقد دارند و حق طبیعی آنها است؛ اما محور این برنامه پنج ساله عدالت اجتماعی است.
وی افزود: تا امروز که بررسی کردیم، بیشترین مخالفت ها با برنامه ششم، به دلیل ماده‌ای است که در رابطه با حقوق های نجومی و محدود شدن آن، همسان سازی حقوق کارکنان کشور و لشکری و همچنین همسان سازی حقوق بگیران تامین اجتماعی است.
رئیس کمیسیون تلفیق برنامه ششم مجلس، ادامه داد: دلیل مخالفت ها با برنامه ششم مصوبه مجلس این است که مردم حقوق ها دریافتی مدیران را مشاهده خواهند کرد. برنامه ششم، یک برنامه عدالت خواه مردمی و در جهت نفی بعضی از رفتار های غلط مثل اشرافی گری و… که امروز در جامعه وجود دارد، تصویب شده است.
حاجی بابایی تصریح کرد: برخی مخالف های از جمله دولتی‌ها، در این خصوص است که در برنامه ششم، باید پاسخگو باشند و شفاف سازی از ویژگی های آن است. در برنامه ششم رسید دست یابی به پیشرفت و رشد اقتصادی پایدار و تکلیف برای کاهش نرخ بیکاری و تورم و ایجاد رونق اقتصاد دیده شده است.
به گفته وی، برنامه ششم توسعه با ۲۲ اولویت نوشته شده که می تواند تحرک زیادی در کشور ایجاد کند. و برخی اعتقاد دارند که توان همراهی با برنامه ششم و آن سرعتی که لازم است، داشته باشند را ندارند و نگرانی آنها به این دلیل است.
رئیس کمیسیون تلفیق برنامه ششم مجلس تاکید کرد: مجلس برنامه‌ای نوشته و مصوبه کرده است می تواند منبع و منشاء تحرکی برای مردم باشد، زیرا نگاه ما نسبت به وضعیت کنونی، پاسخ «نه» است که باید آن را اصلاح کرد.
حاجی بابایی در پاسخ به این سوال که دولت اعتقاد دارد که خودش باید برنامه را بنویسد و مجلس فقط مجوزهای آن را باید تصویب کند، گفت: اعتقاد داریم و داشتیم که دولت باید لایحه برنامه ششم را به مجلس ارائه دهد و اگر لایحه برنامه را ارائه می داد، بسیار خوشحال می شدیم و واقعا حق بر این بود.
وی افزود: مقام معظم رهبری فرمودند اولا این است که دولت لایحه برنامه را ارائه دهد و اگر دولت تدبیر و امید به هر دلیلی آماده ارائه برنامه به مجلس نبود و یا اعتقاد یا آمادگی نداشت که لایحه برنامه ششم را به مجلس بدهد.
رئیس کمیسیون تلفیق برنامه ششم مجلس گفت: مجلس و کمیسیون تلفیق برنامه ششم، با تلاش بسیار بالایی برنامه ششم را به عنوان یک برنامه پر افتخار مصوب کرد که با هیچ کدام از برنامه های پنج ساله توسعه گذشته قابل مقایسه نیست.
حاجی بابایی بیان کرد: برنامه ششم مطابق با سیاست های کلی برنامه ششم، سیاست های اقتصاد مقاومتی و دیگر اسناد بالا دستی که مقام معظم رهبری اعلام کردند، تصویب شد که فکر می‌کنیم قدم‌های است که که هم به دولت و سایرین را کمک کند.
وی در مورد این سوال که اگر دولت برنامه ششم مصوب مجلس را پس از تایید شورای نگهبان و تبدیل شدن به قانون اجرا نکند، مجلس چه اقدامی انجام می‎‌دهد، پاسخ داد: وقتی مجلس مصوبه‌ای را تصویب و شورای نگهبان آن را تایید کرد، همه از جمله دولت موظف به اجرای آن هستند.
رئیس کمیسیون تلفیق برنامه ششم مجلس اضافه کرد: امیدواریم دولت آنچه که قانون می‌شود و یا قانون است را اجرا کند؛ مگر می توان قانون را اجرا نکرد؛ چگونه پاسخ میلیون ها بازنشسته و حقوق بگیران تامین اجتماعی که حق آنها ضایع شده و میلیون ها نفر در کمیته امدادم امام خمینی (ره) که واقعا نان برای خوردن ندارند را داد.
حاجی بابایی با تاکید بر اینکه امیدواریم شاهد عدم اجرای برنامه از سوی دولت نباشیم و چنین سخنانی که مطرح می‌شود، درست نباشد، گفت: دولت باید با تمام توان پیگیر اجرای برنامه ششم توسعه باشد و مجلس هم در اجرا کمک خواهد کرد.
وی در باره انطباق برنامه ششم با سیاست های اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: این تطابق در مرکز پژوهش های مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی شد و جز چند مورد، بقیه مطابق بود و بیش از ۹۵ درصد برنامه ششم توسعه به صورت مستقیم و در مسیر سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی نوشته شده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0