منو

پلاسکو خاطره تلخ کارگران از بنیاد مستضعفان

یک فعال صنفی کارگری می‌گوید: فروریختن پلاسکو و شهادت آتش نشانان و بیکاری کارگران و کسبه، هم حاصل اهمال مدیران شهری است و هم نتیجه قصور بنیاد مستضعفان به عنوان مالک اصلی ساختمان است. «حسین حبیبی»، در گفتگو با ایلنا با اشاره به حادثه پلاسکو و شهادت آتش نشانان و بیکار شدن کارگران گفت: با ریزش ناگهانی ساختمان پلاسکو مشخص شد که مشکل بزرگی به نام فرسودگی بافت های قدیمی و فرسوده داریم.

وی ادامه داد: بیمه نبودن کارگران بیکارشده مشخص کرد که مشکل دیگری به نام کارگاههای غیرمجاز داریم و روشن است که اگر این اتفاق در ساعت شلوغی از روز می‌افتاد، ابعاد فاجعه بسی سنگین‌تر و هولناک‌تر می‌شد.

حبیبی با بیان این که بایستی نهادهای مقصر در حادثه به دقت مشخص و به عملکرد نادرست آنها رسیدگی شود؛ افزود: بدیهی است که تقصیر این فاجعه در وهله اول متوجه سیستم شهرداری و مدیریت شهری است و در مرحله بعد به قصور مالک اصلی ساختمان یا همان بنیاد مستضعفان برمی‌گردد که در سالهای قبل، قدمی در جهت ایمن سازی این ساختمان برنداشته است.

وی ادامه داد: براساس قانون، مالک نمی‌تواند وقتی ملکی را به صورت سرقفلی واگذار می‌کند، نسبت به رعایت اصول ایمنی و بهداشت کار در آن، بی تفاوت باشد.

بازرس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور ادامه داد: بنیاد مستضعفان که از دستاوردهای انقلاب است و نهادی است که برای دفاع از حقوق محرومان تاسیس شده، به عنوان مالک پلاسکو از خود خاطره تلخی در اذهان کارگران برجای گذاشت و در حال حاضر نمی تواند از مسئولیت خود که ایجاد محیط کار ناایمن برای کارگران بوده، فرار کند.

حبیبی تاکید کرد: بنابراین بنیاد هم در مقام مالک و هم در مقام نهاد متولی قانونی امر حمایت از کسانی که تحت ظلم قرار گرفته‌اند؛ بایستی در جهت جبران خسارت های به وجود آمده هم در بحث بیمه‌ای کارگران و هم در بحث‌های حمایتی دیگر ورود کند.

حبیبی در ادامه بحث به موضوع لزوم پیشگیری از بروز حوادث اینچنینی پرداخت و گفت: پلاسکو باید زنگ اخطاری باشد برای مسئولان و آگاهی آنها را افزایش دهد که بایستی در شرایط فقدان ایمنی، هم مدیریت شهری و هم بازرسان وزارت کار به سرعت کارگاهها و ساختمان‌ها را پلمپ کنند.

این فعال کارگری در پایان تصریح کرد: حال که علی‌الظاهر در شرایط حاکمیت قانون کار به سر می بریم، شاهد این طور فجایع در حق کارگران هستیم؛ فرض کنید قرار باشد لایحه اصلاح قانون کار تصویب شود و بی حقوقی و ترویج حق کشی، نهادینه شود؛باید پرسید آن موقع قرار است شاهد چه نوع فجایع و در چه ابعادی باشیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0