منو

حقوق برخی مدیران دانشگاه آزاد ۱۰۰ میلیون تومان است

میزگرد «مطالبات و انتظارات جنبش دانشجویی از دانشگاه آزاد در دور جدید» عصر روز پنجشنبه (۷ بهمن) با حضور سه اتحادیه بزرگ دانشجویی و نمایندگان بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد برگزار شد. به گزارش تسنیم، در این میزگرد محمدحسن قائدشرف دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان دانشگاههای سراسر کشور (دفتر تحکیم وحدت)، متین منتظمی دبیرکل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان، ابوالفضل مظاهری دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌های سراسر کشور، وحید شورابی دبیر شورای هماهنگی بسیج دانشگاه‌های آزاد کشور و مصطفی ابراهیمی دبیر شورای هماهنگی بسیج دانشگاه‌های آزاد تهران‌بزرگ به ایراد سخن پرداختند.

** دانشگاه آزاد به جای مرکز علمی به یک بنگاه اقتصادی تبدیل شد

متین منتظمی دبیرکل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در این میزگرد با اشاره به بحث شفافیت منابع وسیع مالی در دانشگاه آزاد گفت: متاسفانه شاهدیم دانشگاه‌ آزاد به جای یک مرکز علمی به یک بنگاه اقتصادی تبدیل شده که برای خودش فعالیتهای غیر علمی از قبیل ساخت هتل انجام می‌دهد. این فعال دانشجویی در ادامه ضمن انتقاد از روند مدیریتی در دانشگاه آزاد، افزود: مدیریت فضای فرهنگی، اجتماعی و سیاسی این دانشگاه باعث شده دید مردم و نخبگان نسبت به دانشگاه آزاد عوض شود. یعنی فردی که به دانشگاه آزاد می‌رود جور دیگری به آن نگریسته می‌شود که معتقدیم این فاصله باید شکسته شود و دانشگاه آزاد به اصل خویش بازگردد.

** برخی واحدهای دانشگاه آزاد در مدارس برگزار می‌شود/دانشگاه آزاد نظارت مالی نمی‌شود

دبیرکل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با اشاره به بحث شفافیت مالی در دانشگاه آزاد خاطرنشان کرد: باید بررسی شود شهریه‌ای که در دانشگاه آزاد از دانشجویان دریافت می‌شود بر چه اساسی و بر چه نحوی خرج می‌‌شود. به عنوان مثال ما در کل کشور یک دخل و خرجی داریم، دیوان محاسبات و مجلس شورای اسلامی منابع مالی کشور را کنترل می‌کنند اما چرا در دانشگاه آزاد اینگونه نیست؟ با اینکه هم تعداد دانشجویان در حال کاهش است و هم هزینه دریافتی با خدماتی که ارائه می‌شود، قابل قیاس نیست. منتظمی در ادامه افزود: در ۴۰۰ واحد دانشگاه آزاد در سراسر کشور، واحدهایی وجود دارد که کلاسهایشان در مدارس برگزار می‌شود سئوال این جاست که با شهریه چند ترم دانشجویان همان دانشگاه می‌توان یک واحد دانشگاه آزاد راه انداخت و معلوم نیست این پولها کجا خرج می‌شود.

** اندک تشکل‌های انقلابی در دانشگاه آزاد تحت فشارند/حقوق ۱۰۰ میلیونی مدیر دانشگاه آزاد

این فعال دانشجویی در ادامه با اشاره به تحت فشار بودن اندک تشکل‌های انقلابی در دانشگاه آزاد، تصریح کرد: از لحاظ مالی تشکل‌های انقلابی در دانشگاه‌‌ آزاد تحت فشارند و وقتی اعتراض می‌شود می‌گویند پول نداریم. لذا انتظار می‌رود دانشگاه آزاد در این زمینه شفاف‌سازی و سرانه هر دانشجو را در زمینه امور رفاهی، فرهنگی و اجتماعی اعلام کند. دبیرکل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با اشاره به دریافت حقوق بالای برخی مدیران در دانشگاه آزاد، گفت: تنها در یک نمونه یکی از مدیران دانشگاه آزاد که در دوره نماینده مجلس بوده است، حقوق ۳۰، ۴۰ تا ۱۰۰ میلیون دریافت کرده است. این مسئله اصلاً با عدالت سازگار نیست.

منتظمی افزود: امیدواریم با انتصاب دکتر ولایتی به عنوان رئیس هیئت موسس دانشگاه آزاد اسلامی اتفاقات خوبی در این دانشگاه بیافتد و دیگر شاهد این اتفاقات در این دانشگاه نباشیم.

**هیئت امنای دانشگاه آزاد را باید افراد انقلابی تشکیل دهند

وی با اشاره به بحث انتخاب هیئت امنای دانشگاه آزاد و مولفه افراد انتخابی در این هیئت تصریح کرد: مسئولان و اعضای هیئت امنای دانشگاه آزاد باید متعهد، انقلابی و متخصص باشند. دانشگاه آزاد باید به ریل اصلی خود یعنی انقلاب اسلامی باز گردد. منتظمی با اشاره به مسائل علمی موجود در دانشگاه آزاد گفت: در فضای علمی دانشگاه آزاد به گونه‌ای است که مدرک آن را کم اعتبار می‌بینند که باید برای این مسئله نیز تدبیری اندیشیده شود. در مواردی هم دیده شده که افراد بدون مدرک پیش‌دانشگاهی هم در این دانشگاه پذیرفته می‌شوند که این کار عملا از بین بردن علم‌گرایی در دانشگاه آزاد است. این فعال دانشجویی گفت: مسئله مهم دیگر این است که تشکل‌هایی با نام و لوگوی جامعه اسلامی در دانشگاه آزاد ساخته می‌شوند در حالی که کاملا با خط فکری این تشکل انقلابی فاصله دارند. ما این مسئله را از طریق شورای عالی انقلاب فرهنگی پیگیری می‌کنیم.

**دانشگاه آزاد به باشگاه سیاسی تبدیل شده است

دبیرکل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با بیان اینکه دانشگاه آزاد به یک خانه احزاب تبدیل شده است، گفت: متاسفانه شاهدیم دانشگاه آزاد اسلامی به جای اینکه دانشگاه باشد به یک خانه احزاب و یک باشگاه سیاسی تبدیل شده است که عده‌ای بیایند سروصدایی ایجاد کنند و حرف‌های خودشان را بزنند و تشکل‌های انقلابی را با فشارهای سیاسی و عدم حمایت منزوی کنند در حالی که تاکید رهبری بر حمایت از تشکل‌های انقلابی است.

وی تاکید کرد: تشکل‌های انقلابی از ریاست جدید هیئت موسس دانشگاه آزاد توقع دارند که از این تشکل‌ها حمایت شود. منتظمی با اشاره به مصداق‌هایی مبنی بر باشگاه سیاسی شدن دانشگاه آزاد در برهه‌های مختلف خاطرنشان کرد: در برهه‌ای عده تشکیلاتی را با نام مجلس جوانان به وجود آوردند که به نمایندگی از جوانان جمهوری اسلامی بروند این طرف و آن طرف صحبت کنند که به نظر می‌رسد جلوی کار این‌ها گرفته شد. سوال اینجاست که دانشگاه آزاد با چه مجوزی به افرادی که کار خلاف غیرقانونی انجام می‌دهند اسکان می‌دهد و از آنها حمایت می‌کند؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0